Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supercentrum symulacji gotowe. Teraz wyposażanie

Justyna Przybytek
arc/Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej
Budowa najnowocześniejszego w Polsce centrum symulacji na półmetku. Budynek w katowickiej Ligocie jest już gotowy, wyposażenie go zajmie prawie rok

Pod koniec tego miesiąca zakończy się budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Ligocie - najnowocześniejszego i największego centrum symulacji w Polsce. Jednak otwarcie ośrodka szkoleniowego dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego planowane jest dopiero na przełom września i października 2012. Prawie rok zajmie wyposażenie obiektu.
Tymczasem roboty budowlane przy ul. Medyków są na ukończeniu.

- Pod koniec listopada planujemy odbiór obiektu - potwierdza Iwona Sroga, kierownik Centrum. Kiedy ostatni raz - podczas wakacji - wizytowaliśmy budowę, sporo było jeszcze do zrobienia: elewacja co prawda była gotowa, ale we wnętrzach dopiero ruszały prace wykończeniowe. Dziś ściany są już odmalowane, a podłogę pokrywa posadzka - całość prezentuje się elegancko.

- Rozpoczynamy etap wyposażania. Niektóre przetargi już trwają, inne będą ogłaszane. Ta część inwestycji kosztuje tyle samo co budowa i jest równie czasochłonna ze względu na specjalistyczny sprzęt i nowoczesne symulatory, które znajdą się w obiekcie - dodaje.
Centrum powstaje w budynku dawnej pralni szpitala klinicznego. Roboty ruszyły w maju ubiegłego roku, w lipcu tego roku zakończyły się prace konstrukcyjne, a rozpoczęły wykończeniowe.

Budynek ma trzy kondygnacje: piwnicę przeznaczoną na zaplecze techniczne, parter i piętro. Parter to ok. 1420 m kw. i dwie sale wykładowe, dwie multimedialne sale ćwiczeniowe, w których będą mogły odbywać się m.in. wideokonferencje oraz pomieszczenia dla studentów. Ale to na zajmującym 1,2 tys. m kw. piętrze znajdzie się to, co przesądzi o wyjątkowości ośrodka: m.in. siedem sal symulacyjnych, imitujących środowisko rzeczywiste (np. ulicę czy salę operacyjną), w tym pediatryczną (z symulatorem porodu), intensywnej terapii, operacyjną, a także dwa szpitalne oddziały ratunkowe. Trafi tu symulator karetki, trzęsącej się równie mocno co ambulans w trakcie jazdy. Zajęcia w symulatorach będą nagrywane, a potem analizowane. Dodatkowo zza weneckiego lustra poczynania studentów będą obserwowali wykładowcy, którzy jeśli zechcą, mogą im też poprzeszkadzać, sterując np. odruchami pacjentów-fantomów.

W centrum zajęcia będą mieli studenci kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji oraz biotechnologii. Władze ŚUM wyliczyły, że tylko w pierwszym roku działalności ośrodka z nauki w nim skorzysta 1685 osób, a do 2017 roku - 6360 studentów.

Budowa obiektu ma kosztować 30 mln zł (z tego 18 mln zł pochłonie wyposażenie). 85 proc. tej kwoty to pieniądze europejskie, reszta pochodzi z budżetu państwa

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto