Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smród w Katowicach i Sosnowcu jest nie do zniesienia. Źródłem fetoru kompostownia? [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk, Justyna Przybytek
Spotkanie mieszkańców przed siedzibą MPGK Katowice przy ul. Milowickiej
Spotkanie mieszkańców przed siedzibą MPGK Katowice przy ul. Milowickiej Karina Trojok
Sprawa fetoru w Sosnowcu i w Katowicach ma swój ciąg dalszy. Mieszkańcy Milowic i Dąbrówki Małej mają dosyć uciążliwego zapachu. Smród jest nie do zniesienia. Podejrzewają, że ten fetor pochodzi z katowickiej kompostowni. Mieszkańcy organizują wizje lokalne. W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu o godz. 15.45 11 lipca odbyło się posiedzenie komisji rady miejskiej poświęcone uciążliwym zapachom w dzielnicy Milowice.

Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Milowice oraz Dąbrówki Małej w Katowicach mają już dość. Smród, jaki unosi się w okolicy jest okropny. Nie można spokojnie otworzyć okien, ani wystawić prania na zewnątrz, bo od razu przesiąka nieprzyjemnym zapachem. Nikt nie przyznaje się do winy, dlatego mieszkańcy postanowili sami odszukać źródło fetoru. Podejrzenia padły na Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, który wchodzi w skład spółki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka w Katowicach.

Przedstawiciele grupy "Burowiec - Inicjatywa Mieszkańców", wraz z członkami Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca oraz radnymi Dąbrówka Mała - Rada Jednostki Pomocniczej nr 14, wzięli udział w wizji lokalnej na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach przy ul. Milowickiej. Potwierdzili wtedy, że fetor na hali był taki sam, jaki czują na co dzień. Podejrzewają, że to kompostownia jest źródłem fetoru.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:
Okropny fetor w Milowicach w Sosnowcu i Dąbrówce Małej w Katowicach. Co tak śmierdzi?

Członkowie Rady Jednostki Pomocniczej nr 14 Dąbrówka Mała w Katowicach, a także mieszkańcy Milowic także wczoraj 10 lipca odwiedzili katowicką kompostownię. Efekt był ten sam. Zgodnie twierdzą, że źródłem smrodu jest katowicki zakład MPGK.

Dzisiaj 11 lipca mieszkańcy Dąbrówki Małej oraz Milowic spotkali się ponownie przed siedzibą MPGK, a następnie pojechali do Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, gdzie odbyło się posiedzenie komisji rady miejskiej poświęcone uciążliwym zapachom w dzielnicy Milowice.

- Smród nasilił się z końcem zeszłego roku, co zbiegło się z czasem z drogą przebudową Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach. Od tego momentu nie da się otworzyć okien, tak śmierdzi. Wyczuwalny jest mocno organiczny zapach - mówi Katarzyna Floriańska z Rady Jednostki Pomocniczej nr 14 Dąbrówka Mała w Katowicach.

Z powodu uciążliwego fetoru o swój biznes obawia się właściciel hotelu w dzielnicy Dąbrówka Mała. Klienci hotelu potrafią w nocy opuścić hotel z powodu smrodu, który jest nie do zniesienia. Nie mogą spać z powodu fetoru. Na tym traci właściciel hotelu.

- Do listopada 2017 roku nie było takiego problemu. Od momentu modernizacji instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów organicznych Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach smród jest jak w chlewni, aż chce się wymiotować. Najgorszy fetor jest około godziny 2 do 3 w nocy, ale zaczyna się już od ok. 23. Śmierdzi też nad ranem, a i zdarza się że w dzień też. Wczoraj jedynie nie śmierdziało, a tak to prawie codziennie. To taki zapach jak w chlewni, czegoś sfermentowanego - mówi Krzysztof Krasnodębski, właściciel hotelu "Makara" w Dąbrówce Małej.

Właściciel hotelu podejrzewa, że przyczyną smrodu jest nowa instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów. Martwi się, że do atmosfery wydzielane są szkodliwe substancje. Coraz częściej widzi sąsiadów, którzy chodzą w maseczkach ochronnych.

Od poniedziałku 9 lipca próbujemy skontaktować się z wiceprezesem spółki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka w Katowicach. Posłaliśmy pytania drogą mailową dotyczące fetoru w Sosnowcu i Katowicach. Do dzisiaj nie ma żadnej odpowiedzi. Wiceprezes przez sekretarkę powiedział, że odpowiedzi w tej sprawie udzieli miasto Katowice.

W sprawie o komentarz poprosiliśmy również przedstawicieli Katowic, bowiem MPGK podlega miastu i to samorząd zleca spółce zbiórkę i utylizację odpadów. Urzędnicy twierdzą, że problem mieszkańców Dąbrówki Małej i Milowic znają i starają się uciążliwości minimalizować. Jak?

- MPGK wydłużyło wstępny, tzw. „intensywny” proces przetwarzania odpadów, w tym zmniejszający emisję odorów z 1 - 1,5 dnia do 21 - 28 dni, który odbywa się w warunkach hermetycznych. Zakupiło też preparat do biologicznego rozkładu odpadów komunalnych oraz podjęła próbę jego wykorzystania celem ograniczenia uciążliwości zapachowych – wymienia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Przypomina, że w ostatnich latach na różnego typu inwestycje wydało 120 mln złotych.

Jak dodaje kontrolę Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Milowickiej 7 przeprowadzali pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Kontrola WIOŚ z kwietnia wykazała – jak podaje Lipka – że „źródłem ewentualnych uciążliwości zapachowych mogą być również inne zakłady zlokalizowane na pograniczu Katowic, Sosnowca, Czeladzi i Siemianowic Śląskich a także koryto rzeki Brynicy”. W tej sytuacji miasto zleciło kontrole tego rejonu Straży Miejskiej.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wielokrotnie zgłaszali sprawę uciążliwego zapachu do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Nie ma jednak żadnych efektów, cały czas śmierdzi.

- W ostatnim czasie mamy coraz więcej zgłoszeń, zwłaszcza mieszkańców Milowic z okolic przychodni, dotyczących nieprzyjemnego zapachu. Zgłaszaliśmy tę sprawę też do sanepidu, ale nie ma ustawy antyodorowej, więc nie można nic zrobić. Przedstawiciele Katowic sugerują, że ten fetor może nie pochodzi z ich zakładów. Z naszych informacji i wskazań mieszkańców wynika, że źródłem fetoru jest zakład MPGK Katowice. Ta sprawa toczy się od lat i do tej pory nie ma pozytywnego rozwiązania - wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto