Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w odnowionej dawnej łaźni gotowa. Zajrzeliśmy! ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Muzeum Śląskie i wystawa "Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych” w odrestaurowanej łaźni łańcuszkowej
Muzeum Śląskie i wystawa "Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych” w odrestaurowanej łaźni łańcuszkowej Justyna Przybytek
Historia opiewa pola bitew, gdzie śmierć zbiera żniwo, ale nie opowiada nam o polach z łanami zbóż, które nas żywi – te słowa Fabre'a przywołują w odrestaurowanych wnętrzach dawnej łaźni łańcuszkowej muzealnicy z Muzeum Śląskiego. Jednocześnie chcą lukę w historii wypełnić i właśnie o historii roślin i nieustannym oddziaływaniu świata flory na życie człowieka, opowiadają na najnowszej wystawie, która w sobotę zostanie otwarta w pięknie wyremontowanym pokopalnianym gmachu w katowickiej strefie kultury.

Muzealnicy powody do fety mają dwa: kolejny budynek dawnej kopalni Katowice został odremontowany i stał się ozdobą katowickiej strefy kultury, z drugiej strony właśnie w odnowionych wnętrzach gotowa jest najnowsza wystawa czasowa zatytułowana „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”.

Łaźnia była najbardziej zniszczonym budynkiem po kopalni Katowice

Budynek dawnej łaźni, pochodzący z początku XX wieku, w którym uruchomiono jedną z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku, to kolejny odnowiony pokopalniany zabytek na terenie Muzeum Śląskiego. Odrestaurować udało się już magazyn odzieżowy, maszynownię szybu Warszawa II i samą wieżę szybową, na której powstał taras widokowy. Natomiast w maju tego roku otwarto budynek dawnej stolarni, w którym działa wystawa „Na tropie Tomka”. Remont i otwarcie stolarni oraz łaźni to finał drugiego etapu rewitalizacji Muzeum Śląskiego. Etap ten kosztował około 30 mln zł.

- Projekt pod względem technicznym był bardzo skomplikowany. Oba budynki od zamknięcia kopalni, czyli przez niemal 20 lat, nie były użytkowane. Oba też znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu pod nową siedzibę muzeum, a to przyczyniło się do pogorszenia ich stanu technicznego – mówi Łukasz Dziąbek, kierownik Działu Inwestycji MŚ. Jak dodawał to właśnie budynek dawnej łaźni, spośród kilkunastu zachowanych pokopalnianych budynków na terenie muzeum, był w najgorszym stanie technicznym.

- Z oryginalnego budynku pozostały tu ściany nośne, zewnętrzne elewacyjne, kilka ścian wewnętrznych konstrukcyjnych i konstrukcja stalowa dachu. Reszta, łącznie z fundamentami, stropami, stolarką, instalacjami, to nowe elementy, które musiały zostać wbudowane w tę zabytkową tkankę – tłumaczy.

Odnowiona łaźnia i 12 tys. m kw. wokół niej

Efekty rewitalizacji zachwycają. Wypiękniała nie tylko łaźnia, ale także teren – łącznie to ponad 12 tys. m kw. - wokół niej, na którym rozwinięto soczyście zieloną trawę, zasadzono kwiaty i krzewy, pojawiły się tu też ławki oraz miejsca do gry w szachy. W samym budynku mamy ogromną salę ekspozycyjną na ponad 700 m kw. oraz pomieszczenia, do których przeniesiono z alei Korfantego pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii.

Zakończenie drugiego etapu rewitalizacji Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, nazywa krokiem na północ, bo właśnie po północnej stronie terenu muzeum znajduje się dawna łaźnia, a dalej – kolejne pokopalniane budynki, które jeszcze czekają na drugie życie.

Następne etapu rewitalizacji zależą jednak od tego, czy uda się zdobyć pieniądze na ich realizację. W pierwszej kolejności odnowione mają zostać kuźnia oraz warsztat. - Chcemy tam zrobić ekspozycję przemysłu śląskiego oraz pracownię konserwacji metalu. To plan, który możemy już ogłosić, ale mamy jeszcze wiele innych pomysłów, nad którymi wciąż pracujemy – wyjaśniała dyrektor Knast.

Tymczasem muzealnicy zapraszają do wnętrz łaźni i zwiedzania tutejszej wystawy, bo to jedyna taka ekspozycja dotycząca historii naturalnej w Polsce.

- Muzeum Śląskie w międzywojniu miało miało Dział Przyrody Ożywionej i Nieożywionej. Dziś uznaliśmy, że tematyka ta wciąż jest aktualna i jeszcze bardziej ważna. Chcieliśmy spojrzeć na nią z perspektywy botanika i archeobotanika – tłumaczyła Alicja Knast.

Historia tego, co determinowało losy świata i życie człowieka

- Wystawa pokazuje historię człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. „Zaczęło się od ziarna...” mówi o pewnych początkach: człowiek pojawił się na świecie pełnym roślin, to one determinowały jego życie, one decydowały, w którym miejscu się osiedli, co znajdzie do jedzenia i jak będzie wyglądało jego życie – wyjaśnia Agata Sady, kuratorka ekspozycji. Wystawa, choć podzielona na kilka części, stanowi spójną opowieść prezentującą historię roślin od neolitu aż po średniowiecze (jednocześnie jednak nawiązując do współczesności i problemów rolnictwa dziś) i jej wpływu na losy człowieka oraz historię świata. Jest więc m.in. o trzcinie cukrowej i cukrze, który doprowadził do powstania niewolnictwa, o kauczuku, drzewie rosnącym w Brazylii, które pozwoliło na rozwój przemysłu, o ziemniaku, który uratował Europę przed głodem, czy herbacie.

- Najważniejszym miejscem wystawy jest część, w której prezentujemy szczątki roślin, znajdowane na stanowiska archeologicznych, które są bardzo rzadko pokazywane. To pierwsza wystawa, której głównym tematem są zabytki archeobotaniczne, czyli bezpośrednie pozostałości roślin uprawnych odnajdywane w ziemi – dodaje Sady. Na wystawie znajdziemy m.in. najstarsze na świecie znalezisko afrykańskiego zboża, datowane na kilka tysięcy lat przed naszą erą. - Pokazujemy też najstarsze zabytki związane z rolnictwem, pierwsze narzędzia rolnicze, w tym motykę rogową. Mamy też najstarszy na świecie wizerunek wozu i pól w postaci ornamentu na naczyniu, który jest starszy niż piramidy – wymienia kuratorka.

Ekspozycja "Zaczęło się od ziarna..." jest interaktywna, znajdziemy tu mini laboratorium, zaś obok faktów z historii roślin liczne, związane z nimi ciekawostki. Otwarcie wystawy nastąpi w sobotę. Tego dnia, ale również w niedzielę, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ekspozycję - ale też inne wystawy Muzeum Śląskiego - będzie można zwiedzać za złotówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto