Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb Poniatowski zostanie otwarty dla zwiedzających. Czy uda się tu stworzyć nową strefę kultury?

Justyna Przybytek - Pawlik
Szyb Poniatowski zostanie otwarty dla zwiedzających w trakcie Nocy Muzeów 2019
Szyb Poniatowski zostanie otwarty dla zwiedzających w trakcie Nocy Muzeów 2019 SRK SA
W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów otwarty dla zwiedzających zostanie dawny Szyb Poniatowski kopalni Wieczorek w Nikiszowcu. Będzie okazja zobaczyć zabytkową, elektryczną maszynę wyciągową, poznać historię kopalni, ale nie tylko. Zaplanowano też koncerty i występ sztukmistrzów. Dodajmy, że jest plan, aby obiekty po szybie Poniatowski zrewitalizować wzorem dawnej kopalni Katowice i stworzyć tu nikiszowiecką strefę kultury.

Katowice przejęły od SRK obiekty dawnego Szybu Poniatowski w 2017 roku

Tereny dawnego Szybu Poniatowski kopalni Wieczorek od sierpnia ubiegłego roku należą do Katowic. Stało się tak na podstawie umowy, jaką w tej sprawie podpisali 7 sierpnia przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń i katowickiego magistratu.

SRK przekazało wówczas miastu wieżę szybową, szynę wyciągową i przyległe budynki. Większość pochodzi z początku XX wieku, najstarsze datowane są na 1906 rok

SRK przekazało wówczas miastu osiem obiektów Szybu Poniatowski. Wśród nich wieżę szybową, budynki nadszybia, budynek maszyny wyciągowej oraz stacje wentylatora. To obszar o wielkości pół hektara od strony ulicy Szopienickiej. Większość obiektów pochodzi z początku XX wieku, najstarsze datowane są na 1906 rok. Cenne są też znajdujące się tu urządzenia, wśród nich maszyna wyciągowa.

Dodajmy, że Szyb Poniatowski był czynny do roku 2017, jednak w ostatnim okresie służył głównie jako szyb podsadzkowy.

Szyb Poniatowski będzie nikiszowiecką strefą kultury?

- Będziemy chcieli, by to miejsce nabrało nowego życia, by przyciągało mieszkańców atrakcyjnymi funkcjonalnościami. Zależy nam na tym, by była nie tylko możliwość zwiedzania tych wspaniałych obiektów, ale także by powstała tam przestrzeń gastronomiczna i handlowa. Będziemy teraz pracować nad przygotowaniem koncepcji rewitalizacji tego miejsca - zapowiedział jeszcze w 2018 roku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przykładem, że taka rewitalizacja ma sens jest Strefa Kultury w centrum, a zwłaszcza obszar Muzeum Śląskiego.

Przypomnijmy: na terenie dawnej kopalni Katowice, według koncepcji austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu, stworzono nowe Muzeum Śląskie, którego większa część znajduje się pod ziemią oraz zrewitalizowano i wyeksponowano pokopalniane budynki.

Na terenie po kopalni Katowice rewitalizacja była spektakularna

Do tych ostatnich udało się przywrócić nowe życie: dawny budynek maszynowni szybu „Warszawa” został zaadaptowany na dwupoziomową restaurację, w magazynie odzieżowym działa Centrum Scenografii Polskiej, natomiast 40-metrowa wieża wyciągowa szybu „Warszawa II” została zamieniona w wieżę widokową.

W kolejnym etapie rewitalizacji odnowiono dawną stolarnię, w której otwarto przestrzeń edukacyjną „Na tropie Tomka” oraz dawną łaźnię łańcuszkową, w której z kolei powstało miejsce na wystawy czasowe, przeniesiono tu też pracownie działów Archeologii, Etnologii i Historii Muzeum Śląskiego. W trzecim, dopiero planowanym etapie rewitalizacji, odnowionych ma zostać siedem pozostałych pokopalnianych obiektów.

Czy i w przypadku Szybu Poniatowski się uda, a efekty będą tak spektakularne, jak w Strefie Kultury? Nie wiadomo. Katowicki magistrat do tej pory nie przedstawił koncepcji rewitalizacji tego terenu. Wiadomo natomiast, że inwestycja będzie bardzo kosztowna oraz że w przyszłości Katowice będą też zabiegały o przejęcie pozostałych zabytkowych budynków KWK Wieczorek, w tym tych po szybie Pułaski. Łącznie budynków i budowli z terenu kopalni Wieczorek wpisanych do rejestru zabytków jest prawie 30.

Noc Muzeów 2019 w Szybie Poniatowski

Tymczasem miejska instytucja kultury – Miasto Ogrodów – zaprasza mieszkańców do spędzenia na terenie Szybu Poniatowski nocy muzeów.

W programie są koncerty Orkiestry Dętej KWK „Wieczorek”, pokaz ognia w wykonaniu sztukmistrzów oraz multimedialny koncert Aiselis feat. Rabbit on the Moon oraz zwiedzanie maszynowni Szybu Poniatowski

Noc Muzeów 2019 w Szybie Poniatowski, 18 maja, od godz. 18 do północy

  • 18.00     koncert Orkiestry Dętej KWK „Wieczorek”
  • 18.45     widowisko typu fire show
  • 19.30     Multimedialny koncert Aiselis feat. Rabbit on the Moon
  • 20.10     koncert Orkiestry Dętej KWK „Wieczorek”
  • 20.50     widowisko typu fire show
  • 21.30     Multimedialny koncert Aiselis feat. Rabbit on the Moon
  • 22.10     koncert Orkiestry Dętej KWK „Wieczorek”
  • 22.50     widowisko typu fire show
  • 23.30     Multimedialny koncert Aiselis feat. Rabbit on the Moon
  • 18.00 – 22.00 – zwiedzanie maszynowni Szybu Poniatowski i wystawy o historii kopalni Wieczorek 

Wstęp na wydarzenie będzie wolny (z uwzględnieniem limitu osób mogących przebywać jednorazowo na terenie szybu). Zwiedzanie maszynowni z przewodnikiem będzie się odbywało na podstawie wejściówek (bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie internetowej Muzeum Historii Katowic mhk.katowice.pl od 10 maja)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto