Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szluknij sie z kokotka. Katowice zachęcają do picia wody z kranu ZDJĘCIA

lota
Szluknij się z kokotka. Wystartowała kampania społeczna zachęcająca do picia wody z kranu w Katowicach
Szluknij się z kokotka. Wystartowała kampania społeczna zachęcająca do picia wody z kranu w Katowicach LOTA
Szluknij sie z kokotka – pod takim hasłem Katowice zachęcają do picia tzw. kranówki. Jak przekonują przedstawiciele miasta i Katowickich Wodociągów woda z kranu jest bardzo dobrej jakości, spełnia normy, a jej spożywanie jest bezpieczne.

Szluknij sie z kokotka w Katowicach

Katowice zachęcają mieszkańców do picia wody z kranu. Kampania społeczna promująca tzw. kranówkę została zainaugurowana w czwartek, 21 marca, na katowickim rynku. Akcję zorganizowano pod hasłem „Szluknij sie z kokotka”.

- Zachęcamy, aby pić wodę z kokotka, czyli z kranu. Jakość wody w Katowicach jest bardzo dobra, jesteśmy z tego dumni. Tak naprawdę przywracamy wodę w Katowicach, promujemy w ten sposób zdrowy tryb życia. Z drugiej strony akcja ma aspekt ekologiczny, bo podstawowym wyzwaniem i problemem jest dziś duża nadprodukcja śmieci, które w dużej części pochodzą z plastikowych opakowań – mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Kranówka przy rynku w Katowicach

Co ważne właśnie woda z kranu dostępna jest przy tzw. poidełkach w Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy rynku, ale też w siedzibie Katowickich Wodociągów. W obu tych miejscach poidełka zastąpiły dotychczasowe plastikowe dystrybutory wody. W akcję mogą się włączać również lokale gastronomiczne. Na razie wodę z kranu za darmo serwuje kawiarnia „Kafej”.

Kampania „Szluknij sie z kokotka” to wspólna inicjatywa miasta i Katowickich Wodociągów.

– Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia. Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym, dlatego poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym – wyjaśniają przedstawiciele spółki wodociągowej. Próbki wody badane są również w przypadku zgłoszeń o pogorszeniu jakości wody

Kranówka w Katowicach spełnia normy unijne i krajowe

- Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Dodatkowo laboratorium naszej spółki, posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, które jest oficjalnym potwierdzeniem, że uzyskiwane w laboratorium wyniki badań są rzetelne, obiektywne i wiarygodne – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe (Katowickie Wodociągi nie posiadają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych) oraz Sanepid. Woda pochodzi z ujęć powierzchniowych i jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale nie jest też gorsza od „wody źródlanej”.

Wątpliwości może budzić jedynie stan instalacji wodociągowej we wnętrzach budynków, ale to działka właścicieli i zarządców.

- Dlatego w związku z przygotowaniami do kampanii promującej picie wody z kranu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził akcję informacyjną wśród właścicieli i zarządców budynków nt. bezpieczeństwa wody w instalacjach wewnętrznych, którą będzie jeszcze powtarzał – dodają przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach. Przypominają też, że należy również dbać o czystość instalacji wewnętrznej oraz armatury np. czyszcząc co jakiś czas sitka lub perlatory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto