Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Drzewa z klimatem: ,,Każdy liść pochłania CO2”!

Redakcja
mat pras klub gaja
mat pras klub gaja

10 października Klub Gaja zaprasza na Święto Drzewa. Ale to tylko początek różnych konkursów, spotkań oraz eventów dedykowanych naszym ,,liściastym” sojusznikom w walce o ochronę klimatu. W tym roku odbywać się będą pod hasłem ,,Każdy liść pochłania CO2”.

- Zmieniający się klimat wpływa na życie każdego z nas. Dlatego też to my - sprawcy tych zmian, możemy i powinniśmy robić jak najwięcej, aby zmniejszać skutki tych procesów. Jedną z takich możliwości, dostępną dla każdego, jest sadzenie drzew i opieka nad nimi - zachęca Jacek Bożek, szef Klubu Gaja i dodaje: ,,Wiem, że nie jest łatwo sadzić drzewa w centrach miast, czyli tam, gdzie ich najbardziej potrzebujemy, dlatego należy natychmiast otoczyć opieką te, które już rosną. To one czynią nasze życie znośnym, a czasem wręcz możliwym. Pamiętajmy, że każdy liść pochłania CO2, dlatego warto dbać o drzewa”. Szef Klubu Gaja przypomina, że drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu. - Dwutlenek węgla jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego też sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym - podsumowuje Jacek Bożek.

Święto Drzewa będzie obchodzone w tym roku już po raz szesnasty. Projekt jest ,,obliczony” nie na jeden dzień, lecz kilka miesięcy.

Pamiętaj! ,,Ucz się z klimatem”

Coroczne obchody Święta Drzewa 10 października to dobra okazja, żeby mówić o ochronie klimatu, posadzić choć jedno drzewo i dopisać je do ,,licznika drzew” Klubu Gaja. Ten ,,liściasty licznik” jest na: www.swietodrzewa.pl. I doskonale działa, a co roku liczba posadzonych młodych drzew rośnie.

Rosną też posadzone w ciągu 16 lat trwania akcji młode i dziś już trochę starsze drzewa. Liczba jest imponująca. Uczestnicy kampanii Święto Drzewa posadzili w sumie blisko 850 tysięcy drzew! Jednak akcja to nie tylko sadzenie nowych, ale też opieka nad rosnącymi drzewami i opowiadanie ich nieraz niezwykłych dziejów. Bo wiele z otaczanych opieką drzew to nie tylko okazy wpisane do oficjalnego rejestru pomników przyrody, ale przede wszystkim duma lokalnych społeczności oraz ozdoba naszych małych ojczyzn.

- Zachęcamy wszystkich, aby spróbowali odnaleźć w swojej najbliższej okolicy drzewa - świadków historii, zorganizować lekcje tematyczne, wykorzystać scenariusze zajęć napisane w ramach akcji „Ucz się z klimatem”, albo przygotować konkursy i happeningi na temat roli oraz znaczenia drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu - namawia Jacek Bożek, dodając, że ważne jest także samo wspólne świętowanie.

Dla kogo ,,urośnie” w tym roku ,,Czarodziejskie drzewo” ?

,,Czarodziejskie drzewo” to jeden z konkursów, które co roku są organizowane w ramach kampanii Święto Drzewa. Nagrody można dostać za największą liczbę posadzonych drzew, najszerszą współpracę i kreatywność. Organizatorzy - Klub Gaja i Lasy Państowe czekają na sprawozdania z imprez przygotowanych z okazji Święta Drzewa do 30 listopada. Później już wszystko w rękach jurorów. Koniec listopada to również zamknięcie listy zgłoszeń do rywalizacji o tytuł Drzewa Roku. Poszukiwane są drzewa z historią, która scala lokalne wspólnoty i pobudza wyobraźnię. Dla kogo są konkursy? Uczestnikami mogą być wszyscy, zarówno osoby indywidualne, jak też placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców oraz firmy.

Czas na dobry klimat dla klimatu

- Każdy z nas może podjąć bardziej świadome i odpowiedzialne działania w różnych sferach życia, w celu ochrony przyrody i klimatu - mówi Jacek Bożek, zachęcając do udziału w konkursach. Namawia też do zapoznania się z poradnikiem ekologicznego stylu życia. Gdzie? Na chronklimat.pl.

Autor: Elżbieta Kazibut-Twórz

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto