Trudne decyzje - kiedy istnieje konieczność usunięcia zęba?

Artykuł sponsorowany
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej i wynikająca z niej zaawansowana próchnica, zakażenie kości, choroba dziąseł, schorzenie przyzębia to główne przyczyny kiedy pacjent musi poddać się ekstrakcji, czyli procesowi usunięcia zęba. Dobry stomatolog decyduje się na ekstrakcję tylko w ostateczności. Musi mieć pewność, że zęba nie da się uratować a jego stan poważnie zagraża innym zdrowym zębom, a czasami może doprowadzić do poważnych chorób serca, nerek, sepsy – co może skutkować nawet zejściem śmiertelnym. Na szczęście istnieją implanty, które znakomicie uzupełniają braki w uzębieniu.

Rozmowa z doktorem Danielem Dłucikiem, chirurgiem dentystycznym specjalistą z zakresu implantologii i sterowanej regeneracji kości.

- Panie doktorze ile zębów jednorazowo usunął Pan podczas jednego zabiegu i co było powodem?
Zdarzało mi się usunąć 24 zęby na raz z powodu parodontozy.

- Kiedy lekarz może odstąpić od usunięcia zębów?
Wtedy jeżeli ma pewność że ząb może uratować, np. przeleczyć endodontycznie („kanałowo”), chirurgicznie – wykonując resekcje.

- Czym różni się resekcja od ekstrakcji?
Ekstrakcja to usunięcie zęba, a resekcja obcięcie wierzchołka korzenia zęba.

- W jakich przypadkach konieczna jest resekcja?
Resekcja czyli obcięcie wierzchołka korzenia zęba i usunięcie go wraz ze zmianami np. ziarninowymi okołowierzchołkowymi, czy torbielą korzeniową. Zmiany nie mogą obejmować znacznego obszaru wokół korzenia, ponieważ osłabi to znacznie ząb, który może nawet wypaść podczas posiłku.

- Która grupa wiekowa jest najbardziej narażona na ekstrakcje?
Pokolenie 45-60-latków oraz młodzież w wieku 12-18 lat.

- Co to jest usuniecie zęba wklinowanego?
Ząb zatrzymany „wklinowany” to taki ząb który nie może się wyrznąć z powodu braku miejsca w łuku zębowym. Najczęściej dotyczy to 8-semek, oraz zębów przedtrzonowych. Takie zęby usuwa się operacyjnie.

- Dlaczego często podejmuje się decyzję o usuwaniu ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości?
Są kraje gdzie obligatoryjnie usuwa się zęby mądrości (np. Niemcy) ponieważ zęby te powodują problemy ortodontyczne (zacieśnienie lub przemieszczenie w różnych płaszczyznach pozostałych zębów) problemy estetyczne oraz higieniczne (utrudniona higiena jamy ustnej).

- Proszę opisać najciekawsze z punktu widzenia stomatologa przypadki z jakimi spotkał się Pan w swojej karierze
Dla mnie jako chirurga najciekawsze są zabiegi implantologiczne – dzięki którym pacjenci pozbywają się ruchomych protez, odbudowa kości z powodu np. urazu czy zaniku kości po ekstrakcjach zębów. Jednym z najciekawszych przypadków była rekonstrukcja kości po postrzale w twarz z broni długiej podczas napadu młodej kobiety, pracownicy banku. Spustoszenie jakie spowodowała kula z dubeltówki, miedzy innymi roztrzaskanie połowy żuchwy i szczęki, utrata połowy uzębienia, było nie lada wyzwaniem dla chirurga plastyka, chirurga szczękowego oraz psychologa.

www.dlucik.pl


Lek. dent. Daniel Dłucik - posiada specjalizację II stopnia z chirurgii stomatologicznej oraz wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobyte w II Klinice Chirurgii Twarzowo-Szczękowej w Katowicach (1979-2002 r.); jest członkiem ICOI - Międzynarodowego Stowarzyszenia Implantologów z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem DGOI - Niemieckiego Stowarzyszenia Implantologicznego, członkiem i współzałożycielem PSI - Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz członkiem OSIS - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej. Bierze czynny udział w licznych polskich i międzynarodowych sympozjach naukowych oraz szkoli młodych implantologów w Polsce i zagranicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto