Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrny Pociąg ruszy w niedzielę. Zawiezie nas do UNESCO

PSZ
Fot. Mariusz Senderowski/mat. prasowe
Zwiedzanie pogórniczych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz przejazdy najstarszą nieprzerywanie czynną koleją wąskotorową na świecie i pociągami Kolei Śląskich zapewniającymi dojazd i powrót. To wszystko za 49 lub 39 zł. Srebrny Pociąg rusza już w niedzielę.

Już 8 października każdy będzie mógł ponownie przekonać się, że lepszy jest Srebrny Pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. Rusza druga odsłona wspólnej oferty Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Kolei Śląskich. W ubiegłym roku, tylko w dziewięć październikowych i listopadowych niedziel, z oferty skorzystało ponad 600 osób.

– Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały 9 lipca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanych naszą akcją będzie jeszcze więcej. Coraz więcej osób chce poznać miejsce, w którym na Górnym Śląsku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny Pociąg jest ku temu doskonałą okazją – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Oferta jest adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Propozycja umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

– Każdy z naszych partnerów ma coś wyjątkowego do zaproponowania. A to, że mamy ich dwóch tylko zwielokrotnia atrakcyjność oferty. To właśnie dzięki współpracy trzech podmiotów nasza propozycja jest tak kompleksowa i jedyna w swoim rodzaju. Dojazd, zwiedzanie, powrót – wszystko na podstawie jednego biletu – zachwala rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Trasę z Katowic przez Bytom do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego, wspólnego biletu – pierwszy odcinek pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Po zakończeniu zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, wspólny bilet będzie upoważniał także do powrotu do Bytomia i do Katowic.

– W ubiegłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90%. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie – wspomina Prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Pociąg w niedzielę z KAtowic o godz. 13.30 (tak będzie jeździł co niedzielę do 17 grudnia). Na stację w Bytomiu wjedzie około godz. 14. Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych będzie odjeżdżał ok. godz. 14:20 do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd ok. godz. 15). W godzinach 15.15 – 17.20 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra został zaplanowany na ok. godzinę 17:50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie ok. godziny 18:40.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto