Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza w Bibliotece Śląskiej

LOTA
Materiały z wystawy w Bibliotece Śląskiej
Materiały z wystawy w Bibliotece Śląskiej Biblioteka Śląska
Biblioteka Śląska przyłącza się do akcji Narodowe Czytanie, w trakcie której będą odczytywane fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji bibliotekarze zapraszają Czytelników do wspólnej gry miejskiej w trakcie, której uczestnicy będą za pomocą kodów QR szukać cytatów z „Quo vadis” ukrytych wokół gmachu Biblioteki Śląskiej. Akcji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona twórczości najpopularniejszego polskiego powieściopisarza.

Narodowe Czytanie w Bibliotece Śląskiej – czyli jak QR prowadzi do „Quo vadis” rozpocznie się w sobotę od godz. 9. W trakcie akcji w bibliotece będzie można oglądać wystawę poświęconą twórczości Henryka Sienkiewicza. Zobaczymy na niej najstarsze i najcenniejsze wydania dzieł noblisty, a wśród nich książkowy pierwodruk Quo vadis z 1896 roku, który ukazał się w warszawskiej oficynie Gebethnera i Wolffa.

- W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się też najpiękniejsza polska edycja powieści z czasów Nerona, wydana w 1902 roku i ozdobiona 20 heliograwiurami według obrazów Piotra Stachiewicza, a także interesujące przekłady Quo vadis zachęcają do odwiedzenia ekspozycji bibliotekarze. Wśród nich jest angielskie wydanie, w tłumaczeniu Jeremiasza Curtina, pochodzące z 1898 roku, które ukazało się po raz pierwszy w Bostonie w wydawnictwie Little,

Brown and Company w 1896 roku. Egzemplarz, oprawiony w twardą okładkę obitą zielonym materiałem introligatorskim, zdobią: delikatny wizerunek gałązki palmowej i wieńca laurowego, portret Henryka Sienkiewicza i przedruk jego listu do zagranicznego wydawcy oraz ilustracje.

- Niezwykle piękny i cenny jest francuski trzytomowy przekład powieści, który ukazał się w latach 1901–1904 w Paryżu u Ernesta Flammariona. W wielkiej księdze, oprawionej w skórę ze złoceniami, zamieszczono ponad 170 ilustracji wybitnego polskiego malarza Jana Styki (53 heliograwiury i ok. 120 drzeworytów) – dodają przedstawiciele BŚ.

Uzupełnieniem książkowych wydań Quo vadis jest zbiór archiwalnych pocztówek z reprodukcjami ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza. Najpiękniejsze są autorstwa Piotra Stachiewicza i Franza Röslera, a wykonano je w technice barwnego offsetu.

Wystawa czynna będzie we wrześniu w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej. Wstęp jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto