Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smogowy alarm dla dzieci? Przy przedszkolach pojawiają się tablice smogowe

Katarzyna Domagała-Szymonek
Smogowy alarm dla dzieci? W Katowicach, Rybniku i Sosnowcu przedszkolaki wiedzą, kiedy z powodu smogu nie wyjdą na spacer. Informują je o tym „smogowe tablice”.

6-letni Łukasz z Przedszkola Miejskiego nr 85 w Katowicach o smogu wie całkiem sporo.

– To chmura dymu, która kłębi się nad miastem i zrobiona jest ze spalin – tłumaczy. Podobnie jak koledzy rozumie, że kiedy smog wisi nad miastem, lepiej na spacer nie wychodzić. – Czujemy wtedy nieświeże powietrze i możemy kaszleć – wyjaśnia.

Przedszkolaki mogą już teraz sami sprawdzać, czy normy są przekroczone. Przed wejściem do przedszkola kolorowy wykres pokazuje, jaka jest jakość powietrza i czy zabawa na świeżym powietrzu będzie tego dnia w ogóle możliwa. Podobne rozwiązanie wprowadzono również w Rybniku oraz Sosnowcu.

Czujniki w przedszkolach

W Katowicach już w marcu ubiegłego roku wprowadziliśmy dokument (tzw. plan działań krótkoterminowych – przyp. red.), na podstawie którego w miejskich placówkach pojawia się informacja o złej jakości powietrza – tłumaczy Daniel Wolny z Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach. – Opisane są w nim cztery poziomy alarmów smogowych, oparte o dane z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. To na nich opieramy wysłanie komunikatu do placówek – wyjaśnia.

Tylko w styczniu taką informację urząd przekazał czterokrotnie, gdy stężenie pyłów przekroczyło poziom 3 i 4. W trzech przypadkach komunikat mówił o złej jakości powietrza. Raz – o bardzo złej.

W stolicy województwa takie informacje trafiają nie tylko do przedszkoli czy szkół, ale wywieszane są też na drzwiach żłobków, domów kultury, miejskich ośrodków pomocy społecznej czy ośrodków sportowych.

Zresztą Katowice w walce ze smogiem chcą pójść o krok dalej.

– W ramach unijnego projektu Awair planujemy zamontować na budynkach żłobków, przedszkoli czy szkół około 140 czujników mierzących jakość powietrza – wyjaśnia Wolny. – Na podstawie tych pomiarów na multimedialnych tablicach, umieszczonych wewnątrz budynków, będą pojawiały się aktualne dane o jakości powietrza w naszym mieście. Dodatkowo te informacje będą zsynchronizowane z jedną, dużą mapą dostępną dla każdego mieszkańca. W ten sposób w Katowicach uruchomimy kompleksowy system mierzenia i informowania mieszkańców o stanie jakości powietrza – podsumowuje.

W Przedszkolu Miejskim nr 27 w Sosnowcu tablica informująca o jakości powietrza również pojawiła się w grudniu, wraz z występującymi coraz częściej ostrzeżeniami o smogu wiszącym w powietrzu. Wykonały ją nauczycielki. Jedna z nich odpowiada za to, aby co rano nanieść informację o aktualnym stanie jakości powietrza. Sprawdza ją w specjalnej aplikacji na smartfona.

– Dzieci już wiedzą, że kolor czerwony czy czarny oznacza, że tego dnia zajęć na dworze nie będzie – mówi Elżbieta Świątek, wicedyrektor Przedszkola nr 27, która przyznaje, że pomysł wyjątkowo się sprawdził.

Uwaga na kolory

We wszystkich rybnickich przedszkolach i szkołach podstawowych specjalna tablica z wizerunkiem Rybka, miejskiej maskotki, pojawiła się już na początku grudnia. – Informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Rybniku będziemy przesyłali do szkół i przedszkoli do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia – tłumaczy Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Jak system działa w praktyce? Dane o stanie powietrza każdego dnia nadsyła do placówek e-mailem Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z podanymi w nim informacjami dyrektor umieszcza na tablicy smutną lub wesołą buźkę w odpowiednim kolorze. Kolor zielony oznacza mały poziom zanieczyszczenia (wskaźnik 0-50 g/m3), kolor czarny – bardzo duży poziom zanieczyszczenia (wskaźnik powyżej 200 g/m3).

Krok w dobrym kierunku

Pomysł chwali Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

– Dobrze, że pojawiają się takie komunikaty. Jesteśmy na początku drogi. Teraz trzeba popracować nad tym, żeby dzieci i dorośli je rozumieli. Ale widać, że procedury zaczynają działać. Trzeba jeszcze popracować nad szybkością dotarcia do dzieci i ich rodziców oraz uczyć ich, jak mają się zachowywać w trakcie smogu. Zawsze można zrobić to lepiej, szybciej i więcej – komentuje.
Wracając do przedszkolaków – okazuje się, że choć w żartach nieraz mylą smog ze smokiem, to doskonale wiedzą, co zrobić, aby tego pierwszego nie było. – Trzeba zakładać filtry na kominy. No i kupować inne samochody. Na przykład na prąd – podpowiada Łukasz.

W miniony poniedziałek zakończyły się konsultacje społeczne ws. uchwały antysmo-gowej, opracowanej przez zarząd województwa. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło ponad 200 wniosków oraz sugestii. Zgłaszali je mieszkańcy regionu i instytucje. Petycję złożyli również aktywiści z ruchów antysmogowych oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.

Ministerstwo Energii natomiast prowadzi konsultacje społeczne i międzyresortowe w sprawie nowelizacji ustawy o jakości paliw stałych. Nowe przepisy zakładają m.in. zobowiązanie sprzedawców do informowania klientów o jakości sprzedawanego węgla. – Do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgli niespełniających wymagań jakościowych – mówi Mariusz Kozłowski z ME. Konsultacje potrwają do 21 lutego, a przepisy miałyby wejść w życie w pierwszym półroczu 2017 roku.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju chce, aby rozporządzenie określające standard kotłów na paliwa stałe dopuszczonych do sprzedaży zaczęło obowiązywać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018. „Zgodnie z projektem rozporządzenia, kotły wprowadzane do obrotu będą musiały spełniać zaostrzone normy od 1 października 2017 r. Dodatkowo te wyprodukowane do końca września 2017 r. będą mogły być wprowadzone na rynek do końca czerwca 2018 r.” – informuje MR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto