Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga edycja Muzeum-Wy-Dźwięki 2023. Zobacz ZDJĘCIA z imprezy. Moc artystycznych atrakcji w Muzeum Śląskim

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wideo
od 16 lat
WYDARZENIA. Muzeum-Wy-Dźwięki zaliczyło swoją kolejną odsłonę. Druga już edycja tego niezwykłego wydarzenia miała na celu nie tylko poszerzyć horyzonty kulturalne odwiedzających, ale także opowiedzieć o historii życia Wojciecha Korfantego. 150. rocznica jego urodzin stanowiła temat przewodni imprezy. Zobacz ZDJĘCIA.

Muzeum-Wy-Dźwięki 2023. To już 2. edycja wydarzenia z muzyką w tle

Wspólnie z Tauron Lab i Fundacją Soundscape, Muzeum Śląskie po raz drugi już zorganizowało niezwykły muzyczny piknik Muzeum-Wy-Dźwięki. Wydarzenie pod patronatem Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, odbyło się 19 sierpnia. Od 14:00 teren Muzeum Śląskiego zamienił się w muzyczną ucztę skierowaną dla wszystkich grup wiekowych.

Tegoroczne Muzeum-Wy-Dźwięki zbiegło się z 150. rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji życie jednej z najważniejszych postaci w historii Śląska stało się tematem przewodnim wydarzenia. Organizatorzy zadbali o to, aby uświadomić uczestnikom, jak ogromny wpływ miały działania Korfantego na obecny obraz Śląska. Piotr Trząski (pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach) na oficjalne otwarcie pikniku odczytał list od Premiera:

"- Ten przedstawiciel ziemi śląskiej, oraz wielki patriota należy do grona ojców naszej niepodległości, której winni jesteśmy dozgonną wdzięczność. Cieszę się, że podczas dzisiejszego pikniku, dzięki współpracy organizatorów z katowickim organizatorem IPN-u możliwe będzie pogłębienie wiedzy o zasługach Wojciecha Korfantego dla Polski i Śląska" - cytował Premiera Piotr Trząski
- "Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i nikt z dzisiejszego pikniku nie wyjdzie zawiedziony.
Szanowni Państwo! Gratuluję Muzeum Śląskiemu wspaniałej inicjatywy, a zebranym na pikniku dziękuję za podtrzymywanie zainteresowania wspaniałymi tradycjami, a także bohaterską historią i kulturą Śląska, do której my wszyscy Polacy możemy się odwoływać"

Wstęp na piknik był bezpłatny. Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji uwrażliwiających na sztukę, a przede wszystkim jej dziedziny związane z bogactwem dźwięku.

Zobacz, jak było w tym roku! Kliknij strzałkę w prawo, aby przejść do następnego zdjęcia:

W czym uczestniczyć mogli goście tegorocznych Wy-Dźwięków?

W programie 2. edycji pikniku muzycznego Muzeum-Wy-Dźwięki każda osoba, niezależnie od swojej znajomości muzyki lub umiejętności, mogła znaleźć coś wartego uwagi. Tak oto na gości czekały m.in. twórcze warsztaty (dla najmłodszych i rodziców!), jam session, instalacja dźwiękowa i animacje dla dzieci.

Czym byłoby wydarzenie związane z muzyką bez koncertów? Tutaj ich oczywiście nie zabrakło. Przed zgromadzonymi wystąpili Michał Świeboda („Muzeum jako rezonator"), Marek Pospieszalski Trio („Jazzowe historie miejsca"), a także Piotr Ceglarek i Jan Dybała („Improwizowany pejzaż Górnego Śląska - Miasto Masa Maszyna").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto