Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skradną ci dane w Chorzowie, a wyczyszczą konto w... Bułgarii

Michał Wroński
Uważaj na swoje pieniądze! Śląskie miasta stały się mekką dla przestępców, wykradających zabezpieczenia kart płatniczych. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca policjanci rozbili trzy takie szajki. Działały w Chorzowie, Katowicach i Zabrzu. Ich łupem mogły paść dane nawet kilku tysięcy klientów.

Scenariusz działania przeważnie jest taki sam - przestępcy instalują na bankomatach urządzenia elektroniczne, skanujące dane z paska magnetycznego karty, oraz kamery (względnie folie), rejestrujące kod PIN. Te informacje pozwalają im wyprodukować fałszywe karty, za pomocą których mogą następnie wypłacać pieniądze z konta niczego niepodejrzewającej ofiary.

Tak właśnie planowało dorobić się dwóch Bułgarów, którzy kilka dni temu wzięli na cel jeden z bankomatów w centrum Chorzowa. Mieli pecha, gdyż jednym z klientów był policjant zajmujący się przestępczością gospodarczą. Zauważył założoną w bankomacie podejrzanie wyglądającą nakładkę i od razu zorientował się, co jest grane. Powiadomił o odkryciu kolegów z komendy i gdy wieczorem przestępcy przyszli zabrać swój łup, wpadli w policyjną zasadzkę. Gdyby im się udało, pieniądze chorzowian pewnie zaczęłyby znikać w Sofii lub Warnie. Przestępczy system działa też w drugą stronę. Na początku lipca "fałszywki" wydawanych przez włoskie banki kart płatniczych pojawiły się w Zabrzu - posługujący się nimi obywatele Rumunii (jak później tłumaczyli, przyjechali poznać i zwiedzić miasto) zdążyli na cudze konto wypłacić co najmniej 20 tys. zł.

- Faktem jest, że ten proceder staje się wśród przestępców coraz bardziej popularny. Klientom bankomatów możemy radzić jedynie ostrożność. Przed skorzystaniem z urządzenia warto przejechać ręką po klawiaturze, upewniając się, czy nie ma tam nałożonej folii lub nakładki. Takie elementy często montowane są na przylepcu albo na magnesie, więc jeśli zauważymy, że coś nam się przesuwa lub drga, od razu powinniśmy nabrać podejrzeń - podpowiada st. asp. Rafał Biczysko z zespołu prasowego śląskiej policji.

Co jednak zrobić, jeśli złodzieje są sprytniejsi? Okradziony klient może wystosować do banku reklamację i domagać się zwrotu pieniędzy, wypłaconych z jego konta przez kogoś innego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto