Wybierz region

Wybierz miasto

  Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia

  Muzeum Śląskie w Katowicach
  Katowice, ul. Al. Wojciecha Korfantego/3, +48 32 779 93 00

  Od 25.09.2014 do 1.02.2015

  • Brak informacji o cenie

  Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia

  Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej, Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo w Hadze w 1970 roku za fotoreportaż „Wyrwani śmierci”, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.

  Dzięki dociekliwości i uporowi docierał do jądra zdarzeń, niejednokrotnie pokonując różne trudności, na przykład osoby pilnujące miejsca katastrof, czy radząc sobie ze złym oświetleniem w czasie akcji nocą lub w czeluściach kopalń. W okresie PRL-u dobór zdjęć do publikacji podlegał cenzurze, dlatego tak cenne było zachowanie przez fotografującego prawdziwości wydarzeń i ich społecznej wymowy, gdy relacjonował najbardziej emocjonujące i ważne wydarzenia.  Wśród fotografii Stanisława Jakubowskiego zobaczymy też zdjęcia o tematyce sportowej – pełne ekspresji i ruchu, dynamiczne, rejestrują przebieg wydarzenia, a niekiedy zaskakują ciekawą kompozycją, jak w fotografii zatytułowanej „Grupa Laokoona”, nagrodzonej w 1968 roku na XI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej. Są też zdjęcia humorystyczne, wśród nich „Dosiadanie wodza”, pokazujące pracownika, który podczas konserwacji pomnika siedzi okrakiem na głowie spiżowego Lenina.  Z kolei fotografie dokumentujące czyny społeczne, wizyty w zakładach produkcyjnych, rozmach pochodów pierwszomajowych czy oprawę uroczystości uruchomienia nowego odcinka trasy autobusowej, a także różne święta, jak na przykład Dzień Kobiet, Dzień Górnika, Dzień Hutnika, wprowadzą zwiedzających w koloryt życia społecznego z minionych dekad. Oglądane dziś w nowych kontekstach, obrazują rangę fotoreportażu – sztuki, która stała się oknem na świat masowego odbiorcy.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.