Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Dzielnicowy w twoim smartfonie. Powstaje policyjna aplikacja

Patryk Drabek
Piotr Jaroch z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla,  że aplikacja ma być prosta w użyciu i ułatwi kontakt mieszkańców z ich dzielnicowym
Piotr Jaroch z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla, że aplikacja ma być prosta w użyciu i ułatwi kontakt mieszkańców z ich dzielnicowym Marzena Bugała-Azarko / Dziennik Zachodni
Śląskie: Dzielnicowy w twoim smartfonie.To bez wątpienia będzie rewolucja w sposobie kontaktowania się z naszymi dzielnicowymi. Problem dotyczący najbliższej okolicy będziemy mogli zgłosić za pomocą aplikacji na smartfonie.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach złożyła ten projekt w partnerstwie z województwem śląskim - Śląskim Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

To jedyne takie przedsięwzięcie w naszym kraju, a policjanci nie kryją, że będzie to wielkie wyzwanie technologiczne, logistyczne i organizacyjne.

Jeśli chodzi o nasze działania, to chcemy, by zgłoszenie problemu dzielnicowym było łatwiejsze i możliwe za pośrednictwem drogi elektronicznej - tłumaczy asp. sztab. Piotr Jaroch z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dzięki aplikacji, zgłaszający wskaże problem, przyporządkowując go do odpowiedniej kategorii, a także określi miejsce i czas. Przykładowo, jeśli chodzi o zakłócenie ładu i porządku publicznego, do takich sytuacji może dochodzić na naszym osiedlu w piątkowe wieczory i takie informacje będziemy mogli przekazać dzielnicowemu. Nie będziemy już musieli zastanawiać się, który z funkcjonariuszy jest odpowiedzialny właśnie za nasz rejon i do kogo mamy zadzwonić, ponieważ zgłoszenie trafi do odpowiedniej jednostki i do kierownika rewiru dzielnicowych, który przekaże informację właściwemu dzielnicowemu. Jeśli ten będzie akurat na urlopie, a sprawa będzie pilna, zajmie się nią policjant wyznaczony przez kierownika.

- Zgłaszający nie musi się rejestrować, ale jeśli tego nie zrobi, to nie dowie się, czy ta sprawa miała swój dalszy bieg. Będziemy mogli zarejestrować się w prosty sposób, ponieważ wystarczy tylko podać nasz adres mailowy - podkreśla Piotr Jaroch.

Dzielnicowy, który zajmie się problemem, odpisze zgłaszającej osobie, że sprawa została sprawdzona i potwierdzona, a policjant będzie prowadził dalsze czynności. Informacje będą przekazywane zgłaszającemu aż do momentu, kiedy problem zostanie rozwiązany.

Może zdarzyć się tak, że sprawa będzie na tyle poważna, że dzielnicowy uzna, iż niezbędny jest kontakt ze zgłaszającym. W takim przypadku wyśle informację za pomocą aplikacji.

Jeśli mieszkaniec, który poinformował stróżów prawa o incydencie, nie będzie chciał spotkać się z funkcjonariuszem, to nie będzie już informowany o dalszych czynnościach, ale policjant nadal będzie zajmował się tą sprawą.

W ramach systemu „e-Dzielnicowy” funkcjonariusze otrzymają 1 120 zestawów złożonych z laptopa i smartfona. Zakupy sprzętu są przewidziane na początek 2017 roku, ale aplikacja ma być już gotowa do końca tego roku.

System „e-Dzielnicowy” dotyczy prewencji, natomiast systemy „Zdarzenia drogowe online” i „System analityczny zdarzeń drogowych” będą związane z ruchem drogowym i połączone z aplikacjami, dzięki którym dowiemy się, gdzie doszło do wypadku lub kolizji oraz jakie są objazdy zalecane przez policjantów.

Jak to będzie działało? Policjanci, którzy będą prowadzić czynności w miejscach, gdzie doszło do wypadków drogowych, będą mogli (przy pomocy specjalnego oprogramowania) przesyłać krótkie informacje tekstowe dotyczące utrudnień na drodze. Zobaczymy je między innymi na naszym smartfonie.

Czy te rozwiązania zdadzą egzamin? Oczywiście będziemy to sprawdzać na bieżąco.

Plebiscyt DZ

Głosuj na dzielnicowych
Dzielnicowy z Państwa rejonu służy pomocą, gdy macie jakiś problem? Wskazuje rozwiązanie nawet wtedy, gdy sprawa nie jest związana z kompetencjami policji i dotyczy np. zarządcy drogi lub administratora budynku?

Teraz możecie docenić codzienną pracę stróżów prawa, którzy są najbliżej obywateli. „Najpopularniejszy dzielnicowy województwa śląskiego 2016” to nowy plebiscyt „Dziennika Zachodniego”, podczas którego mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wybrać najbardziej aktywnych dzielnicowych. Do 29 lipca w piątkowych tygodnikach lokalnych będziemy prezentować policjantów, którzy pilnują porządku bezpośrednio w Państwa rejonie. Dzień później ruszy głosowanie, które potrwa do 31 sierpnia. Będzie można głosować za pomocą SMS-ów (koszt 2,46 zł z VAT), portalu społecznościowego Facebook i kliknięć na stronie www.dziennikzachodni.pl.

Partnerami plebiscytu są - oprócz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - Polska Izba Turystyki Okręg Śląski, Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Hotel Knieja Medical Spa w Supraślu oraz Park Nauki w Krasiejowie.

ZGŁOŚ UDZIAŁ W PLEBISCYCIE, A OD 29 LIPCA DO 31 SIERPNIA GŁOSUJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto