Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie Ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Gminy idą na wojnę z... hematofagami
Zgłoszenia przyjmowane są już teraz, chociaż sympozjum szkoleniowe zaplanowano dopiero na wrzesień. Ale zainteresowanie jest duże, warto więc zarezerwować miejsce. Czego dotyczy szkolenie? Temat jest tajemniczy i brzmi tak: "Integrowany program zwalczania hematofagów". Tymczasem chodzi po prostu o komary, meszki i kleszcze, a właściwie metody radzenia sobie z ich plagą. Sympozjum przeznaczone jest dla przedstawicieli samorządów. Organizatorzy to: firma ZPUH Best-Pest z Jaworzna, Stowarzyszenie Higieny i Kontroli Szkodników SGGW oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Klub Gaja. Miejsce szkolenia - Wilkowice. (EM)

Łańcuch wsparcia dla akcji "Stop odkrywce"
23 sierpnia z Bielska-Białej wyjadą do Grabic bezpłatne autobusy, które zabiorą uczestników protestu przeciwko budowie kopalni odkrywkowej. Ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach (po polskiej stronie) z kościołem w Kerkwitz (po stronie niemieckiej). Łańcuch to wyraz wsparcia dla lokalnej społeczności, wbrew której (w referendum w 2009 r. mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko) kopalnia odkrywkowa ma powstać. Kampanię "Stop odkrywce" wspiera m.in. fundacja "Arka". Jeśli ktoś chce przyłączyć się do łańcucha wsparcia, może zarezerwować sobie miejsce w autobusie poprzez stronę internetową "Arki". W ramach akcji będzie też koncert (bezpłatny) na dawnym przejściu granicznym. Organizatorzy zapewniają bezpieczny powrót do domu. (T)

Będą dopłacać do śmieci oraz uporządkowania zdegradowanych miejsc. Jest na to 820 mln zł!
Program już działa. Do 2017 r. na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów czy instalacji przetwarzających śmieci w gminach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy ponad 820 mln zł. Z tych pieniędzy będzie można także rekultywować zdegradowane tereny. Z programu "Racjonalna gospodarka odpadami" mogą korzystać, oprócz samorządów, także przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne. Pomoc Funduszu będzie przysługiwała samorządom, które zgodnie z ustawą śmieciową przeprowadziły przetargi i zbudowały bądź budują, system zagospodarowania odpadów - podkreślił wiceprezes NFOŚiGW Krystian Szczepański. Na pieniądze z Funduszu nie mogą jednak liczyć gminy, które zaniżyły opłaty, jakie mieszkańcy płacą za śmieci. W porozumieniu z resortem środowiska ustalono minimalną kwotę opłaty śmieciowej na 8 zł od mieszkańca miesięcznie. Dofinansowane mogą być też spalarnie, choć w tym przypadku bardzo ważne jest wykazanie, że trafi do nich odpowiednio dużo śmieci. Fundusz nie będzie finansował budowy składowisk odpadów. Szczegóły programu na stronie NFOŚiGW. a (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto