W sierpniu w Pszczyńskim Centrum Kultury ma ukazać się pierwsza w Polsce płyta współczesnych gatunków muzycznych promująca śląską pieśń regionalną. Choć płyta nie posiada jeszcze nazwy artyści już w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęli pierwsze nagrania. Posłuży im do tego studio nagrań w PCK oraz HugeStudio w Goczałkowicach.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W projekcie bierze udział dziewięć zespołów mocno związanych z Pszczyną. Każdy z zespołów nagra dwa utwory z repertuaru zespołu regionalnego "Pszczyna". Pieśni pochodzą z zbiorów Juliusza Rogera i Jana Kupca, Jana Taciny, Marcina Cieśli i Aleksandra Spyry. Wszystkie te utwory można znaleźć na wydanej przez zespół płycie "Cztery pory roku wsi Pszczyńskiej" .

Zacne grono artystów otwiera Szantana to właśnie założyciele tej formacji Szymon i Grzegorz Szczepańczyk są autorami pomysłu. Szantana od dawna w swoim repertuarze gra również śląskie utwory. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć pieśni " Kowol" i " Przy piecu stoła".

Pozostałych sześć zespołów to Loco Motive Saun, Flies, Pomau, Avocado, North Cape oraz Basia Broda Melon akustycznie z zespołem i Jackiem Rogalskim. To prawdziwy wachlarz różnorodności gatunków muzycznych od muzyki szanty przez szeroko pojętą muzykę elektroniczną, punk, jazz, funk, hip-hop, metal, folklor i wiele innych.

Na koniec dwie muzyczne rodzynki które połączył Bartosz Góra. Perkusista zespołu Huge ccm i członek kabaretu Łowcy.B, z muzyczną niespodzianką rozbawionych kolegów z kabaretu.

Huge podobnie jak Szantana już swój repertuar zdradzili, zagrają utwór " Ho ho ho gorzołka jest dobro". U boku wokalisty zespołu Łukasza Pacha wystąpi kobiecy chórek regionalnego zespołu pieśni i tańca " Pszczyna". Jakie będzie połączenie hardcoru z folklorem usłyszymy w sierpniu, ale będzie to bez wątpienia najciekawszy miks muzyczny który znajdzie się na płycie. Zespół jest także w trakcie realizacji klipu do tego utworu.

Muzyczna odsłona wspomnianych wcześniej cieszyńskich gwiazd polskiej sceny kabaretowej budzi ogromną ciekawość. Panowie zdradzili, że na płycie wystąpią z swoim muzycznym zespołem Łowcy.Band.

Aranżacja muzyczna daje zespołom duże pole do popisu. Jak wiadomo folklor wędrujący przeplata się przez wszystkie kultury, jednak lina melodyczna i tekst piosenki musi zostać zachowany.

Po wydaniu płyty zespoły planują wspólny promocyjny koncert w Pszczyńskim Centrum Kultury, nieoficjalna data koncertu to 29 września.

Sam projekt zachwyca oryginalnością i wzbudza ciekawość finału. Idea skłania do pokłonu w stronę artystów, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach, tożsamości i kulturze regionalnej.

Wiadomości Katowice, Wydarzenia Katowice

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!