Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na premierze filmu Krzysztofa Zygalskiego o Żarkach [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Film jest między innymi zapisem rozmów reżysera z mieszkańcami

Na ekranie zobaczycie Państwo Żarki, których już nie ma. Ten świat zniszczyła II wojna światowa. Mieszkańcy żydowskiego pochodzenia zostali zgładzeni w obozach śmierci, Polacy cierpieli okrutnie w wyniku działań okupanta. Gdy wojna skończyła się wszyscy, ci którzy przeżyli zrozumieli, że już nigdy nie będzie, tak jak było – mówi przed projekcją reżyser Krzysztof Zygalski.

To nie pierwszy jego film o Żarkach.Wcześniej powstały “Księgi Józefa” będące wspomnieniami Józefa Morawca, murarza z Żarek. Film opowiadał o relacjach polsko-żydowskich w żareckiej społeczności. Film „Żarki, dzisiaj zaczęło się wczoraj” jest przedsięwzięciem Gminy Żarki mającym na celu ocalenie pamięci o przeszłości.

– Mamy jeszcze kontakt z autentycznymi świadkami pamiętającymi świat sprzed II wojny światowej. Najprawdopodobniej żyjemy w ostatniej dekadzie, w której takich ludzi da się jeszcze spotkać – podkreśla Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki. – Żarecki Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej przy wsparciu mieszkańców, filmowców, dokumentalistów, urzędników, miłośników gminy zbiera dokumenty, zdjęcia, relacje. Wszystko po to, aby lepiej poznać historię, utrwalić ją, przełożyć na język filmu, który chętnie przyjmuje publiczność.

Prace nad filmem nabrały tempa przed dwoma laty, kiedy Gmina Żarki uzyskała dofinansowanie na projekt „Zajęcia edukacyjne połączone z przygotowaniem filmu dokumentalnego nt. przeszłości Żarek”. W jego realizację zaangażowani się mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy oraz uczniowie Gimnazjum w Żarkach. W projekcie brali udział pracownicy Gimnazjum w Żarkach, a w szczególności dyrektor Anna Janocha i bibliotekarka Gabriela Przybyłek. Młodzież gimnazjalna biorąca udział w projekcie: Aleksandra Gębczyńska, Gabriela Stencel, Monika Kwiecień, Ewelina Bożek, Małgorzata Kowacka, Kinga Drewniak, Agata Królik, Olga Trepka, Marta Mucha, Norbert Myga, Michał Czyż, Przemysław Gura, Bartosz Paździor, Radomir Piątkowski.

- Część materiału do filmu została zebrana przed trzema laty. Udało się nagrać wspomnienia Motka Weinryba, Józefa Morawca i Jana Podlejskiego. Panowie nie doczekali premiery filmu – mówi Krzysztof Zygalski. W filmie wypowiadają się także: : Jadwiga Bojanek, Barbara Maślankiewicz, Jan Poznański i Stefan Święciak.

Film można kupić na DVD w domu kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto