Porąbka Kobiernice, premier Donald Tusk u powodzian Porąbka Kobiernice, premier Donald Tusk u powodzian

Porąbka Kobiernice, premier Donald Tusk u powodzian (© Fot. Lucyna Nenow )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niezwłoczna wypłata zaliczek z budżetu państwa dla tych powodzian, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej nie mogą czekać na oszacowanie szkód. Wypłaty na remonty domów zarówno dla nieubezpieczonych, jak i tych którzy mają ważne polisy.

Ubezpieczeni mogą dodatkowo liczyć na wsparcie premiera, jeśli chodzi o rozmowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, by przyspieszyły szacowanie strat i wypłatę odszkodowań. Donald Tusk brodząc po kolana w wodzie składał wczoraj obietnice mieszkańcom Kobiernic nad Sołą w powiecie bielskim.

Niestety już wiadomo, że wysokość wypłat z budżetu będzie uzależniona od liczby poszkodowanych w całej Polsce. - Im większa będzie skala strat, tym siłą rzeczy mniejsza pomoc przypadająca dla każdego człowieka - powiedział premier. Tusk oceniając sytuację w gminie Porąbka, której częścią są właśnie Kobiernice, zwrócił uwagę, że poważniejszy problem jest w wielu miejscowościach Małopolski. - Tam nieraz chodzi o ratowanie życia - stwierdził dodając, że zagrożona jest m.in. jedna z elektrowni. - Rozumiejąc waszą trudną sytuację musimy zadbać dzisiaj przede wszystkim o tych, którzy są kompletnie odcięci od świata, bo zerwało mosty, drogi są nieprzejezd-ne, a trzeba im dowieźć jedzenie - mówił szef rządu mieszkańcom Kobiernic.

Mieszkańcy narzekali głównie na uwiąd decyzyjny. - Wczoraj mogłem się zakrzyczeć na śmierć o pomoc i jej nie otrzymałem - mówił jeden z mieszkańców ul. Sportowej. - Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek zaniedbanie, to nie będę ani sekundy się litował nad tymi, którzy podjęli nietrafne decyzje z własnej winy - powiedział premier.

Za kilka dni ma odwiedzić miejscowość ponownie, żeby sprawdzić jak wygląda sytuacja. Późnym latem przyjedzie po raz trzeci, by zobaczyć, jak została wykorzystana pomoc.

Wiadomości Katowice, Wydarzenia Katowice

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

nicram (gość)

To nie woda z Soły alała piwnice tylko woda gruntowa podeszła do piwnic. Z tego powodu taki szum to chyba przesada.

nicram (gość)

kilka centymetrów wody w piwnicy co to jest w porównaniu z utratą całego dobytku. Zawracacie gitarę premierowi jakby niewiadomo co się stało a to trochę wody w piwnicy i to jeszcze wody gruntowej.To już lekka przesada. to wstyd ludzie nie tyle potracili.

gość (gość)

Wielki wstyd!!!! Ludzie potracili cały dorobek swego życia a Ci zrobili tragedię z 20 cm wody w piwnicy!!!! Dlaczego nikt nie zawiózł Premiera na zapory lub podmyty most na drodze międzynarodowej?

onnnnn (gość)

mieszkam w gminie Porąbka i wstyd mi za to co pokazali wczoraj mieszkańcy Kobiernic, wszyscy się z nas śmieją gdziekolwiek się człowiek odwróci, ja tez mam zalaną piwnicę a nie zachowuje się jakby mi zalało pół domu, ludzie co mają powiedzieć mieszkańcy Krakowa, Czechowic i inni tam jest tragedia, czasami chodzi o ludzkie życie, ale tak dalej zasypujmy rowy, potoki, budujmy na nich domy a później miejmy pretensje do wszystkich tylko nie do siebie

willenka 1 (gość)

Skoro był i widział to może wyjaśni wreszcie dlaczego zbiorniki powyzej a zwłaszcza Porąbka/Międzybrodzie pomimo prognoz i padajacego deszczu od poczatku maja trzymała tak duże stany wody. Póżniej intensywne opady spowodowały spuszczanie wody a w efekcie zamkniety most w Kobiernicach i stany prawie do korony wałów. Coś tu od lat nie gra.

Więcej na temat: