Ślizgowiec, jeden z najbardziej charakterystycznych bloków w centrum Katowic, zmienił skórę. Rzucająca się w oczy żółta elewacja to już przeszłość. Teraz blok pokrywa stonowana szarość, o odcieniu podobnym do tego na sąsiedniej Superjednostce.

Ślizgowiec, to 19-kondygnacyjny blok mieszkalny przy alei Korfantego 8. Został zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza i wybudowany w 1969 roku metodą ślizgową. Wyrasta z zachodniej pierzei alei Korfantego i dawnego pasażu handlowego.

Przez lata blok zwracał uwagę przede wszystkim charakterystyczną żółtą elewacją, którą tworzyły płyty zawierające azbest. Płyty usunięto, a budynek ocieplono i pokryto okładziną z tynku mineralnego, pomalowanego farbą. Projekt nowej elewacji przygotowała pracownia Elżbiety Stankiewicz. Remont rozpoczął się w ubiegłym roku i choć wciąż trwa, efekty robią wrażenie.

Teraz Ślizgowiec jest w eleganckiej szarości. Większą część bloku pokrywa jasny odcień, natomiast linię okien oraz parter – ciemniejsza, grafitowa barwa.

Zmieniamy miasto

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

roka (gość) (Mister Hit)

Chyba nigdy. Katowicami rządzą kierowcy którzy parkują gdzie chcą i jeżdżą jak chcą. Te 100 tysięcy mieszkańców Katowic które wyprowadziły się z Katowic miało swoje powody - za mało zieleni i za dużo aut, a przez to hałasu i chaosu.

GRAZYNA (gość)

Prezydent Katowic To Pisowska ..... w calymch katowiach beda ulice i Marii i Lecha Kaczynskich orax pomniki :( Nie wybierajcie Pisu bo to bedzie koszmar .