500 lat Reformacji 500 lat Reformacji

Gala Reformacyjna w NOSPR. Wręczenie Śląskich Szmaragdów (© Arek Gola)

Za nami Gala Reformacyjna w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, przed nami kolejne ważnie wydarzenia w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. Już 20 października w Muzeum Śląskim otwarta zostanie wystawa prezentująca bogatą tradycję kościoła reformacyjnego na Śląsku, która ma służyć refleksji nad obecnością ewangelików w naszym regionie.

Za nami Gala Reformacyjna w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, przed nami kolejne ważnie wydarzenia w ramach obchodów 500-lecia Reformacji.

Obchody 500 lat Reformacji w woj. śląskim trwają od wielu miesięcy. W minioną sobotę w gmachu NOSPR odbyła się Gala Reformacyjna, w trakcie której wręczono Śląskie Szmaragdy, najwyższe wyróżnienie diecezji katowickiej Kościoła ewangelickiego przyznawane osobom zaangażowanym w pojednanie, ekumenizm oraz integrację europejską. W tym roku szmaragdy otrzymali arcybiskup Wikto Skworc, członek zarządu województwa - Henryk Mercik, ksiądz profesor Manfred Uglorz oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Jednak kulminacja obchodów wciąż przed nami. Będzie nią uroczyste nabożeństwo centralne dla całej Polski transmitowane przez program 2 Telewizji Polskiej, które zostanie odprawione 31 października (o godz. 10.) w kościele ewangelickim przy Warszawskiej w Katowicach. Tego samego dnia (o godz. 17.) w kościele p odbędzie się uroczysty koncert na kościelnych organach, które przez ostatni rok remontowano, a zagra na nich prof. Julian Gembalski.

Wcześniej, bo już 20 października w Muzeum Śląskim otwarta zostanie wystawa prezentująca bogatą tradycję kościoła reformacyjnego na Śląsku, która ma służyć refleksji nad obecnością ewangelików w naszym regionie.

A ta obecność - co podkreśla ksiądz Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce - jest znacząca. - Ewangelicy zawsze tu byli. Trudno wyobrazić sobie Śląsk bez ewangelików, jesteśmy częścią tej ziemi, tworzymy tutejszą sztukę i kulturę - dodaje. Warto pamiętać, że to właśnie ewangelicy - Hubert Tiele - Winckler, Friedrich Grundmann i Richard Holtze - byli założycielami Katowic, także oni byli fundatorami kościoła Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Warszawskiej, pierwszego sakralnego obiektu na terenie miasta. Więcej o działalności ewangelików na Śląsku, która przyczyniła się do rozwoju przemysłu, ale też edukacji, dowiemy się więcej na wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Zostanie otwarta 20 października o godz. 18.00 w siedzibie MŚ w Strefie Kultury.

- Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk - zaznaczają muzealnicy. Wystawę podzielono na kilka modułów („Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka”, „Kultura”), a wszystkie zaaranżowane są przestrzennie w nawiązaniu do ważnego symbolu protestantyzmu - róży Lutra. - Tytuł wystawy pochodzi z wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję” - tłumaczą przedstawiciele MŚ. Uzupełnieniem wystawy będzie cykl dyskusji , które będą odbywały się w październiku i listopadzie.

Wiadomości Katowice, Wydarzenia Katowice

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!