Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia HPV Żory: Ruszyła darmowa kampania szczepień

Katarzyna Śleziona
Żory Szczepienia dla 13-latek funduje Urząd Miasta Żory. Będzie zainteresowanie?
Żory Szczepienia dla 13-latek funduje Urząd Miasta Żory. Będzie zainteresowanie? arc.
Szczepienia HPV Żory: Ruszyła darmowa kampania szczepień. Ruszyła darmowa kampania szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może wywoływać raka szyjki macicy. Ze szczepień może skorzystać około 230 dziewcząt w wieku 13 lat. Koszt szczepień pokrywa Urząd Miasta Żory.

Szczepienia HPV Żory: Ruszyła darmowa kampania szczepień

- Szczepieniami objęte są dziewczęta z rocznika 2002 roku. W przypadku niewykorzystania szczepionek przez 13-latki, będziemy szczepić dziewczęta w wieku 12 lat. W tym przypadku będzie obowiązywać kolejność szczepień - mówi Maria Kasiorowska, kierownik NZOZ s.c. SZKOL-MED w Żorach, realizator szczepień.
Szczepienia odbywają się w szkołach 13-latek, które przystąpiły do programu. Wcześniej dziewczęta przechodzą badania. W przypadku dziewcząt nieuczęszczających do żorskich szkół - zainteresowane osoby mogą ustalić terminy i miejsce szczepień z osobą odpowiedzialną za realizację zadania.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! > Kliknij w link!

Informacje o szczepieniach można uzyskać w punkcie konsultacyjnym NZOZ s.c. SZKOL-MED Żory, mieszczącym się na osiedlu Księcia Władysława 27 pokój 214 od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9 do 10.30 oraz telefonicznie pod numerami: 502 539 870 lub 502 082 426.

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV odbywają się w Żorach od 2009 roku. Dla przykładu w 2013 r. ze szczepień przeciwko HPV skorzystało 260 dziewcząt z terenu Żor (176 dziewcząt z rocznika 2000 i 84 z rocznika 2001). Kosztowały 101 tys. zł (cena szczepienia to 389,92 zł).

- Wirus brodawczaka ludzkiego należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Należy pamiętać, że obecność wirusa HPV wykrywa się w ponad 90 procentach przypadków raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest poważnym problemem zdrowotnym. W Polsce w 2008 roku zapadalność na raka szyjki macicy wynosiła 11,6, a śmiertelność 5,8 na 100 tysięcy mieszkańców. Wskaźniki są gorsze od europejskich - 10,6 i 3,9 na 100 tysięcy mieszkańców. W 2010 roku w Polsce zarejestrowano 3078 nowych przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy, a zmarło 1735 osób. Każdego dnia umiera blisko 5 Polek - cytuje Maria Kasiorowska "Pediatrię Polską 2012".

- Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego rekomendowane są między innymi przez Światową Organizację Zdrowia i zalecane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego znajduje się w polskim Programie Szczepień Ochronnych, wśród szczepień zalecanych - dodaje Maria Kasiorowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto