Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Kampania ekologiczna
Konie „zaprosiły” ekologów do domu

Niedawno, przedstawiciele Klubu Gaja odwiedzili kilka stajni, w których mieszkają uratowane przez ekologów konie. Spotkali się z opiekunami Dancer Winda, Tary, Maksia, Gai i Sziszy. Feta i Dancer Wind mają za sobą karierę wyścigową, obecnie pomagają w terapii osobom z autyzmem, zespołem Aspergera czy niedostosowaniem społecznym. Tara będzie musiała zmienić dom i zamieszka razem z Maksiem. Gaja i Dynastia nazywana Sziszą mają do dyspozycji obszerne boksy, a w sezonie pastwiska oraz towarzystwo kilkudziesięciu koni. Ekolodzy sprawdzili stan zdrowia koni i warunki, w jakich mieszkają. Klub Gaja może ratować konie, wspomagać ich leczenie i utrzymanie dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, darowiznom oraz środkom z 1 proc. podatku. Dziękując za dotychczasową pomoc, prosi również o dalsze wsparcie.

Edukacja ekologiczna
Dzieciaki poczytają sobie o przyrodzie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozstrzygnął konkurs pn.: ,,Program edukacji ekologicznej realizowany poprzez zakup prenumeraty czasopism ekologicznych dla placówek oświatowych z terenu województwa śląskiego”. Pracownia Edukacji Żywej z siedzibą w Mikołowie otrzymała dofinansowanie w formie dotacji do kwoty ponad 508 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup i dystrybucję 4 449 egzemplarzy prenumeraty czasopism ekologicznych do ponad 830 placówek oświatowych z terenu naszego województwa. Prenumerata obejmuje wydawnictwa ekologiczne: „Aura” „Eko i My”, „MiniLo&Aniela”„Ekonatura”, „Przyroda Górnego Śląska” oraz „Przyroda Polska”.

Fundusz dla regionu
Dęby, platany, sosny wejmutki i wszystkie inne drzewa w świerklanieckim parku są pod opieką

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach zdecydował o udzieleniu dotacji w wysokości prawie 120 tys. zł na projekt „Ochrona różnorodności biologicznej, zachowanie funkcji ekosystemów i ochrona zieleni parkowej wraz z unikalnym drzewostanem Parku Świerklanieckiego”. Park o powierzchni 186 ha jest wpisany do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na jego terenie rośnie około 100 gatunków drzew oraz krzewów, wśród nich m.in.: modrzew polski, topole białe, platany, dęby szypułkowe, sosny limby, sosny wejmutki, klony srebrzyste, choiny kanadyjskie, modrzew europejski, lipy. Część gatunków jest na wymarciu i rosną tylko w kilku miejscach w Polsce. Celem planowanych prac jest ochrona cennej zieleni parkowej, w tym drzewostanu charakteryzującego się ciągłością na przestrzeni wieków. Pozwoli także utrzymać pierwotny układ przestrzenny parku i jego walory przyrodnicze i edukacyjne. Dzięki wsparciu finansowemu Funduszu wykonane zostaną: prace pielęgnacyjne 57 sztuk drzew, wycinka 19 sztuk drzew, pielęgnacja 425 tys. mkw trawników oraz 690 mkw żywopłotów, karczowanie samosiejek i odrostów na powierzchni 14 ha. Zadanie zostanie zrealizowane do 15 listopada 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto