Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjaliści - o badaniach wody muszą wiedzieć wszystko

Redakcja
Rozmowa z dr. inż. Andrzejem Makowskim, prezesem zarządu Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska Sp. z o.o. w Katowicach.

Każdy element środowiska, w którym żyje człowiek, wymaga badań i monitoringu. Ośrodek analizuje więc wszystko…
Generalnie pomagamy instytucjom ochrony środowiska i firmom w dopełnieniu wszystkich obowiązków, wynikających z przepisów związanych z ochroną środowiska i wskazaniu rozwiązań, które są najkorzystniejsze. Pomagamy także mieszkańcom. Działamy na terenie całej Polski. Jesteśmy na rynku od 58 lat, najpierw byliśmy przedsiębiorstwem państwowym realizującym zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, później - jednostką specjalistyczną Wojewody Śląskiego, a od 2007 roku jesteśmy spółką prawa handlowego. Rocznie pracujemy dla ponad 1000 Klientów i oceniamy blisko 200 tys. wskaźników fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Prowadzimy badania wody, powietrza, gleby. Sprawdzamy żywność, opakowania, paliwa. Prowadzimy pomiary hałasu. Organizujemy też cieszące się dużą popularnością szkolenia i warsztaty dla producentów żywności, oceny jakości wody na pływalniach i wiele innych.

Porozmawiajmy więc o badaniach wody. Jakie źródła są kontrolowane?
Przede wszystkim badamy wody pitne i prowadzimy badania wód leczniczych. Jako jedno z 4 laboratoriów w Polsce prowadzimy badania oceniające właściwości lecznicze wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych, wykonywane badania potwierdzają właściwości wód i legitymują gminy do używania pojęcia wód uzdrowiskowych, np. niedawno wykonywaliśmy takie usługi na rzecz Krynicy-Zdroju. Prace Ośrodka skupiają się również na kontroli wód płynących (rzek, strumieni), stojących: stawy, jeziora (m.in. dla Głównego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska). Badamy także wody w kąpieliskach otwartych i zamkniętych oraz prowadzimy monitoring ich jakości. Sprawdzamy też jakość wód podziemnych, choćby po wzroście poziomu zwierciadła wody dla właścicieli składowisk odpadów, odcieki wód z takich składowisk. Trudnym przedsięwzięciem jest kontrolowanie wód wychodzących z oczyszczalni, które wymagają całodobowego monitoringu, czy ocena jakości wód deszczowych spływających z dróg (autostrad) albo parkingów z uwagi na obecność metali ciężkich oraz zimą - soli drogowych, ale i takie badania prowadzimy. Kolejną ważną częścią naszej działalności jest badanie ścieków przemysłowych i komunalnych. Oceniamy również komunalne osady ściekowe i grunty, na których mają być wykorzystane po oczyszczeniu jako część kompostu, czy do rekultywacji terenów (m.in. dla GIOŚ).

Dumą Ośrodka jest laboratorium.
Na co dzień pracuje u nas 65 osób, ale współpracują z nami specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Państwowej Akademii Nauk. Nasz ośrodek składa się z Laboratorium Badawczego (obejmuje 4 sekcje, badań terenowych oraz analiz: fizykochemicznych, biologicznych i instrumentalnych) i Biura Ocen i Ekspertyz. Laboratorium ma polską akredytację i jest uznaną placówką międzynarodową. Mamy dobry, sprawdzony zespół ludzi i nowoczesne wyposażenie m.in. chromatografy cieczowe i gazowe (urządzenia służące do rozdzielania mieszanin), spektrometry wykorzystujące do pomiaru światło. System jest dodatkowo zarządzany w sposób elektroniczny.

Jakie projekty Ośrodek realizował w ostatnim czasie?
Przygotowujemy inwentaryzację dla potrzeb uzyskania decyzji środowiskowych. Prowadzimy badania terenowe i analizy, pobieramy próbki i badamy je. Wiele badań wykonujemy na potrzeby instytucji ochrony środowiska. Choć nie jesteśmy placówką badawczą (do nas należy dobre rzemiosło), realizujemy też projekty o takim charakterze. Np. uczestniczyliśmy w blisko 2,5-rocznym przedsięwzięciu wraz ze specjalistami z Włoch i Hiszpanii, oceny wpływu gnojowicy stosowanej na polach uprawnych na środowisko naturalne na Mazurach. Inne projekty dotyczyły wpływu na środowisko linii elektromagnetycznych (obejmowały choćby ekspertyzy dendrologiczne czy ornitologiczne), czy życia biologicznego w wodach słonych i solankach zrzucanych z kopalń.

Państwa plany na przyszłość?
Stawiamy na dalszy rozwój metodyki badań, zwłaszcza związanych z rozwojem społeczeństwa (żywność i woda pitna, opakowania, odpady, biomasy, paliwa alternatywne), co z pewnością będzie się wiązać z zakupem nowej aparatury. Wkrótce rozpocznie się też gruntowna modernizacja naszej siedziby. Budynek zostanie dostosowany do współczesnych standardów budownictwa ekologicznego i rozbudowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto