Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Żołnierze Wyklęci. Rajd Wilczy, przemarsz, gra terenowa, Bieg Tropem Wilczym

Katarzyna Śleziona
Żory: Żołnierze Wyklęci. Rajd Wilczy (zapisy do 25 lutego do godz. 23.59), Bieg Tropem Wilczym, przemarsz, gra terenowa - to tylko niektóre z atrakcji II Żorskich Dni Żołnierzy Wyklętych, które będziemy obchodzić 1 i 8 marca tego roku.

Żory: Żołnierze Wyklęci. Rajd Wilczy, przemarsz, gra terenowa...

Żorzanie chcą pamiętać o Żołnierzach Wyklętych, walczących z komunistami o wolną i niepodległą Polskę. Dlatego organizują II Żorskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 i 8 marca.

- Celem naszej imprezy jest uczczenie pamięci polskich bohaterów, a w szczególności żorskiego Żołnierza Wyklętego - porucznika Wiktora Kanię, na którego w nocy z 4 na 5 maja 1946 r. w żorskiej wsi Osiny została przeprowadzona obława z udziałem znacznych sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicji, w wyniku której Wiktor Kania poniósł śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach - mówią organizatorzy. WSPOMNIENIA o Wiktorze Kani, wspomnienia jego wnuka! [ZDJĘCIA]

Wśród uroczystości nie zabraknie m.in. uroczystego przemarszu ulicami miasta, złożenia kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy ul. Księdza Klimka, wystawy broni, a także Rajdu Wilczy, śladami Żołnierzy Wyklętych – zapisy są do 25 lutego do północy ( http://rajdwilczy1.zgloszenia24.pl ).

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

„Żołnierze Wyklęci”, walczący z komunistami o wolną i niepodległą Polskę, patronują dzisiaj rondom (np. w Sosnowcu i Jaworznie), a także ulicom (np. w Warszawie). Tychy, Zabrze, czy Częstochowa mają tablice pamiątkowe upamiętniające Żołnierzy Wyklętych - w Zabrzu tablica upamiętnia pułkownika Łukasza Cieplińskiego, prowadzącego konspiracyjną walkę w Zabrzu, torturowanego, a potem zabitego strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu; w Częstochowie tablice poświęcone pamięci ŻW znajdują się centrum, na ścianach kamienic w al. Najświętszej Maryi Panny i przy ul. Kilińskiego. Nie możemy także zapominać o Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Żorach, który odsłonięto 12 listopada 2013 roku na cmentarzu przy ul. Księdza Piotra Klimka, który upamiętnia osoby walczące z komunistami o wolną i niepodległą Polskę. Co ciekawe, wśród walczących byli też żołnierze z naszego regionu. Jednym z nich był porucznik Wiktor Kania, mieszkaniec Żor, którego w kwietniu 2014 roku Minister Obrony Narodowej awansował do stopnia kapitana Wojska Polskiego. [ W Żorach odsłonięto POMNIK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 12 listopada 2013 roku [ZDJĘCIA] ]
- 18 marca 1946 r. Wiktor Kania został mianowany przez Komendanta Wojewódzkiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego majora Gerharda Szczurka zwierzchnim dowódcą KWP w powiatach: rybnickim, pszczyńskim i cieszyńskim oraz Komendantem Komendy Powiatowej KWP „Leśniczówka”. W okolicach Żor i Rybnika walczyły grupy organizacji konspiracyjnej Pawła Cierpioła, pseudonim "Makopol", wywodzące się z dawnego inspektoratu rybnickiego Armii Krajowej. Atakowano funkcjonariuszy UB i PPR, organizowano wywiad w strukturach MO, prowadzono działalność propagandową. Ich nierówna walka trwała kilkanaście miesięcy. W połowie 1946 r. rozbity został w wyniku zdrady oddział „Leśniczówka”. Jego dowódca Wiktor Kania zginął w trakcie obławy. Organizacja „Makopola” przetrwała w podziemiu do czasów amnestii w 1947 r., jednak gdy zagrożone aresztowaniem po ujawnieniu się Paweł Cierpioł podjął próbę ucieczki na Zachód, został w jej trakcie skrytobójczo zamordowany. Ich walka została wtedy przegrana. A zwycięzcy postanowili zohydzić pamięć o nich. Przez lata fakty były przemilczane lub przekłamywane. Mówiło się nie o żołnierzach, a o „reakcyjnym podziemiu”. Teraz przyszedł czas na przywrócenie „Żołnierzom Wyklętym” należnego im miejsca w pamięci i w panteonie polskich bohaterów - mówi Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Aby uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych, żorscy harcerze zorganizują też 1 marca Rajd Wilczy. Impreza odbędzie się, gdy w Polsce piąty rok z rzędu będzie obchodzony ogólnopolski dzień upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Rajd Wilczy w Żorach będzie składać się z czterech etapów.

- Pomysł na Rajd Wilczy zrodził się wśród żorskich instruktorów ZHP, bo tematyka Żołnierzy Wyklętych była w kręgu naszych zainteresowań. Głównym organizatorem jest Komenda Hufca ZHP w Żorach, a współorganizatorem klub specjalnościowy Eventyr Team. Któregoś dnia, jeden z naszych instruktorów podjął ten trudny temat, organizując najpierw na terenie Żor - Bieg Tropem Wilczym, na który zgłosiło się 300 uczestników i zamknięto listę zgłoszeń. W związku z tym podjęliśmy dalsze kroki, aby przygotować coś więcej i w ten sposób przygotowaliśmy Rajd Wilczy - mówi podharcmistrz Mateusz Buksa, komendant hufca, koordynator przedsięwzięcia. Warto dodać, że w imprezie biegowej - "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja, weźmie udział ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach w Polsce.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Baza rajdu będzie znajdować się na terenie Miasteczka Westernowego Twinpigs, skąd ruszy rajd. Trasa rajdu podzielona została na cztery etapy. Pierwszy etap to 5-kilometrowy bieg na orientację w terenie leśnym na trasie: las Dębina między Miasteczkiem Twinpigs - strzelnica Żorskiego Bractwa Kurkowego – staw Śmieszek. Drugi etap rowerowy liczy 20 kilometrów - to trasa wyznaczona po całym terenie miasta. Z kolei trzeci etap to 5-kilometrowy bieg na orientację po terenie żorskiej Starówki. Z kolei czwarty etap rowerowy to dalsza część wyznaczonej trasy również około 20 kilometrów. Na trasie zostały wyznaczone zadania specjalnościowe oraz punkty kontrolne. Na uczestników będą czekać zarówno zadania sprawnościowe, logiczne, strzeleckie, jak i wodne z wykorzystaniem sprzętu wodnego typu kajak lub kanadyjka. Uczestnicy dostaną materiały poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Na trasie będzie jeden punkt związany z nimi, a mianowicie pomnik Żołnierzy Wyklętych na starym cmentarzu przy kościele farnym. Niektóre zadania będą związane z tą tematyką – mówią organizatorzy rajdu.

Rajd ruszy z miasteczka Twinpigs Żory o godzinie 9, a żorska edycja Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (na dystansie 5 km i 1963 m biegu leśnego) – o godz. 11 i 12.

Można jeszcze wziąć udział w Rajdzie Wilczym. - To otwarta forma aktywnego patriotyzmu. Do rajdu można zgłaszać się w dwuosobowych patrolach, także mieszanych, w dwóch kategoriach: ZHP oraz open. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest ukończony 15. rok życia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać przy sobie pisemną zgodę na udział w rajdzie podpisaną przez prawnego opiekuna – dodają organizatorzy rajdu. Termin zgłoszeń upływa 25 lutego o północy. Formularz zgłoszeniowy jest do pobrania ze strony:
http://rajdwilczy1.zgloszenia24.pl

Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł.

Także 1 marca o godz. 11.30 na Dębinie odbędzie się Harcerska Rodzinna Gra Terenowa "Tropem Szarego Wilka". O godz. 14 nastąpi wręczenie nagród, a o godz. 15 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Żorach.

Dodatkowo w poniedziałek, 2 marca delegacje władz miasta o godz. 12 złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

8 marca w Żorach odbędzie się marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. Początek o godz. 12.15 z Placu Pamięci Narodowej przy ul. Księdza Klimka. O godz. 13.30 w MOK Żory zaplanowano wystawę broni palnej, a od godz. 14.30 będą odbywać się prelekcje historyków na temat Żołnierzy Wyklętych. Wystąpią Dariusz Domański i Krzysztof Łojan. Będzie też można kupić książkę Kajetana Rajskiego pt. „Wilczęta 2. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, w której jeden z wywiadów jest przeprowadzony z Wiktorem Kanią, synem por. Wiktora Kani - Żołnierza Wyklętego z Żor. Na zakończenie odbędzie się koncert akustyczny zespołu Nordica.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto