Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Katowicach: kto ile dostanie worków, jak często będą odbierane PORADNIK ŚMIECIOWY

Justyna Przybytek
ustawa śmieciowa w Katowicach
ustawa śmieciowa w Katowicach Arkadiusz Ławrywianiec
Co zmieni ustawa śmieciowa w Katowicach? Jak będzie wyglądał odbiór odpadów po 1 lipca? Ile worków dostaniemy i jak często będą zabierane. Czy odpady posegregowane trafią do jednej śmieciarki? Oto druga część naszego cyklu, w którym szukamy odpowiedzi na Wasze pytania

Jak po 1 lipca będzie wyglądał odbiór śmieci z naszych domów? Wiemy, że to magistrat wybierze firmę, która będzie odbierała odpady. Wiadomo też, że opłaty za śmieci trzeba będzie przelewać na konto ratusza. Wciąż jednak znaków zapytania jest więcej, niż znanych nam odpowiedzi. O niektóre więc zapytaliśmy Grzegorza Mazurkiewicza z wydziału kształtowania środowiska UM.

Opłaty za śmieci w Katowicach
Stawki opłat za śmieci w Katowicach jednak niższe!

Skąd wziąć pojemnik na odpady?
I tak mieszkańcy domów jednorodzinnych dostaną pojemniki na śmieci komunalne - zmieszane. - Otrzymają je w ramach opłaty śmieciowej - zapewnia Mazurkiewicz. Żadnej dodatkowej opłaty nie poniosą, nie zapłacą także za worki do selektywnej zbiórki odpadów. Takich worków właściciele domów jednorodzinnych otrzymają pięć, każdy w innym kolorze, do zbiórki innego rodzaju śmieci, a każdy o pojemności 120 litrów.

Poradnik śmieciowyŚmieci w Katowicach. Ile zapłacimy po 1 lipca
Śmieci w Katowicach po 1 lipca:Są wspólnoty, których deklaracji śmieciowych składać nei chcą

- Oczywiście, jeśli ktoś wcześniej zapełni worek na przykład na plastik, powinien nam to zgłosić i dostanie kolejny, a od następnego miesiąca o jeden więcej i to także jest w ramach opłaty śmieciowej - zapowiada Mazurkiewicz. Czyli także bezpłatnie. Zasada jest taka, że pięć worków - po sztuce na rodzaj odpadów - przysługuje rodzinie od jedno- do czteroosobowej, liczniejsze rodziny otrzymują po dwa worki każdego rodzaju.

Pięć worków na dom, odbiór raz w miesiącu
Worki z posegregowanymi odpadami będą z nieruchomości jednorodzinnych odbierane raz w miesiącu. Pojemniki ze śmieciami komunalnymi zmieszanymi - opróżniane będą dwa razy w miesiącu.

- Taka częstotliwość to dziś w Katowicach standard, są nawet domy, z których ze względu na oszczędności właścicieli odbiera się smieci jedynie raz w miesiącu - uspokaja Mazurkiewicz. Zupełnie inaczej rzecz będzie się miała w nieruchomościach wielorodzinnych (blokach, kamienicach). Tu worków nie będzie, będą za to kolorowe pojemniki na odpady. Ten na odpady zmieszane będzie opróżniany dwa razy w tygodniu, te do selektywnej zbiórki - raz w tygodniu.

Pod blokami pięć kolorowych kubłów
- W ekstremalnych przypadkach - a takie sygnały mamy z kilku kamienic - gdy nie ma możliwości ustawienia pojemników przy nieruchomości, albo technicznych możliwości ich opróżniania, zostaną dostarczone worki - tłumaczy Mazrukiewicz.

My segregujemy, oni mieszają. Prawda?
Nasi Czytelnicy wielokrotnie już alarmowali, że przedsiębiorstwa odbierające odpady posegregowane, wszystkie i tak wrzucają do jednego kubła w śmieciarce i tyle zostaje z selektywnej zbiórki odpadów. O to, czy tak będzie nadal, zapytaliśmy Mazurkiewicza. Zaprzeczył. Podkreślił, że i teraz tak się nie dzieje.
- Bo czy ktoś zagląda do wnętrza śmieciarki? A ona jest podzielona na komory na poszczególne śmieci. To względy ekonomiczne decydują, że nie opłaca się wozić śmieciarką na przykład tylko lekkiego plastiku - dopowiada. Zdarza się też, że nawet śmieci po selektywnej zbiórce nie są porządnie posegregowane. Wówczas, jak tłumaczy urzędnik, i tak będą musiały być ponownie sortowane, więc nie ma znaczenia, jak się je wywozi.

Gdzie wrzucić butelkę po mleku?
To już wiemy: do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych. Pudełko na mleko to bowiem opakowanie wielomateriałowe. Kwestia, jak poparwnie segregować śmieci, nie jest dla nas oczywista. - Dlatego planujemy wydać poradnik dla mieszkańców - obiecuje Mazurkiewicz.

Obowiązek prowadzenia gospodarki śmieciami nakłada na gminy tzw. ustawa śmieciowa. Zgodnie z jej założeniami po 1 lipca to samorządy w całej Polsce będą pobierały opłaty za śmieci i to one będą zlecały ich odbiór firmom wybranym w przetargu. Każdy samorząd sam ustala także opłaty za śmieci. W Katowicach radni zdecydowali, że za śmieci zapłacimy od osoby: 14 zł, jeśli zadeklarujemy segregację, albo 20 zł. Wysokość opłaty śmieciowej zależy od liczby osób zameldowanych w danej nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto