Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radzionków podpisze umowę z Kompanią Węglową. Kolejni uczniowie mają zagwarantowaną pracę

Krzysztof Szendzielorz
W ciągu najbliższych lat do pracy w kopalniach będzie potrzeba prawie 3 tys. osób
W ciągu najbliższych lat do pracy w kopalniach będzie potrzeba prawie 3 tys. osób Arkadiusz Gola
Kolejne miasto w regionie podpisze dziś porozumienie z Kompanią Węglową, co oznacza, że kolejni uczniowie mają zagwarantowaną pracę. Tym razem umowę z KW podpisuje Radzionków. Dotyczy 60 absolwentów Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych. A Kompania zachęca także inne samorządy do reaktywowania szkół górniczych. W najbliższych latach planuje bowiem masowe zatrudnienia nowych pracowników. Wszystko dlatego, że doświadczeni będą odchodzili na emerytury, a KW nie tylko chce utrzymać wydobycie na obecnym poziomie, ale zwiększyć je do 43 mln ton rocznie.

Na razie z ich zachęt skorzystał m.in. Radlin czy Ruda Śląska, gdzie KW ma patronat nad uruchamianym właśnie zespołem szkół górniczych. W Mysłowicach z kolei umowę podpisano z Katowickim Holdingiem Węglowym. Uczniowie ZSP nr 2 będą pracować np. w kopalni Wesoła, a na razie dostają stypendia - 380 zł miesięcznie.

Piotr Pyrek technikum górnictwa podziemnego w Radzionkowie skończy za rok. Jego wujek i brat pracują już w kopalniach. On też nie będzie musiał martwić się o pracę. - To porozumienie to bardzo dobra wiadomość - cieszy się Piotr. - Poszedłem do tej szkoły, żeby pracować w górnictwie. Teraz wiem, że pracę nam zagwarantują.

ZSTE kształcił kadry dla górnictwa od 1948 roku. Jej dyrektor Mariusz Sroka przyznaje jednak, że w ostatnich latach placówka musiała się przeprofilować, bo kolejne kopalnie zamykano. M.in. fedrującą nieopodal jeszcze w latach 90. KWK Powstańców Śląskich. Dlatego szkoła za rok będzie mogła zaoferować do pracy w kopalniach tylko siedmiu absolwentów o specjalności technik górnictwa.
- Od września planujemy kształcić techników elektryków i mechaników, bo na takich specjalistów jest zapotrzebowanie w kopalniach - mówi Sroka.

Renesans szkolnictwa górniczego

Rozmowa ze Zbigniewem Madejem, rzecznikiem Kompanii Węglowej
Czy rzeczywiście będzie praca w kopalniach?

Porozumienia to efekt naszych próśb do prezydentów czy starostów o reaktywowanie szkół górniczych. Chcemy przyjmować pracowników. W 2012 roku będziemy potrzebowali 760 osób, w kolejnym roku tysiąca, a w 2014 już ponad tysiąc. Nawiązaliśmy już współpracę z dziesięcioma organami prowadzącymi szkoły. Gwarantujemy staże i pracę absolwentom. To przyczyni się do renesansu szkolnictwa górniczego.

Ile młodzi będą zarabiać?
Na początku może to być około 2 tys. zł, ale w miarę nabywania doświadczenia ta kwota wzrośnie. Teraz średni zarobek brutto w kopalniach Kompanii Węglowych wynosi ponad sześć tysięcy złotych brutto.
Rozmawiał: K. Szendzielorz


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto