Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Mszyca reprezentuje nasz kraj na Zlocie Miłośników Zabytkowych Rowerów

Justyna Przybytek
Wojciech Mszyca
Wojciech Mszyca Arkadiusz Ławrywianiec
Wojciech Mszyca jako jedyny Polak reprezentował nasz kraj na Światowym Zlocie Miłośników Zabytkowych Rowerów - IVCA Hungary 2014. Na Węgry pan Wojtek wyjechał w środę i zabrał ze sobą dwa polskie przedwojenne rowery: Światowit Extra oraz warszawskie Torpedo, oba z 1935 roku. Oba udało się postawić na koła wiosną tego roku, a podczas zlotu po raz pierwszy zostaną zaprezentowane europejskiej publiczności.

Choć urodził się w Żarkach, Mszyca od lat mieszka w Katowicach i właśnie tu prowadzi swoje niewielkie, bo mieszczące się na 15 metrach kwadratowych muzeum, w którym prezentuje zbierane przez lata eksponaty. Oprócz historycznych rowerów gromadzi wszystko, co się z nimi wiąże - zabytkowe szyldziki-emblematy, medale i odznaki, lampki, siodełka, pompki, torebki narzędziowe, dokumenty, fotografie, literaturę... Zebrał np. liczące po kilkadziesiąt sztuk unikatowe kolekcje pudełeczek na... łatki do dętek (tzw. apteczki kolarza) i kluczy rowerowych, sygnowanych znanymi markami. Ale perłą w kolekcji są oczywiście rowery. Tych Mszyca ma już całkiem sporo, w tym ponad 20 co najmniej 50-letnich.

Trzy najstarsze to 100-letni Adler 1 z 1914 r., 89-letni katowicki Ebeco z 1925 r. oraz 88-letni niemiecki Adler 23a z 1926 r. - Unikatowym weteranem jest męski 78-letni Adler 3-Gang-Getriebe, model 55 z 1936 r., z niezwykłą 3-biegową, smarowaną olejem skrzynią biegów-przerzutką w suporcie (nie w tylnym kole) - tłumaczy.

Z kolekcji chwilowo zniknął 89-letni Ebbeco. - Wraz z 24 innymi eksponatami jest pokazywany od listopada 2013 do października 2014 na wystawie "Fahren, Gleiten, Rollen..." w Oberschlesisches Landes-museum ( Muzeum Ziemi Górnośląskiej) w Ratingen. Wystawa przedstawia sposoby podróżowania i komunikowania się po Górnym Śląsku od średniowieczne po czasy współczesne. Ode mnie muzeum wypożyczyło rowery, ale też maszynę do pisania oraz dzwonek rowerowy wyprodukowany w Dębie - wyjaśnia Mszyca.

Dlatego pod nieobecność Ebecco na Węgry pojadą więc nowe nabytki pana Wojciecha: Torpedo, jedyny polski jednoślad wyprodukowany w Warszawie i rower Światowit Extra. Ten drugi został wyprodukowany w 1935 r. w Myszkowie.

- To dla mnie wielkie odkrycie, wiedziałem, że w Myszko-wie przed wojną był duży ośrodek produkcji rowerów, ale od lat nie mogłem żadnego znaleźć. Na przełomie ubiegłego i tego roku zadzwonili jednak koledzy kolekcjonerzy z Poznania, że mają dla mnie propozycję: 100-letni adler 1 z 1914 roku i Światowit - wspomina. Na zlot pojedzie także stała towarzyszka pana Wojtka: 64-letnia damka Adler 208.

- Dzięki której zdobyłem w Niemczech - jako członek Adler-Motor-Veteranen-Club - już osiem Złotych, jedną Srebrną i jedną Brązową Plakietę "Adler-Sternfahrt" - dodaje pasjonat. Właśnie na damce wystartuje podczas zlotu w rowerowym wyścigu na 50 mil angielskich, czyli około 80 km.

M1 Cyklisty. Wyjątkowe
muzeum na 15 m kw.

Oprócz historycznych rowerów Wojciech Mszyca gromadzi wszystko, co się z nimi wiąże. Przedmioty te mają jednak nie tylko wartość zabytkową, ale wiążą się także z ludzkimi losami i historią. Na przykład dokument zarekwirowania roweru na rzecz wojska we Wrześniu 1939; rozporządzenie z 1942 r. SS i Policji z Krakowa o obowiązku zgłaszania rowerów; zgoda (po rosyjsku) na używanie roweru w 1945 r.; Medal "Pamiątka biegu 105 km o puchar wędrowny firmy Ebeco kl. cykl. Katowice 1925" czy medal znanego kolarza chorzowskiego Ruchu, Roberta Nowoczka, za VII miejsce w pierwszym po wojnie VI Wyścigu Kolarskim Dookoła Polski w 1947 r.
Od września 2012 r. "eksponaty rowerowe" pana Wojtka- a także kilka innych zbiorów (m.in. opakowania Kremu Nivea, maszyny do pisania, amonity jurajskie) - można zobaczyć w prywatnym katowickim minimuzeum pod nazwą M1 Cyklisty. Wstęp do muzeum jest wolny, można je oglądać po wcześniejszym umówieniu się: [email protected] lub pod nr 605 581 537, 32 255 1834,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto