Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Łęcznej ma komorę hiperbaryczną (WIDEO)

Monika Fajge
- Nasi pacjenci korzystają z niej od stycznia bieżącego roku. Komora waży około 19 ton, jednorazowo jest w stanie pomieścić 12 pacjentów lub dwóch chorych leżących, albo na wózkach inwalidzkich - mówi Piotr Rybak, dyrektor łęczyńskiego szpitala. - Serię zabiegów przeszło już 48 osób, w trakcie terapii jest 18 kolejnych - dodaje.

Trudno gojące się rany, zatrucia tlenkiem węgla, zespół tzw. stopy cukrzycowej, ropnie i owrzodzenia - to tylko kilka ze schorzeń, które można leczyć w komorze hiperbarycznej. Jedynym ośrodkiem we wschodniej Polsce, który dysponuje takim urządzeniem jest szpital w Łęcznej.

Zobacz zdjęcia komory hiperbarycznej na www.kurierlubelski.pl

Na czym polega leczenie? - Zamykamy pacjentów w komorze i podajemy im 100-procentowy tlen pod ciśnieniem 2,5 razy większym niż atmosferyczne. Tlen pod takim ciśnieniem dużo szybciej rozprowadza się w organizmie, a co za tym idzie, szybciej odżywia i goi tkanki - wyjaśnia Łukasz Pańko, lekarz koordynujący ośrodek hiperbarii w Łęcznej. - W zależności od schorzenia, chorzy muszą przejść od pięciu do 60 zabiegów, każdy trwa prawie 1,5 godziny - tłumaczy.

Pacjenci dojeżdżają na zabiegi nawet ponad 100 kilometrów - codziennie. - To uciążliwe, ale czego się nie zrobi, żeby wyzdrowieć - przyznaje Leszek Kłonica, spod Zamościa, który od ośmiu lat walczy z rozległymi ranami podudzia. - Groziła mi amputacja nogi. Nic nie pomagało. Dopiero tlenoterapia przyniosła efekty. Mam za sobą 37 zabiegów - opowiada.

Z efektów zadowolona jest też pani Halina spod Włodawy. - Przez 19 lat przeróżni lekarze próbowali zagoić otwarte rany na moich nogach. To ciężkie owrzodzenia podudzi. Po 18 zabiegach w komorze hiperbarycznej, jedna noga jest już zdrowa, a druga wygląda coraz lepiej - mówi 64-latka.

- Byłem w komorze ok. 30 razy. Leczę owrzodzoną stopę. Jest lepiej, to widać gołym okiem - twierdzi Józef Bartecki. I zapewnia, że zabieg jest bezbolesny. - Na początku trochę "zatyka" uszy, ale to szybko mija - opowiada.

Zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na tlenoterapię trzeba mieć skierowanie od specjalisty. - Zapraszamy pacjentów do korzystania z tlenoterapii - zachęca dyr. Rybak.

Przeciwwskazania:
odma opłucnowa, zakażenie górnych dróg oddechowych, ciąża, padaczka, rozedma płuc, stany podgorączkowe, przebyte operacje ucha i klatki piersiowej, zapalenia zatok nosa, rozsiana choroba nowotworowa, astma, krwotok i obrzęk płuc, zaćma, rozrusznik serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto