Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smartfon vs. nawigacja

Materiał Partnera Zewnętrznego
Smartfony "wygryzają" z rynku coraz więcej urządzeń. Kombajny mobilne zastępują często radio, playery MP3, odtwarzacze DVD, papierowe książki, czy laptopy, gdy mowa o korzystaniu z sieci. W inteligentnym telefonie sprawdzisz pocztę email, rozwiążesz krzyżówkę, napiszesz notatkę. Zrobisz nim także sesję zdjęciową, którą od razu poddasz obróbce, nagrasz program internetowy i po chwili go opublikujesz. Możesz też z powodzeniem wykorzystać wbudowany moduł GPS.

Wbudowany moduł GPS w smartfonach jest już niemal standardem i nawet, jeśli ktoś nie zamierza z niego korzystać, dostanie go "w gratisie". Ale czy taki GPS może zastąpić oddzielne urządzenia dedykowane planowaniu trasy? Z powodzeniem. Nie obawiaj się o dokładność prowadzenia kierowcy, za to odpowiadają producenci map, a nie sam sprzęt. Dlatego dostosowują oni swoje rozwiązania pod kątem urządzeń mobilnych, tworząc oprogramowanie nie odstępujące temu w tradycyjnym urządzeniu GPS.

Systemy operacyjne Android i iOS zasilają 80% naszych smartfonów. I właśnie na nie najwięcej jest aplikacji nawigacyjnych. TomTom czy AutoMapa – to przykłady oprogramowania płatnego, ale można nawigować zupełnie za darmo (zazwyczaj w zamian za dzielenie ekranu z reklamodawcami) m.in. dzięki Google Maps czy Yanosikowi. Ten drugi jest fenomenem ostatnich miesięcy. Polega na społecznym budowaniu map i sytuacji na drogach – widzisz zagrożenie – zgłoś innym. Do prawidłowego korzystania z GPS w smartfonie potrzebujesz tylko zasięgu, pakietu transmisji danych i ładowarki samochodowej.

Przewaga smartfonów z GPS nad oddzielnymi urządzeniami do nawigacji:
- mobilność: komórkę masz zawsze przy sobie i zawsze możesz skorzystać z podpowiedzi trasy,
- aktualność: gdy jesteś w strefie wi-fi, telefon zaktualizuje Twoje aplikacje – m.in. mapy,
- cena: jeden wydatek – wiele urządzeń (aparat, kamera, MP3 itp.),
- poręczność: smartfon jest lżejszy i bardziej ergonomiczny niż nawigacja,
- funkcjonalność: inteligentny telefon połączony z car audio, może odbierać i nawiązywać połączenia mimo wyświetlania map. Możesz mieć produkty kilku producentów i z łatwością je instalować lub wyrzucać,
- komfort: wychodząc z samochodu, wypinasz smartfona i zabierasz ze sobą. Odchodzi Ci stres związany z tym, czy złodziej się domyśli, że nawigację włożyłeś do schowka. Wszyscy wiedzą, że tam jest.

Właściwie już każdy nowy smartfon ma możliwość nawigowania, jednak przy wyborze najlepszego, warto kierować się precyzją i niezawodnością pozycjonowania. I tak do komercyjnego użytku klientów oddano:
- GPS : najbardziej popularny system nawigacji satelitarnej. Stworzony i kontrolowany przez amerykański Departament Obrony.
- A-GPS: czyli Advanced Global Positioning System. To GPS wspomagany przez transmisję danych – urządzenie łączy się z nadajnikami operatora, doprecyzowując położenie.
- GLONASS: rosyjski odpowiednik GPS. Do niedawna wykorzystywany przez wojsko na specjalistycznym sprzęcie, ale obecnie obsługiwany przez zaawansowane smartfony.
- Beidou: chiński system operujący obecnie nad Azją, ale do 2020 roku ma swoim zasięgiem pokryć całą kulę ziemską.

Im więcej systemów, tym określanie lokalizacji będzie dokładniejsze. Na szczęście są smartfony, które mają wbudowane odbiorniki wszystkich technologii. Najciekawsze z nich:

Nokia Lumia 830
Oferuje w swoim sprzęcie nawigację Here Drive+. Świetna nawigacja, która działa offline, więc nie narażasz się na żadne koszty. Zupełnie za darmo dostajesz mapy 97 krajów z dokładnymi wskazówkami w 88 językach i dzięki temu zakręt po zakręcie dotrzesz precyzyjnie do celu. Aplikacja już w trybie online sprawdza na bieżąco natężenie ruchu i informuje o korkach nie tylko na Twojej trasie, ale i w okolicy, co pozwala ustalić realną godzinę dojazdu do celu. Nie musisz wpisywać adresu, wystarczy przytrzymać dłużej palec na miejscu do którego chcesz dojechać lub tego, z którego wyruszasz.

Do tego ma rewelacyjny aparat. Może 10 megapikseli nie robi wrażenia, ale nie o wyścig liczb chodzi. Optyka marki Zeiss to gwarancja ostrych i nasyconych kolorami zdjęć, nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki trzem niezależnym mikrofonom, utrwalisz czysty i wyraźny dźwięk.

Sony Xperia Z3 Compact
Bazuje na darmowej aplikacji Google Maps. Bardzo dokładne mapy z wygodna nawigacją wizualną i dźwiękową pomogą Ci wybrać najbardziej optymalną trasę. Aplikacja sprawdzi natężenie ruchu ulicznego oraz które drogi są płatne i zasugeruje rozwiązanie najbardziej odpowiadające Twoim preferencjom. Dostępna jest również opcja dla korzystających z transportu publicznego. Jeśli nie możesz trafić do miejsca, w którym będziesz pierwszy raz, użyj widoku satelitarnego, a po ukształtowaniu terenu, okolicznych budynkach i miejscowych krajobrazach odnajdziesz się w nowej lokalizacji. Z map możesz korzystać w trybie offline, ale bez nawigacji. Można to jednak ominąć, przeglądając wcześniej trasę, a ta zapisze się w pamięci podręcznej. Świetna wyszukiwarka pozwala odnaleźć interesujące nas miejsca dzięki dużej bazie opierającej się na wynikach wyszukiwarki Google. Zapamiętuj miejsca, zostawiaj recenzje i opinie, a także sprawdzaj, co polecają Twoi znajomi oraz eksperci.

To także smartfon do zadań specjalnych. Możesz go zachlapać, a nawet robić zdjęcia pod wodą. A dzięki Cyber-shot, przeniesionej wprost z aparatów cyfrowych marki, będą nie do odróżnienia od tych zrobionych kompaktem. Odtwarzacz audio odwzoruje dźwięki tak, jakbyś był w centrum koncertu granego wyłącznie dla Ciebie. Wszystkie opcje multimedialne dźwignie bateria, dzięki której telefon będzie funkcjonować na najwyższych obrotach przez dwa dni.

Samsung Galaxy S5
Oferuje swoistego konsjerża w postaci Local Scout. Jeśli nie masz pomysłu na to gdzie zjeść, pobawić się lub zrobić zakupy, odpal tę aplikację, a ona znajdzie wszystkie atrakcje w okolicy. Przedstawi Ci je w postaci listy, a Ty wybierzesz, na co masz ochotę, po czym Scout poprowadzi Cię do celu najszybszą trasą. Oczywiście wszystko możesz poplażować wcześniej, bo nie musisz być w danej lokalizacji, by sprawdzić interesujące Cię miejsca w pobliżu celu podróży. To bardzo przydatna funkcja, jeśli wyjeżdżasz na wakacje – możesz z kraju sprawdzić atrakcje w sąsiedztwie miejsca pobytu. Oprócz list miejsc gdzie możesz zjeść i napić się, zobaczyć coś ciekawego lub skoczyć na zakupy, dostajesz listę, na której gromadzone będą Twoje ulubione miejsca i podpowiedzi Local Scouta na podstawie dotychczasowych wyszukiwań. I właśnie na tym polega praca dobrego konsjerża.

Galaxy S5 to jeden z najbardziej zaawansowanych smartfonów na świecie. Czterordzeniowy procesor, oddzielna karta graficzna, 2 GB RAM i ekran Full HD w najwydajniejszej technologii Super AMOLED Plus czynią z tego urządzenia kombajn multimedialny, nie do prześcignięcia przez konkurencję. Do tego jest pierwszym smartfonem z wbudowanym pulsometrem, więc zadba o Twoje zdrowie i kondycję. Nastawiony na wspieranie Twojej aktywności fizycznej Samsung Galaxy S5 zadba, byś osiągał swoje sportowe szybciej, zastępując Ci trenera.

Tradycyjne urządzenia nawigacyjne sprawdzają się wśród kierowców zawodowych. Spędzają oni w podróży kilkanaście godzin dziennie. Wymaga to intensywnej eksploatacji telefonu przez cały czas, a więc i podłączenia do źródła prądu. Możemy przez to bardzo szybko skrócić żywotność akumulatora. Taki sprzęt wykorzystywany jest też często w samochodach służbowych, kiedy przedstawiciel handlowy operuje zazwyczaj dwoma urządzeniami na raz: w GPS wstukuje adres kolejnego klienta, drugą ręką raportując w smartfonie zakończone właśnie spotkanie. Jednak specjaliści są zgodni w tej kwestii – twierdzą, że tak samo jak mapy cyfrowe wyparły analogowe, tak smartfony mają dużą szansę na pogrzebanie tradycyjnych nawigacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto