Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radar meteorologiczny - transfer technologii dla samorządów i jednostek badawczych

Redakcja

Park Technologiczny Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo zaprasza do współpracy samorządy i jednostki badawcze w zakresie dostępu do danych radarowych. W ramach współpracy z Parkiem możliwe jest uzyskanie dostępu do danych radarowych w celu poprawy bezpieczeństwa oraz do celów naukowych i dydaktycznych.

22 marca na terenie Parku odbyła się pierwsza konferencja prezentująca nowe możliwości tego urządzenia. Konferencja miała na celu inicjację cyklicznych warsztatów organizowanych przez Park, dedykowanych samorządom w zakresie interpretacji obrazów radarowych, wspomagających zarządzanie kryzysowe podczas występowania silnych burz. Pierwsze z takich warsztatów odbędą się już 16 kwietnia o godz. 10.00 w Terenowym Centrum Badawczym w Goczałkowicach-Zdroju, przy ul. Jeziornej 86.

W ramach umów transferu technologii Park Technologiczny Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo udostępnia dane radarowe w czasie rzeczywistym, co stanowi element osłony meteorologicznej dla jednostek samorządu terytorialnego, uzupełniający informacje z dotychczasowych źródeł.

Zasięg naszego radaru obejmuje m.in. konurbację katowicką, aglomerację krakowską, Rybnicki Okręg Węglowy, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Beskid Śląski oraz Bramę Morawską.

Nasz radar umożliwia rozpoznawanie takich zjawisk jak:

*
• Przestrzenny rozkład i przybliżone natężenie opadu,

• Opady dużego gradu,

• Nawalne opady deszczu,

• Silne porywy wiatru,

• Trąby powietrzne.

Zasada działania radaru meteorologicznego opiera się o wysyłanie w ściśle określonym kierunku wąskiego impulsu radiowego, który, docierając do hydrometeorów (kropelki wody, kryształki lodu, gradziny), odbija się od nich i wraca jako echo w kierunku radaru. Ilość odbitego sygnału (echa) nazywana jest odbiciowością i stanowi miarę koncentracji i średnicy hydrometeorów. Najniższe wartości występują w przypadku opadów mżawki i słabych opadów deszczu; najwyższe zaś w przypadku nawalnych opadów deszczu oraz opadów gradu. Na podstawie różnicy w czasie pomiędzy emisją sygnału a momentem odbioru wyznaczana jest odległość badanego obiektu od radaru, a jego dokładną pozycję określa azymut, w jakim była skierowana antena radaru w czasie wysyłania i odbioru impulsu. Wysyłany impuls jest bardzo krótki; przeważającą część pracy radaru stanowi nasłuch ech powracających od obiektów meteorologicznych. Po wysłaniu impulsu i odczekaniu określonego czasu w trybie nasłuchu, antena radaru obraca się o określony kąt w poziomie i czynność wysyłania impulsu i nasłuchu echa powtarza się.

W ciągu kilku najbliższych tygodni uruchomiona zostanie w pełni strona radardlaslaska.pl, gdzie będą prezentowane na bieżąco podstawowe produkty radarowe. W ramach współpracy podmiotów zrzeszonych w Parku oraz jednostek kooperujących z Parkiem, w ciągu najbliższego roku zostanie opracowana aplikacja służąca do dystrybucji informacji z radaru.

Park Technologiczny Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo w Katowicach oraz Terenowe Centrum Badawczo- Edukacyjne w Goczałkowicach-Zdroju to platforma współpracy, skupiająca instytucje badawcze, małe i średnie firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego. Park dysponuje dwoma budynkami - w Katowicach i Goczałkowicach-Zdroju, oferującymi najem powierzchni biurowych, technologicznych i sal konferencyjnych dla podmiotów z branży wodnej. Jednym z elementów Parku jest radar meteorologiczny.

*

Serdecznie zapraszamy do współpracy w zakresie pozyskiwania danych radarowych, a także do udziału w kolejnych szkoleniach dotyczących interpretacji obrazów odbiciowości produkowanych przez radar wszystkie jednostki samorządu terytorialnego znajdujące się w zasięgu radaru. Zainteresowanych tematyką szkoleń zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej: www.parkwoda.pl oraz na stronę radardlaslaska.pl, gdzie wkrótce znajdą się szczegółowe informacje dotyczące warsztatów.
W zasięgu radaru znajduje się m.in. konurbacja katowicka i aglomeracja krakowska
Radar meteorologiczny w Goczałkowicach-Zdroju ma zasięg 100 km

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto