Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna sygnalizacja dla wpatrzonych w ekran smartfona przed przejściem dla pieszych w Katowicach ZDJĘCIA

LOTA
Podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych zamontowano na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Mickiewicza w Katowicach.
Podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych zamontowano na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Mickiewicza w Katowicach. UM Katowice
Na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z ulicą Stawową w Katowicach zamontowano nowe oświetlenie przed przejściem dla pieszych. Listwy zamontowane są w posadzce. Rozwiązanie jest kierowane do wszystkich tych, którzy miasto przemierzają wpatrzeni w ekrany smartfonów, ale będzie też pomocne dla niepełnosprawnych i dzieci.

Specjalne światła dla wpatrzonych w smartfona w Katowicach

Podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych zamontowano na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Mickiewicza w Katowicach.

Podświetlenia krawędzi przejścia dla pieszych zamontowano na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Mickiewicza w Katowicach.

Specjalna sygnalizacja dla wpatrzonych w ekran smartfona prz...

- Pomysł zabudowy sygnalizacji w krawędzi jezdni nie jest nowym pomysłem. Jednak w Katowicach chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli nam poprawić bezpieczeństwo przechodniów, którzy wędrują po mieście z smartfonami, z drugiej strony będzie także udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych oraz zwróci uwagę na potrzeby dzieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak przyznają urzędnicy podobne rozwiązania można spotkać w holenderskim Bodegraven, niemieckim Augsburgu, a także Swarzędu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Krakowie. - Urządzenia wykorzystane w Katowicach zostały dopracowane, by były skuteczne bez względu na pogodę, również w słoneczne dni, a także mogły być pomocne dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci - dodają.

Nowe oświetlenie o wartości 158,7 tys. zł

Listwy świecą na czerwono, albo zielono. Co istotne również w słoneczne dni. Sygnały świetlne są na tyle dynamiczne, że powinny być rozpoznawalne dla osób z zaburzeniami wzorku. Aktualnie wciąż trwa instalacja i kalibracja urządzeń.

- Obecnie przez firmę Synchrogop przy udziale firmy CTG sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju wykonywane są prace instalacyjne. Przewidujemy, że jeszcze na przełomie lipca i sierpnia po przeprowadzonych kalibracjach, testach i przeanalizowaniu zapisanych informacji z zabudowanych w urządzeniach czujników, urządzenia zostaną docelowo uruchomione – zapowiada Przemysław Marek, dyrektor realizacji projektów w firmie CTG.

Realizacja projektu kosztowała 158,7 tys. zł.

Nie ma decyzji, czy podobne rozwiązanie zostanie zastosowane również przy innych przejściach w mieście.

- Na ten moment chcemy przetestować ten system w jednym miejscu – zobaczymy jak się sprawdza i wtedy podejmiemy ewentualne decyzje - mówi Ewa Lipka, rrzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto