Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wody w Wodociągach Częstochowskich

Redakcja
Rozmowa z Andrzejem Babczyńskim, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie.

Panie Prezesie, motto tegorocznego Światowego Dnia Wody brzmi: "Woda i Energia", zwraca ono uwagę na ważną rolę, jaką pełni energia w gospodarce wodnej i to w wielu aspektach. Jak ważnym aspektem w Częstochowskich Wodociągach jest energia?
Ujmowanie i dostarczanie wody nie byłoby możliwe bez energii elektrycznej. Obecnie energia elektryczna odgrywa znamienną rolę w zakresie niezawodności dostarczania wody. Także i woda odgrywa ogromną rolę w energetyce. W skali globu około 75 % wody zużywanej przez przemysł, wykorzystywane jest do wytwarzania energii elektrycznej. Norwegia prawie 100% energii pozyskuje z wody.
Zgodnie z proekologicznymi założeniami przedsiębiorstwa, a także łatwiejszą dostępnością do nowych technologii, Zarząd podjął w ubiegłym roku decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej, służącej do produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Planowana inwestycja miałaby być zlokalizowana na terenie zbiorników wody i zajmować część działki o powierzchni ok. 3 ha. Przy planowaniu rozmieszczenia konstrukcji, na których będą zamocowane panele, musimy wziąć pod uwagę konieczność dostępu do rurociągu w przypadku awarii oraz odpowiednie rozplanowanie paneli na powierzchni zbiorników w celu uniknięcia wzajemnego zacienienia urządzeń. Wstępne szacunki pozwalają na określenie mocy zainstalowanych paneli na poziomie 700 kWp. Planowana farma byłaby jedną z większych tego typu inwestycji w naszym regionie. Czekamy na jednoznaczne przepisy dotyczące sposobu rozliczeń, ale i dodatkowe fundusze na realizację.
Tak więc w Wodociągach Częstochowskich myślimy nie tylko o tym, by dostarczyć wodę doskonałej jakości, ale też, by dostarczyć ją jak najtaniej.

Państwa polityka środowiskowa ?
Prowadzimy swoją działalność w sposób przyjazny środowisku. Każdego roku obejmowani jesteśmy audytem w zakresie produkcji i dostarczania wody, odbioru i oczyszczania ścieków, jak również usług z zakresu obsługi infrastruktury sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Prowadzimy działalność w sposób przyjazny środowisku. Staramy się racjonalnie korzystać z zasobów naturalnych i prowadzić edukację proekologiczną. Rokrocznie przekazujemy wszystkim zainteresowanym kolejne wydanie "Deklaracji Środowiskowej". Na uwagę zasługuje fakt, iż Deklaracja przed upublicznieniem poddawana jest każdorazowo walidacji przez weryfikatora środowiskowego posiadającego akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, dzięki czemu czytelnik jest pewien, iż wszelkie dane w niej zawarte są wiarygodne.

Zarządzane przez Pana Przedsiębiorstwo nagradzane jest wieloma wyróżnieniami, proszę podać jedno, szczególne osiągnięcie ?
Wielkim sukcesem Przedsiębiorstwa jest kolejna, czwarta już nominacja przez Ministerstwo Środowiska do nagrody European EMAS Awards 2014, w kategorii duże organizacje sektora publicznego. Nagroda EMAS jest najwyższym uhonorowaniem proekologicznych osiągnięć. Zwana jest ekologicznym Oskarem.

Co wyróżnia Pana firmę?
Dostarczamy wodę o doskonałych parametrach i wyśmienitym smaku, zdrową i bezpieczną, która w niczym nie ustępuje wodom butelkowanym. W szczególny sposób dbamy więc o ochronę jej zasobów. Zapewnia nam to stały nadzór nad procesami. Ochrona środowiska zajmuje najwyższe miejsce pośród priorytetów Przedsiębiorstwa. Posiadamy od 2004 r. certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania (System Zarządzania Jakością (ISO 9001:2009) i Środowiskiem (ISO 14001:2005), system ekozarządzania i audytu EMAS.

Jak w tym roku obchodziliście Światowy Dzień Wody?
Zorganizowaliśmy konkursy dla dzieci, m.in. plastyczny pod hasłem: woda i energia i konkurs wiedzy o wodzie dla gimnazjalistów. Wydaliśmy okolicznościowe karty pocztowe z pracami plastycznymi dzieci, wydaliśmy specjalny numer naszego kwartalnika "Źródełko", zorganizowaliśmy prezentację dla klientów i przeprowadziliśmy ankietę: "określ swój indywidualny ślad wodny". Ślad wodny określa całkowitą ilość wody zużywaną przez daną osobę podczas codziennych czynności. Na definicję "śladu wodnego" składają się dwa rodzaje zużycia wody:
• zużycie bezpośrednie, a więc takie, w którym woda wykorzystywana jest m.in. do prania, gotowania, zmywania naczyń, podlewania ogródka czy dbania o higienę osobistą,
• zużycie pośrednie - odnoszące się do zużycia wody potrzebnej do wyprodukowania konsumowanych dóbr.
Wyniki ankiet są faktycznie zaskakujące.
Zaprosiliśmy mieszkańców do zwiedzania najstarszego, ale i aktualnie najnowocześniejszego ujęcia wody we wsi Wierzchowisko, gdzie stosujemy jedyną w Polsce - unikalną metodę oczyszczania wody - biologiczną denitryfikację.
Każdego roku, dzięki zaangażowaniu pracowników, jest to duże święto w Częstochowskich Wodociągach.
Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto