Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking miast przyjaznych dla biznesu magazynu Forbes. Ruda Śląska w pierwszej dziesiątce

NAU
Arc
Ruda Śląska znalazła się w gronie 39 najbardziej aktywnych biznesowo samorządów w Polsce według miesięcznika Forbes. W zestawieniu miast przyjaznych biznesowi rudzki samorząd uplasował się na 9. miejscu wśród gmin od 50 do 149 tys. mieszkańców.

Ruda Śląska to coraz bardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania. W ostatnim czasie do naszego miasta przeniósł się największy na południu Polski salon Mercedesa. Swoją nowa siedzibę w Rudzie Śląskiej znalazł także jeden największych europejskich producentów artykułów promocyjnych – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic.

- Nie mam wątpliwości, że magnesem przyciągającym biznes do Rudy Śląskiej jest dobre skomunikowanie naszego miasta, co możliwe jest m.in. dzięki budowanej trasie N-S. Okazuje się, że wszystkie 9 nieruchomości znajdujących się przy trasie, które mieliśmy przygotowane do sprzedaży, znalazło swoich nowych właścicieli – dodaje.

W zestawieniu miast przyjaznych dla biznesu miesięcznika „Forbes” Ruda Śląska sklasyfikowana została na 9. miejscu w gronie gmin od 50 do 149 tys. mieszkańców. Autorzy rankingu tworząc go pod uwagę brali takie aspekty, jak liczba rejestracji nowych spółek, liczba zarejestrowanych spółek zagranicznych oraz saldo migracji spółek, czyli liczbę przenosin działalności firm do danego miasta pomniejszoną o liczbę firm wyprowadzających się z niego. I właśnie w tym ostatnim kryterium Ruda Śląska wypada szczególnie dobrze. Bilans miasta w tym zakresie wynosi +44. Oznacza to, że o tyle więcej firm zdecydowało się przenieść ze swoją działalnością do Rudy Śląskiej, niż z niej wyemigrować. Lepiej pod tym względem wypada tylko stolica z bilansem +209 oraz Lesznowola, stanowiąca „zagłębie” firm specjalizujących się w handlu tekstyliami. W przypadku tej gminy bilans wynosi +64.

- Decyzję o przeniesieniu firmy do innej miejscowości podejmowano z pewnością po długim namyśle i głębokiej analizie sytuacji na rynku. Dlatego konstruując nasz ranking, uznaliśmy, że miasta, które przyciągają działające już gdzie indziej spółki, zasługują – mimo dość ograniczonej skali oddziaływania tego zjawiska – na szczególne docenienie – możemy przeczytać w podsumowaniu rankingu.

Co ciekawe, analizując dane przedstawione przez autorów raportu można zaobserwować, że w dużych miasta następuje stopniowy odpływ firm. Za wyjątkiem Warszawy z ośmiu największych miast w wyniku migracji ubyło 565 spółek. Jest to jedynie 0,5% funkcjonujących tam firm, ale jak podkreślają dziennikarze „Forbesa” można się obawiać, że zjawisko będzie się nasilać. Najwięcej – aż 354 spółki – utracił w wyniku migracji Poznań.

W zestawieniu przygotowanym przez „Forbes” ujęto 39 miejscowościach z najwyższą aktywnością biznesową w Polsce. Wśród nich jest siedem miejscowości z aglomeracji warszawskiej, osiem z Górnego Śląska (Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Tychy, Tarnowskie Góry i Pszczyna) oraz cztery z aglomeracji wrocławskiej. Dane do przygotowania dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto