Spodek trzeba modernizować, trzeba to jednak rozbić z szacunkiem i kulturą – to najważniejsza konkluzja z debaty o Spodku, jaka odbyła się w trakcie 4 Design Days w Katowicach. - Ikonę trzeba szanować, ale ikony czasem giną, ta świadomość powinna nas mobilizować, aby Spodek mógł cały czas funkcjonować, aby nie stał się zatęchłym obiektem – apelował Przemo Łukasik.

O tym, jak odnowić ikonę modernizmu i symbol Katowic – Spodek - na antresoli legendarnej hali rozmawiali Agnieszka Kaczmarska - prezes SARP; Tomasz Konior - architekt (Konior Studio), Przemo Łukasik - architekt (Pracownia Medusa Group), Józef Madej - architekt (Musk Collective Design) oraz Stanisław Podkański - doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.

Ekspertów do debaty zaprosili przedstawiciele firmy PTWP Event Center, która od maja ubiegłego roku zarządza Spodkiem oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

- Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela Spodka (czyli miasta - przyp. red.). Mimo to, mając świadomość koniecznych zmian, zapraszamy do współpracy architektów i aktywnie poszukujemy sponsorów, licząc na zaangażowanie w nasz projekt wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji symbolu Katowic - mówił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP. Architektów zaproszono do wizji lokalnej w Spodku, aby zebrać ich sugestie i pomysły, co i jak unowocześnić we wnętrzach hali.

- Na podstawie informacji od naszych gości i organizatorów, wiemy co w Spodku się podoba oraz co warto zmienić, aby poprawić jego funkcjonalność i estetykę – wyjaśnił Marcin Stolarz z PTWP Event Center. Wskazano, że do poprawy są toalety, antresola, strefa VIP, garderoby oraz system identyfikacji wizualnej.

Przestrzenie te nigdy nie przeszły metamorfozy, choć w ostatnich latach w Spodek zainwestowano około 130 mln zł, większość tych pieniędzy przeznaczono jednak na wymianę elewacji, pokrycia dachu, odciążenie konstrukcji hali, wymianę okien, montaż klimatyzacji, nagłośnienia, itp.

Jak zatem poprawić to, o czym zapomniano? - Gdy spacerowałam po Spodku, zauważyłam, że niektóre rozwiązania stąd wracają do mody. Może wystarczy je odnowić, nadać im świeżość, ale się ich nie pozbywać. Proponowałabym oczyścić, odnowić, przebudować toalety, ale nie ingerować w to, co jest tradycją – podpowiadała Kaczmarska.

- Do ikony trzeba podchodzić z szacunkiem. A szacunek, to też świadomość, z jakim obiektem mamy do czynienia – mówił z kolei Przemo Łukasik, który jak przyznał jest równolatkiem Spodka, a dodajmy że hala w ubiegłym roku skończyła 45 lat. - Ikony czasami giną, ta świadomość powinna nas mobilizować, aby Spodek mógł cały czas funkcjonować, aby nie stał się zatęchłym obiektem – dodawał. Co konkretnie trzeba zmienić? Łukasik wymieniał informację wizualną i kioski na antresoli. - To wszystko można poprawić z szacunkiem dla obiektu, nie zacierając detali architektonicznych, użytych materiałów – dopowiadał.

Za modernizacją był też Józek Madej z kolektywu Musk. - Modernizować trzeba na pewno, nie dlatego że zmieniają się trendy w dizajnie, modernizować trzeba, bo zmienia się społeczeństwo, zmieniają się jego potrzeby i sposoby wykorzystywania konkretnych przestrzeni, być może więc za kilkanaście lat zmieni się też funkcja Spodka, który wcale nie będzie już halą widowiskowo – sportowe – dodawał.

Czy i kiedy toalety, antresola, salon VIP i garderoby w Spodku zostaną poddane modernizacji? Operator hali ma w planach organizację konkursów na projekty remontu łazienek oraz metamorfozy holu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  miłośnik i mieszkaniec Katowic.OD ZAWSZE! (gość)

  Okolice "przystanku kolejowego" Katowice zwanego "dworcem" też "zmodernizowano"Nie zróbcie tego samego ze Spodkiem!

  SPODEK trzeba ,,rozbić " (gość)

  Spodek trzeba modernizować, trzeba to jednak rozbić !!!! z szacunkiem i kulturą
  SPODEK trzeba ,,rozbić "