Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS wyjaśnia

[email protected]
Na pytania Czytelników odpowiada rzeczniczka Oddziału ZUS w Częstochowie Ewa Jęczmyk Mąż złożył wniosek o wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat. Teraz prowadzi własną firmę, ale przez ponad 35 lat był zatrudniony ...

Na pytania Czytelników odpowiada rzeczniczka Oddziału ZUS w Częstochowie Ewa Jęczmyk

Mąż złożył wniosek o wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat. Teraz prowadzi własną firmę, ale przez ponad 35 lat był zatrudniony na umowę o pracę. Czy może otrzymać to świadczenie, czy też musi być pracownikiem bezpośrednio przed złożeniem wniosku?
Irena

Wcześniejsza emerytura pracownicza, zgodnie ze znowelizowanym art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przysługuje 60-letniemu mężczyźnie urodzonemu przed 1 stycznia 1949r., który posiada co najmniej 35-letni staż pracy i ostatnio przed zgłoszeniem wniosku pozostawał w ubezpieczeniu pracowniczym przez co najmniej 6 miesięcy. Od tej zasady, dotyczącej ostatniego tytułu ubezpieczenia, istnieje wyjątek. Dotyczy on sytuacji, gdy mężczyzna, który ubiega się o emeryturę, wykaże, że pracował na etacie (czyli jako pracownik) przez cały 35-letni okres wymagany do przyznania świadczenia. ZUS przyzna mu wtedy emeryturę nawet jeśli obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Zatem jeśli - jak twierdzi Czytelniczka - jej małżonek przez ponad 35 lat był zatrudniony na umowę o pracę, może starać się o emeryturę po ukończeniu 60 lat, nawet jeśli obecnie prowadzi własną firmę.

Jestem na rencie od 4 lat. W tym roku kończę 55 lat. Mam 26 lat pracy i 3 lata urlopu wychowawczego. Czy to wystarczy, żeby otrzymać wcześniejszą emeryturę? Czy lata renty wlicza się do stażu pracy?
Stała Czytelniczka

Aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, kobieta musi do końca bieżącego roku ukończyć 55 lat życia, legitymować się minimum 30-letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz ostatnio przed złożeniem wniosku o świadczenie musi podlegać ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę przez co najmniej 6 miesięcy (ten ostatni warunek nie dotyczy takich sytuacji, gdy kobieta obecnie pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Jeśli natomiast kobieta ma ukończone 55 lat oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, wówczas jej staż pracy musi wynieść minimum 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Warunki dotyczące stażu, wieku i niezdolności do pracy muszą być spełnione najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Być może właśnie Czytelniczka spełnia te warunki. Skończy ona 55 lat w tym roku, posiada więcej niż wymagane 20 lat stażu i pobiera rentę. Jeżeli jest to renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegała przed jej otrzymaniem było ubezpieczenie pracownicze, to spełnione byłyby warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury.

Przypomnieć należy, że warunek bycia ostatnio pracownikiem nie jest konieczny, kiedy cały wymagany do przyznania emerytury staż pracy to ubezpieczenie pracownicze.

Stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nie można uzupełnić okresami pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. Okres ten można uwzględnić jedynie przy ustalaniu uprawnień do emerytury osobom, które ukończą powszechny wiek emerytalny - 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet.

Mam 55 lat. Pracowałam ok. 12 lat, a potem przez pół roku prowadziłam działalność gospodarczą. Opiekowałam się też dziećmi. Obecnie jestem na utrzymaniu męża. Czy będzie mi się należała jakakolwiek emerytura?
Czytelniczka z Myszkowa

Tak. Ponieważ jednak nie posiada pani wystarczającego stażu pracy, nie ma pani prawa do emerytury wcześniejszej na dotychczasowych zasadach.

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. będą miały prawo do emerytury według nowych zasad. Jedynym warunkiem będzie osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury nie będzie uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego stażu pracy.

Podstawą obliczenia emerytury według nowych zasad będzie zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zapisana na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r., powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy. Emerytura stanowić będzie równowartość kwoty powstałej z podzielenia zgromadzonych na koncie składek przez tzw. średnie dalsze trwanie życia.

Wysokość emerytury przyznanej na wniosek osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., które w latach 2009 - 2013 osiągną wiek emerytalny, będzie ustalana w części na starych, a w części na nowych zasadach.

Napisz do nas

Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości dotyczące świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, napisz do nas. Postaramy się na nie odpowiedzieć wspólnie z naszymi ekspertami.

Listy można przysyłać na adres:

Polska Dziennik Zachodni

ul. Młyńska 1

40-954 Katowice

z dopiskiem: "Czas na ZUS".

Czekamy na nie również pod adresem e-mail:

[email protected]

Odpowiedzi szukaj na łamach naszej gazety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto