Syndrom CVS. Może dotyczyć także Ciebie

Artykuł sponsorowany
Od cywilizacji nie da się uciec. Czy chcemy tego, czy nie – na co dzień jesteśmy otoczeni przez wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe. Coraz częściej nasza praca wymaga korzystania z tych urządzeń, coraz więcej informacji jest przekazywanych za ich pomocą. Ciężko sobie wyobrazić dzień bez telefonu komórkowego lub komputera. Niestety, zdecydowana większość z tych urządzeń, m.in. smartfony, tablety, monitory LED/LCD, emituje w nadmiernej ilości tak zwane światło niebieskie. W związku z tym długa praca przy komputerze (powyżej dwóch godzin dziennie) i pozostałych monitorach może powodować syndrom widzenia komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome). Do jego charakterystycznych i uciążliwych objawów trzeba zaliczyć m.in. pieczenie i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, zespół suchego oka, bóle głowy, kłopoty z zaśnięciem, brak koncentracji.

Co nam szkodzi?
Skupiając wzrok na jednym punkcie na monitorze, nadwerężamy mięśnie oczu odpowiedzialne za akomodację. Dodatkowo, pracując przed komputerem znacznie rzadziej mrugamy, przez co nasze oko jest słabiej nawilżone i w mniejszym stopniu spłukuje ze swojej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, np. kurz. Podrażnienie oczu może również potęgować praca w klimatyzowanych pomieszczeniach o niskim poziomie nawilżenia powietrza. Nie bez wpływu na stan i funkcjonowanie narządu wzroku pozostają alergie (i zażywane leki antyalergiczne), ostre słońce, wiatr i suche powietrze, a także chlorowana woda czy dym papierosowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 50 proc. Polaków zmaga się z dolegliwościami oczu, na które wpływają intensywny tryb życia oraz czynniki środowiskowe. Niestety, około 40 proc. z nich nie podejmuje żadnych działań w celu poprawienia kondycji swoich oczu.

Jak sobie pomóc
­Zacznij od wizyty u okulisty, który oceni, czy nie masz wady wzroku. Podczas wizyty koniecznie poinformuj lekarza, że spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera. Jest to istotne, ponieważ moc okularów dobiera się do określonej odległości.

– Okulary do monitora zazwyczaj mają inną moc niż okulary do patrzenia w dal lub do czytania – tłumaczy Waldemar Łazarowicz z Olkusza, optyk z wieloletnią praktyką w zawodzie, członek grupy Optyk Rodzinny. – Obecnie, dzięki szerokiemu asortymentowi oraz najnowszym technologiom, soczewki dobiera się indywidualnie, w zależności od potrzeb. Osobom aktywnym zawodowo proponujemy soczewki wspierające naturalną akomodację oczu, które zapewniają perfekcyjną ostrość i szerokie pole widzenia. Dzięki temu, nawet po wielu godzinach pracy nie skarżymy się na zmęczenie oczu – tłumaczy Waldemar Łazarowicz.

Aby okulary do pracy przy monitorze były skuteczne, muszą zostać zaopatrzone w specjalne powłoki antyrefleksyjne. Ich podstawowym zadaniem jest zniwelowanie zbędnych odbić i odblasków, które dodatkowo męczą nasze oczy. Dzięki temu poprawia się kontrast i ostrość widzenia.

– Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów powłok antyrefleksyjnych, które oprócz podstawowej funkcji ułatwią nam utrzymanie soczewek w czystości, ochronią przed ich porysowaniem i przyciąganiem nadmiernej ilości kurzu. Ostatnio pojawiła się na przykład nowa powłoka BlueControl firmy Hoya. Oprócz wyżej wymienionych zalet, neutralizuje ona niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne i zapewnia najlepszą jakość widzenia. Dzięki swojej konstrukcji pomaga również zapobiegać objawom syndromu widzenia komputerowego – wylicza Waldemar Łazarowicz.

Zadbaj o miejsce pracy
Oprócz prawidłowo dobranych okularów, istotne są warunki, w jakich pracujemy. Jeśli spędzasz codziennie po kilka lub kilkanaście godzin przy biurku, zadbaj o jego odpowiednie przygotowanie. Podstawa to dobrze ustawiony monitor komputera oraz odpowiednia postawa podczas pracy. W trosce o zdrowie oczu, róbmy co godzinę, dwie przerwę na relaks. Podejdźmy do okna, popatrzmy w dal, na przechodzących ludzi i zieleń. Pamiętajmy, że oczy lubią ciemność – warto na kilka sekund je przymknąć. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawilżenie oczu. W razie potrzeby warto sięgnąć po bezpieczne w stosowaniu i niezawierające konserwantów krople do oczu.

Aby wybrać idealne soczewki, trzeba opowiedzieć okuliście/optykowi, jaki tryb życia prowadzimy, jakie mamy pasje, itd. – mówi Waldemar Łazarowicz z Olkusza, członek grupy Optyk Rodzinny.

Pamiętaj, długa praca przed komputerem męczy nasze oczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto