Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Katowicach. Efekty projektu są już odczuwalne

Redakcja
Budowa kanalizacji realizowanej w ramach inwestycji Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo- -Kanalizacyjnej Sp. z o.o.
Budowa kanalizacji realizowanej w ramach inwestycji Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo- -Kanalizacyjnej Sp. z o.o. arch. firmy Skanska
1 października 2010 roku Spółka Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice - Etap II". Zgodnie z podpisaną umową, inwestycje ujęte we wniosku powinny zostać zrealizowane do 30 czerwca 2014 roku.

Sukcesywnie ogłaszane są przetargi i rozpoczynają się realizacje kolejnych projektów, które Spółka finansuje ze środków własnych oraz pozyskanego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Biorąc pod uwagę rozwój budownictwa mieszkaniowego, jaki dokonuje się na obrzeżach miasta, Spółka podjęła decyzję o realizacji w najbliższych dwóch latach wszystkich projektów, mając na względzie stworzenie nowoczesnej sieci kanalizacyjnej niemal na całym obszarze miasta Katowice.

W efekcie zrealizowania wszystkich kontraktów, czyli prawie 130 projektów, możliwe będzie skanalizowanie Katowic w co najmniej 98%, na co pozwoli wykonanie łącznie ponad 230 km sieci, 23 przepompowni, 5 przelewów burzowych oraz modernizacja dwóch oczyszczalni ścieków.

Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia odbywały się spotkania z mieszkańcami w ramach prowadzonych konsultacji społecznych. Mieszkańcy, szczególnie ci, którzy planują inwestycje mieszkaniowe, mogli dowiedzieć się o planowanej budowie kanalizacji i w ten sposób uwzględnić w swoich planach inwestycyjnych podłączenie budynków do kanalizacji. Przez cały czas można pozyskiwać informacje o zaawansowaniu realizacji budowy kanalizacji w poszczególnych dzielnicach czy ulicach, śledząc, informacje publikowane na stronie internetowej Spółki www.kiwk.katowice.pl oraz na stronie poświęconej inwestycji współfinansowanej z FS www.kanalizacja.katowice.pl.

Wiele osób zwraca się do nas z pytaniami dotyczącymi przyłączenia budynków do sieci kanalizacyjnej, zatem na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania w tej sprawie odpowiemy poniżej.

Kiedy mieszkańcy będą mogli przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej?

Podłączenie do kanalizacji będzie możliwe po zakończeniu budowy sieci oraz przekazaniu jej do eksploatacji Katowickim Wodociągom S.A. - operatorowi kanalizacji wybudowanej w ramach inwestycji naszej Spółki. Właściciel nieruchomości w celu podłączenia się do kanalizacji musi podpisać stosowną umowę właśnie z Katowickimi Wodociągami S.A.

Jako pierwsi mogą skorzystać z nowo budowanej sieci mieszkańcy, których posesje położone są przy następujących ulicach: W dzielnicach Zarzecze, Podlesie, Kostuchna, Murcki: przy ul. Śnieżyczek, Złocieni, Konwalii i Armii Krajowej w rejonie numerów 386-392, przy ul. Kamieńskiej między Kamieńską i Sandacza, ul. Jesiotra, Łososiowej, Szczupaków, Szarotek oraz ul. Jargonia i równoległej do ul. Jargonia, ul. Tartacznej, ul. Kaskady, Sumów, Nagietek, Piwonii, Rolniczej, Pomorskiego oraz Niezapominajek, przy ul. Domeyki, Bohdanowicza, Strzeleckiego, Tokarskiego, Budryka, Samsonowicza, Laskowskiego, Bielskiej, Niemczyka, Szebesty oraz w rejonie Goetla (przy szkole).

Planowane jest także zakończenie budowy kanalizacji w ulicy T. Boya-Żeleńskiego oraz ul. Filaka, Kściuczyka, Lepszego, zakończono realizację budowy kanalizacji sanitarnej w ul. Stabika, w II połowie 2012 roku planuje się ponadto rozpoczęcie budowy nowej kanalizacji w ulicach: Armii Krajowej, Stabika od skrzyżowania z A. Krajowej do nr 8, Hierowskiego, Kalinowej, Czeremchowej, Dziewanny, Storczyków, Tulipanów, Hortensji, Norblina i Malwy w rejonie Rowu Podleskiego, Malwy na odcinku od ul. Storczyków do ul. Trojoka, Cyprysów, Michałowskiego, Sasanek, Przebiśniegów i Zachodniej. Kolejne inwestycje z tego zakresu rozpoczną się w 2013 r. i wówczas powstanie kanalizacja w ulicach: Siedliskowej, Ślazowej, Miętowej, Matki Teresy z Kalkuty, Jemiołowej, Orzechowej, Truskawkowej, Żurawinowej, Rezedowej, Mieczyków, Marzanny, Tetmajera i Armii Krajowej na odcinku od nr 374 do 449.

W dzielnicach Panewniki, Ligota i Piotrowice, Ochojec i Brynów wykonano bądź jest na ukończeniu budowa kanalizacji w ulicach: Łąkowej, Kuźnickiej, Śmiłowickiej , Panewnickiej, Gromadzkiej, Wietnamskiej, Kijowskiej, Ludowej, Nad Strumieniem, Książęcej, Chmielnej, Jaworowej i Jaworowej Tylnej, Spółdzielczości, Szpaków, Czyżyków i Gawronów, Jeżynowej, Związkowej, Gajowej. W najbliższych miesiącach powstanie także kanalizacja między innymi w ul. Siennej i Warzywnej oraz Wapiennej, Śląskiej, Wczasowej, Emerytalnej, Zagrody, Rzeszótki i Kłodnickiej.

W dzielnicach Szopienice, Dąbrówka Mała kanalizacja powstaje w ulicach: Siwka, Styczniowej, Grzegorzka, Strzelców Bytomskich, Pod Młynem, Borki, Korczaka, Dytrycha, 9 Maja, Hallera, Obrońców Westerplatte, Morawa. Zakończona została budowa nowych ciągów lub modernizacja kanalizacji w ulicach: bpa Bednorza, Bednarskiej, Brynicy, Siewnej, Zamenhofa i Objazdowej.

W dzielnicach Giszowiec, Nikiszowiec i Janów systematycznie dokonujemy modernizacji istniejącej sieci oraz budowy nowych ciągów kanalizacyjnych - dotyczy to między innymi ulic: Karliczka, Odrodzenia, Mysłowickiej, Boliny, Spacerowej, Sosnowej, Barbary, Kosmicznej, Wojciecha oraz osiedla Kolonia Wysockiego.
Wybudowana kanalizacja podlega odbiorom technicznym, w tym wykonywane są m.in. próby szczelności umożliwiające dokonanie ostatecznej oceny prawidłowości wykonania kolektorów i wszystkich urządzeń, co warunkuje bezpieczne i zgodne z normami korzystanie z kanalizacji. Z uwagi na powyższe prosimy o niedokonywanie żadnych samowolnych podłączeń posesji do sieci kanalizacyjnej przed uzyskaniem stosownej zgody na podłączenie.

Czy każdy właściciel nieruchomości i kiedy ma obowiązek przyłączenia się do nowej kanalizacji?
Mieszkańcy mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej, gdyż, jak wynika z przepisów, zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jeśli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, to przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe pod warunkiem, że oczyszczalnia spełnia wymogi w zakresie ochrony środowiska.

Podstawą prawną w tym zakresie są m.in. przepisy Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jakie są koszty budowy kanalizacji?
Obowiązek podłączenia nieruchomości do kanalizacji spoczywa na właścicielu nieruchomości - osobie, która buduje nowy dom, jak i na właścicielu istniejącej nieruchomości, w pobliżu której wybudowano kanalizację, stwarzając warunki i możliwości do przyłączenia się do sieci.

Koszty budowy sieci - kolektorów głównych kanalizacji w całości pokrywa Spółka, korzystając z dostępnych źródeł finansowania. Natomiast przyłączenie się do sieci oraz poniesienie kosztów budowy przyłącza należy do obowiązków właściciela posesji.

Koszt budowy przyłącza uzależniony jest od: długości prowadzonego przyłącza kanalizacyjnego, technologii jego wykonania, konfiguracji terenu oraz warunków gruntowych nieruchomości. W związku z powyższym nie jest możliwe podanie orientacyjnej, a zarazem właściwej ceny budowy przyłącza do każdej z nieruchomości. Koszty te należy kalkulować indywidualnie.

Jesteśmy przekonani, że świadomość ekologiczna mieszkańców Katowic jest duża. Budowa kanalizacji w dzielnicach, gdzie od lat czekano na inwestycję, sprawia, że zainteresowanie podłączeniem do kanalizacji jest bardzo duże, natomiast w pozostałych dzielnicach w ramach projektu dokonany zostanie rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową, co umożliwi bardziej ekonomiczne kierowanie ścieków na oczyszczalnie oraz w znaczny sposób poprawi stan środowiska naturalnego poprzez eliminację wylotów nieoczyszczonych ścieków do rzek.

Dla beneficjenta środków unijnych osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego zrealizowanego projektu jest niezwykle istotne, gdyż unijne wytyczne, dotyczące dofinansowania takich projektów jak ten realizowany obecnie w Katowicach, określają efekt ekologiczny, jaki inwestycja powinna przynieść.

Osiągnięcie zadeklarowanych celów - rzeczowych, materialnych i ekologicznych - zostanie wnikliwie sprawdzone przez przedstawicieli Unii, pod rygorem wycofania środków przeznaczonych na dofinansowanie projektu, a zatem służby miejskie , tj. powołana już w Katowicach sekcja ds. ochrony przyrody straży miejskiej będzie przeprowadzała szereg kontroli, sprawdzając wypełnianie obowiązków ustawowych polegających na podłączeniu nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Straż miejska prowadzi tym samym również działania edukacyjno- -prewencyjne oraz działania zapobiegawcze nielegalnemu odprowadzaniu ścieków.

Czym jest efekt ekologiczny?
Po zakończeniu realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności konieczne jest wykazanie osiągnięcia zadeklarowanych efektów rzeczowych, materialnych i ekologicznych. Do tych ostatnich należy poprawa jakości gleby, właściwe odprowadzanie ścieków ze skanalizowanych obszarów miasta do zmodernizowanych oczyszczalni ścieków dzięki podłączeniu wszystkich mieszkańców Katowic objętych Projektem do sieci kanalizacyjnej. Konieczne zatem będzie udowodnienie, że zostało zrealizowane to, na co Katowice otrzymały unijne pieniądze.

Z ekologicznego punktu widzenia - brak podłączenia wielu budynków do sieci kanalizacyjnej jest przyczyną powstawania zanieczyszczeń bezpośrednio w ziemi, gdzie dostają się ścieki z nieszczelnych szamb. Powoduje to nie tylko uciążliwe i nieprzyjemne zapachy w całej okolicy, ale również zagrożenia ekologiczne - zanieczyszczenie bakteriologiczne i chemiczne gleby i wody.

Wiele z szamb to małe bomby ekologiczne - są nieszczelne, więc nieczystości przenikają do wód gruntowych, zatruwając środowisko. Zlikwidowanie uciążliwego oraz kosztownego w eksploatacji szamba jest nie tylko obowiązkiem wynikającym z przepisów, ale także ekologiczną i ekonomiczną korzyścią dla właściciela nieruchomości.

Z ekonomicznego punktu widzenia podłączenie do kanalizacji jest korzystnym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że jest to kosztowna inwestycja, podczas gdy po poniesieniu jednorazowego kosztu związanego z budową oraz przyłączeniem się do sieci kanalizacyjnej dalsze koszty użytkowania kanalizacji są niższe niż w przypadku korzystania z szamba.

Z prawnego punktu widzenia - niezgodne z przepisami odprowadzanie ścieków (a w niektórych przypadkach także odmowa przyłączenia do sieci) może grozić karą grzywny.

Efekty projektu już dzisiaj odczuwalne są przez obecnych mieszkańców Katowic, ale będą one także służyć następnym pokoleniom, bowiem budowa kanalizacji niewątpliwie stworzy optymalne warunki do dalszego przyjaznego rozwoju środowiska i miasta. (MSK)


Korzyści z budowy sieci kanalizacyjnej na terenie miasta Katowice oraz przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej:

• stworzenie nowoczesnego i spójnego systemu odprowadzania
i oczyszczania ścieków komunalnych
• dostosowanie systemu kanalizacji do przepisów unijnych, co pozwoli
uniknąć płacenia kar za zanieczyszczanie środowiska naturalnego po 2015 roku
• poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych
• poprawa jakości gleby
• stworzenie dalszych warunków rozwoju infrastruktury miejskiej, np. dróg
• zwiększenie atrakcyjności lokalizacyjnej dla inwestorów indywidualnych
oraz przedsiębiorców
• podniesienie atrakcyjności mieszkaniowej wielu terenów miasta Katowice
• rozwój budownictwa indywidualnego poprzez stworzenie konkurencyjnych
warunków w stosunku do gmin ościennych
• podniesienie standardu życia mieszkańców Katowic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto