Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeziębienie czy grypa?

Karioka
Karioka
Przeziębienie czy grypa? Na początku nie wiadomo, ponieważ i przeziębienie, i grypę wywołują wirusy. Z przeziębieniem, możesz próbować poradzić sobie sam, z grypą idź do lekarza!

W okresie jesienno-zimowym często dokucza nam katar, ból gardła, kaszel, czujemy się także osłabieni i mamy podwyższoną temperaturę. To grypa czy przeziębienie? Istnieje wiele podobieństw między tymi chorobami, a także sposobami ich leczenia. Wywołują je jednak zupełnie inne drobnoustroje. Najostrzejsza faza przeziębienia może trwać dłużej, ale za to grypę cechują bardziej nasilone objawy ogólne.

Typowe objawy grypy:
- gorączka (szybki wzrost powyżej 38 st.C),
- skrajne wyczerpanie, poczucie rozbicia, osłabienie
- dreszcze,
- ból głowy
- bóle mięśni i stawów,
- kaszel,
- rzadziej: katar, ból gardła, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych, czasem zapalenie spojówek.

Typowe objawy przeziębienia:
- katar
- ból gardła
- kaszel

Dostrzegając powyższe objawy, wskazana jest wizyta u lekarza, a dodatkowo możemy wypróbować kilka sprawdzonych domowych sposobów, by złagodzić dolegliwości, a jednoczesnie przyśpieszyć leczenie.

Syrop z czosnku
Należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, a do powstałej masy wcisnąć sok z dwóch cytryn. Całość zalać niewielką ilością przegotowanej, schłodzonej wody. Miksturę przekładamy do ciemnego słoiczka, odstawiamy na kilka dni, odcedzamy. Powstały syrop pijemy trzy razy dziennie.

Syrop z cebuli
Syrop przyrządza się z pokrojonych w plastry cebul, które układa sie warstwami, przekładając miodem lub zasypując cukrem. Nie zaszkodzi dodać kilku pokrojonych w plastry ząbków czosnku. Tak przygotowaną miksturę odstawia się na kilka godzin w ciepłe miejsce. Syrop powinno się pić od 3 do 5 razy dziennie.

Syrop z czerwonych buraków
Dużego buraka ćwikłowego obieramy, kroimy w kostę i zasypujemy 4 łyżkami cukru. Odstawiamy na jeden dzień, a następnie pijemy dwa razy dziennie.

Mleko z miodem i czosnkiem
Do szklanki ciepłego mleka dodajemy łyżkę masła i łyżkę miodu. Całość doprawiamy dwoma ząbkami rozgniecionego czosnku. Specyfik powoli wypijamy, wyobrażając sobie, że mikstura ta wybornie smakuje. Napój nawilża i natłuszcza błony śluzowe gardła oraz działa dezynfekująco.

Czosnkowa lemoniada

Do słoika wkłada się 8 ząbków czosnku, umytą i sparząną połówkę cytryny, dodaje się 2 łyżki miodu. Całość doprawia się wyciśniętym sokiem z drugiej połowki cytryna i dopełnia szklanką przegotowanej zimnej wody. Specyfik na dobę wkłada się do lodówki. Po przecedzeniu taką lemoniadę (1 - 2 łyżeczki) pije się na noc. Kuracje należy powtarzać co kilka tygodni.

Inhalacje

- Do naczynia wsypujemy garść ziół (np. lipa, rumianek, tymianek, szałwia) i zalewamy 1 l wrzątku. Naczynie stawiamy na stole, nachylamy nad nim twarz (nie za blisko!), głowę oraz górną część ciała zakrywamy ręcznikiem. Przez 10 minut oddychamy głęboko nosem i ustami. Po zakończeniu zabiegu zmywamy twarz ciepłą wodą.
- Regularne wdychanie chrzanu pomaga przy bardzo nasilonym katarze połączonym z zapaleniem zatok. Świetne efekty daje również zjadanie porcji co najmniej 2-3 łyżeczek tartego chrzanu przy każdym posiłku.
- Na małą mocno rozgrzaną łyżeczkę wlewamy nieco kropli miętowych i mocno wdychamy parujący płyn. Po kilku minutach inhalacji z pewnością będziesz bez trudu oddychać.

Płukanki
- Co godzinę płucz gardło słoną chłodną wodą (1/4 łyżeczki soli na szklankę wody) albo naparem z rumianku lub tymianku.
- Zioła (septosan 50g, liść orzecha włoskiego 10g, liść babki lancet. 10g, koszyczek rumianu szlachetnego 10g) dokładnie wymieszaj. Weź 1 i 1 łyżki ziół, zalej szklanką gorącej wody i ogrzewaj 20 minut. Przecedzonymi ziołami płucz gardło 2-3 razy dziennie.

Te kilka sposobów z pewnością pomoże zredukować dolegliwości związane z grypą czy przeziębieniem, ale pamiętajmy: o ile przeziębienie możemy sami próbować wyleczyć, o tyle z grypą nie ma żartów. Często, by wyleczyć grypę, konieczne jest zażywanie antybiotyków. Nie można lekceważyć tej choroby, ponieważ niedoleczona może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Kończąc ten krótki przegląd domowych sposobów na przeziębienie i grypę życzymy wszystkim dużo zdrowia!


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto