Wybierz region

Wybierz miasto

  WYKŁAD: Zosia Oslislo- Piekarska. Czy dizajn może pomóc w budowaniu lokalnej tożsamości i co mają z tym wspólnego Nowi Ślązacy.

  Galeriobar Kato
  Katowice, ul. Mariacka/13

  18:00 Wtorek, 9 grudnia

  • Brak informacji o cenie

  Książka Nowi Ślązacy. Miasto, dizajn, tożsamość jest próbą zbadania zjawiska dizajnu semantycznego, dla którego inspiracją są kultura i dziedzictwo regionu, będące w ostatnich latach istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie lokalnej tożsamości. Miasto jako ośrodek kulturotwórczy i miejsce wykluwania się nowych idei jest na Śląsku szczególnym obszarem działalności aktywistów, którzy starają się zmienić negatywny stereotyp swojego regionu jako silnie uprzemysłowionego, o zdegradowanym środowisku naturalnym. Ta grupa to Nowi Ślązacy, którzy są liderami zmieniającymi region poprzez dizajn oraz ambasadorami dialogu pomiędzy mieszkańcami o zróżnicowanej kulturze i tożsamości. To osoby, które świadomie zdecydowały się zamieszkać i pracować w województwie śląskim. Są wśród nich artyści, architekci, etnografowie, historycy sztuki, kulturoznawcy, muzycy, projektanci. Formalne wykształcenie nie odgrywa tu większej roli, liczy się przede wszystkim zaangażowanie. Łączy ich odpowiedzialność za miejsce, w którym żyją, a dbałość o nie wyraża się w działaniu. Inspiracją dla Nowych Ślązaków jest między innymi kultura górnicza, krajobraz poprzemysłowy, architektura, język, tradycje kulinarne oraz folklor. Projekty przez nich tworzone pomagają mieszkańcom regionu poznać i docenić własne dziedzictwo, a jednocześnie w sposób atrakcyjny dla przybyszów z zewnątrz opowiadają historię Śląska. Dizajn staje się ważnym narzędziem prowadzącym do poprawy wizerunku regionu i zmiany społecznej. Zofia Oslislo-Piekarska (ur. 1985) – projektantka i kulturoznawczyni, adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Katowicach. Nagrodzona Certificate of Typographic Excellence w 59. Konkursie TDC (Type Directors Club) oraz w 53. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Najpiękniejsze Książki Roku.Więcej informacji:

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.