Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żywcu będzie nowoczesny system zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną

Redakcja
Nie wszyscy mieszkańcy Żywca wiedzą, że w mieście powstanie „Inteligentny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną”. Zadanie uda się zrealizować dzięki m.in. środkom unijnym. Cały projekt, który ma na celu oszczędność energii, podniesienie komfortu życia, jest bezpieczny dla środowiska i ma być zakończony do września 2019 roku.

Nowa Perspektywa Finansowa Unii Europejskiej 2014-2020 stwarza ponownie możliwość pozyskania dofinansowania dla realizowanych inwestycji, z której skorzystało również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu. Po pomyślnym zakończeniu i rozliczeniu projektu „Oczyszczanie ścieków w Żywcu” realizowanego w ramach POIiŚ 2007-2013, MPWiK przystąpiło do pozyskiwania środków na realizację projektu „Oczyszczanie ścieków w Żywcu - Etap II”. Okazało się, że starania zakończyły się sukcesem, ponieważ w październiku 2016 r. MPWiK Żywiec jako beneficjent środków unijnych podpisał z NFOŚiGW w Warszawie umowę o dofinansowanie. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 4 034 955 zł, w tym dofinansowanie z UE to 2 812 225 zł. Pozostałe środki zapewni MPWiK.

Warto wiedzieć, że projekt „Oczyszczanie ścieków w Żywcu - Etap II” składa się z sześciu niezależnych zadań:

Zadanie 1 - Inteligentny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną

W 2015 r. w ramach projektu współfinansowanego ze środków POIiŚ wdrożony został w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji System Zarządzania Infrastrukturą Techniczną. To system klasy GIS, który przede wszystkim zawiera komplet informacji o eksploatowanych przez przedsiębiorstwo systemach wodociągowym i kanalizacyjnym. Jego wdrożenie usprawniło proces zarządzania majątkiem sieciowym poprzez rozliczanie rzeczywistych kosztów pracy i gromadzenie informacji o zdarzeniach na obu rodzajach sieci. System usprawnił też proces komunikacji wewnątrz firmy oraz wpłynął na poprawę poziomu obsługi klienta.
Tak powstała baza umożliwiła podjęcie nowego zadania określanego jako Inteligentny System Zarządzania Siecią Wodociągową i Kanalizacyjną. W trakcie jego realizacji żywieckie przedsiębiorstwo wodociągowe zamierza wdrożyć nowy system, który będzie integrował planowany rozszerzony monitoring parametrów pracy sieci, jak również model numeryczny znacząco przyspieszający proces obliczeń hydraulicznych tych parametrów. Powyższa integracja powinna podnieść proces diagnostyki sieci, w tym wykrywanie sytuacji niepożądanych na sieci na nowy, wyższy poziom funkcjonalności. Wykorzystanie modeli numerycznych usprawni znacząco proces projektowania rozbudowy i modernizacji sieci, jak również - dzięki modułowi wspomagania decyzji dyspozytora - zarządzanie jej pracą w warunkach nietypowych (np. wystąpienia awarii kluczowych elementów systemu wodociągowego i kanalizacyjnego). Efektem końcowym powinno być podniesienie niezawodności pracy zarządzanych przez MPWiK sieci oraz podniesienie komfortu ich użytkowników.

Wdrożenie powinno się także przyczynić do podniesienia efektywności ekonomicznej i gospodarczej funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Podjęcie tak ambitnego zadania wymaga realizacji szeregu działań cząstkowych, które można podzielić na 2 etapy:

1. Budowa modelu numerycznego, tzw. off-line, odzwierciedlającego obraz sieci (rurociągi, charakterystyki, topologia, urządzenia i pompy z charakterystykami i stanami operacyjnymi, zasuwy, hydranty oraz rozbiory i średnie zużycie wody). Wyniki obliczeń numerycznych muszą być zgodne z rezultatami pomiarów sieciowych.

2. Rozszerzenie funkcjonalności modelu numerycznego do tzw. poziomu on-line. Wyniki obliczeń numerycznych będą tu na bieżąco porównywane z danymi pomiarowymi pochodzącymi z rozszerzonego monitoringu sieci.

Porównywanie to stanowić będzie podstawę procesu diagnostyki sieci. Ze względu na stale zmieniające się warunki poboru i przepływu wody wymagane są tu tzw. rozwiązania inteligentne - komputer musi niejako na bieżąco uczyć się funkcjonowania sieci i decydować, czy mieści się ono w tzw. warunkach normalnych czy też powiadamiać dyspozytora o wykrytych anomaliach. Realizacja tego zadania wymaga zainstalowania nowych urządzeń pomiarowych na sieci (ciśnieniomierze, przepływomierze, mierniki napełnienia kanałów etc.) oraz wdrożenia systemu pobierania, przesyłania, archiwizacji i wizualizacji danych pomiarowych - tzw. systemu SCADA. Kolejnym krokiem będzie opracowanie modułu wizualizacji analityki systemu wspomagania decyzji dyspozytora oraz tzw. centralnego pulpitu zarządzania siecią.

Wdrożenie powyższego systemu wprowadzi zarządzanie w żywieckim przedsiębiorstwie na nowy poziom, niedostępny w wieku ubiegłym. Tzw. inteligentne sieci wprowadzane są coraz częściej zarówno w Polsce, jak i na świecie, przede wszystkim w telekomunikacji, transporcie i energetyce. Ich wdrażanie w wodociągach i kanalizacji niesie ze sobą duży potencjał innowacyjny i stanowi nowość w Polsce. Odpowiada też tendencjom obserwowanym na świecie. Wykonawcami zadania będą firmy: P.W. SEMAKO Sp. z o.o. z siedzibą w Łanach Wielkich oraz Megabit Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zadanie 2 - Modernizacja zbiorników magazynowych osadów nadmiernego i zmieszanego

Zadanie polega na przystosowaniu dwóch istniejących zbiorników osadów, eksploatowanych w poprzedniej technologii przez 50 lat, do intensyfikacji procesów hydrolizy osadów przed ich wprowadzeniem do komory fermentacyjnej, poprzez wyłożenie ich ścian materiałem powłokowym wysoko odpornym na ścieranie.

Zastosowanie obróbki uśredniającej różnych osadów przed procesem fermentacji metanowej pozwoli na skrócenie fazy hydrolitycznej stabilizacji beztlenowej, wzrost stopnia przefermentowania osadów oraz intensyfikację produkcji biogazu. Zadanie to jako pierwsze zostało zakończone w marcu tego roku. Wykonawcą zadania była firma: Usługi Budowlane i Wysokościowe DRABEX Jerzy Drabek z siedzibą w Kobiernicach.

Zadanie 3 - Wymiana powłok zbiornika biogazu wraz z przebudową rurociągów dolotowych i wylotowych

Przewidywany wzrost produkcji biogazu, oczekiwany po realizacji zadania nr 2, wymaga przystosowania istniejącego na terenie oczyszczalni układu jego gromadzenia i przesyłania do spalania w trzech agregatach kogeneracyjnych. W przeciwnym wypadku nie uda się osiągnąć podniesienia efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków. W ramach zadania przewidywane jest zwiększenie pojemności zbiornika magazynującego z 780 m sześc. do 1350 m sześc., jak również przebudowa związanego z nim układu rurociągów technologicznych. Zadanie to realizowane jest przez firmę Konstrukcje Jastrzębie Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.

Zadanie 4 - Pompy ciepła

Zadanie to stanowi krok w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem, by efektywnie wykorzystywać energię cieplną zgromadzoną w ujmowanej wodzie. W ramach zadania zainstalowane zostaną na stacji uzdatniania wody dwie pompy ciepła, które umożliwią pozyskanie ciepła do ogrzewania nim pomieszczeń stacji. Takie rozwiązanie pozwoli na zastąpienie tradycyjnej kotłowni, która wykorzystywana będzie tylko w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię. Zadanie to realizowane jest przez firmę: „SPIN” Urządzenia i Systemy Grzewcze z Milówki.

Zadanie 5 - Modernizacja systemu SCADA

Zadanie, którego realizacja jest niezbędna z punktu widzenia zapewnienia niezakłóconego procesu oczyszczania ścieków. Funkcjonujący system SCADA odpowiada za nadzór i sterowanie wszystkimi procesami technologicznymi przebiegającymi na oczyszczalni ścieków. Względy bezpieczeństwa wymagają, aby taki system posiadał wsparcie producenta, a dzięki temu zapewniona była gwarantowana pomoc w eksploatacji systemu. Zadanie to realizowane jest przez firmę P.W. SEMAKO Sp. z o.o. z siedzibą w Łanach Wielkich.

Zadanie 6 - Uszczelnienie kanalizacji sanitarnej metodą rękawa termoutwardzalnego

Jest to kontynuacja podejmowanych od kilku lat działań zmierzających do poprawy stanu technicznego kanalizacji sanitarnej. Doświadczenia nabyte przez MPWiK w ciągu kilku ostatnich lat w trakcie wykonanej renowacji ok. 30 km kanalizacji sanitarnej pokazują, że jest to metoda, która przynosi oczekiwany skutek w postaci pełnego uszczelnienia i wzmocnienia strukturalnego naprawianych kanałów. W tym zadaniu do uszczelnienia przewidziane jest ok. 0,45 km kanalizacji sanitarnej w zakresie średnic od 200 do 300 mm. Zadanie to jako drugie zostało już zakończone. Wykonawcą zadania była firma P.P.H.U. „AKWA” z Zabrza.

Realizacja całego projektu przewidziana jest do września 2019 roku - jest to okres przeznaczony głównie na wykonanie zadania pn. „Inteligentny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną” jako najbardziej czasochłonnego. Realizacja pozostałych zadań powinna zakończyć się w roku 2018.

Przedstawione zadania, które składają się na prezentowany projekt, pozornie różne, pozwalają zrealizować MPWiK w Żywcu kolejny krok na przyjętej ścieżce rozwoju przedsiębiorstwa. Ich realizacja wprowadza system zarządzania w XXI wiek. Uzyskane za ich pomocą rezultaty podniosą efektywność energetyczną i środowiskową, jak i poziom bezpieczeństwa i komfortu klientów MPWiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto