Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto. UCK w Gdańsku i Szpital Morski w Gdyni pod lupą CBA

Łukasz Kłos
CBA interesują dokumenty związane z programem zwalczania raka.
CBA interesują dokumenty związane z programem zwalczania raka. archiwum PolskaPresse
Na celowniku kontrolerów Centralnego Biura Antykorupcyjnego znalazły się kolejne ośrodki medyczne uczestniczące w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Tym razem agenci pojawili się także w dwóch placówkach z Trójmiasta - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz gdyńskim Szpitalu Morskim im. PCK. Co dokładnie interesuje śledczych w szpitalnych dokumentacjach, jest, na razie, owiane tajemnicą.

Przedstawiciele CBA podają tylko ogólne informacje: - Nasi agenci będą sprawdzać środki finansowe wydawane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Konkretniej, środki wydawane w ramach systemu radioterapii onkologicznej oraz przeznaczone na wyposażenie i modernizację zakładów radioterapii.

Gdańskie Inwestycje Komunalne skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli

Pierwsze kontrole CBA w ośrodkach onkologicznych nastąpiły po oświadczeniu Andrzeja Włodarczyka, byłego wiceministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Pod koniec października powiadomił on media o zawiadomieniu złożonym do CBA. Jego wątpliwości miała wzbudzić sytuacja w Centrum Onkologii w Warszawie.
Wkrótce agenci CBA rozpoczęli kontrole także w czterech kolejnych placówkach: Centrum Onkologii w Olsztynie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie, Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze i Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Kontrole w obu trójmiejskich szpitalach są kolejnym etapem w badaniu sprawy. Oprócz trójmiejskich placówek CBA rozpoczęło także sprawdzanie dokumentacji w ośmiu innych ośrodkach medycznych: w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie (część Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. Bronisława Markiewicza), Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach, Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie i Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Klucz, według którego dobierane są kontrolowane jednostki, utrzymywany jest w tajemnicy. W podobnych sprawach celowo sięga się po dokumentację z wielu placówek, by ukryć rzeczywisty przedmiot zainteresowania śledczych. - Nie możemy mówić o naszych zamiarach. Możemy informować wyłącznie o placówkach, co do których zapadła decyzja o przeprowadzeniu kontroli - podkreśla Jacek Dobrzyński.

Realizacja narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych rozpoczęła się 1 stycznia 2006 roku. Program ma m.in. wpłynąć na poprawę dostępności metod diagnostyki i terapii nowotworów, a także pomóc w wymianie wyeksploatowanych urządzeń diagnostycznych.

Andrzej Włodarczyk złożył dymisję z funkcji wiceministra w ostatnich dniach urzędowania Ewy Kopacz (jeszcze jako szefowej resortu zdrowia). Premier Tusk przyjął ją przed kilkoma dniami na wniosek obecnego ministra - Bartosza Arłukowicza. Jako oficjalny powód decyzji szefa rządu podano zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto