Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Media Centrum rozpoczyna się całoroczna kampania "Życie po śmieciach"

Michał Wroński
Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel.
Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel. fot. Mikołaj Suchan.
Ministerstwo Środowiska chce nam dołożyć kolejny podatek - tym razem od wywozu śmieci. Miałyby go pobierać gminy. Dzięki tym pieniądzom samorządy będą mogły zorganizować profesjonalny system odbioru i wywózki śmieci, tak aby faktycznie trafiały one na wysypiska, do kompostowni oraz sortowni.

Obecnie, wedle ostrożnych szacunków, 30 procent produkowanych przez nas odpadów komunalnych wyrzucanych jest do lasów, rzek, bądź palonych jest w piecach. Reszta zaś (w przypadku woj. śląskiego jest to 1,5 miliona ton rocznie) w większości ląduje na przeładowanych wysypiskach.

Dla odbierających od nas śmieci firm tak jest najtaniej - one nie są bowiem zainteresowane budową na szeroką skalę systemu zbiórki i recyklingu odpadów. Skuteczniej mogłaby prowadzić ekologiczną politykę gmina, ale potrzebuje na to pieniędzy i stąd właśnie pomysł resortu środowiska.

Dlatego właśnie dziś w naszej redakcji urzędnicy wspólnie z reprezentującymi województwo śląskie parlamentarzystami oraz samorządowcami przekonywać będą o zaletach takiego rozwiązania. Zorganizowana przez "Dziennik Zachodni" oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach debata publiczna stanowić będzie początek całorocznej kampanii edukacyjnej pod tytułem "Życie po śmieciach", skierowanej do mieszkańców województwa śląskiego.

Obowiązkowa "opłata śmieciowa" funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce taki podatek niespełna dwa lata temu wprowadzono w Pszczynie (zgodzili się na to mieszkańcy w referendum).

Jak podkreśla tamtejszy burmistrz - Dariusz Skrobol - w porównaniu do wcześniejszej sytuacji obecnie wywóz śmieci kosztuje mieszkańców zdecydowanie mniej. Wzrosła za to ilość odbieranych od nich odpadów. Powód? - Skoro opłata i tak objęła wszystkich mieszkańców, to nie mają powodów, by pozbywać się śmieci na lewo. Efekty tego widać w lasach, gdzie wyraźnie ubyło dzikich wysypisk - mówi Dariusz Skrobol.

Czat z Gabrielą Lenartowicz - Zadaj pytanie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Media Centrum rozpoczyna się całoroczna kampania "Życie po śmieciach" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto