Podwyżki cen 2019 RAPORT: Co najbardziej zdrożeje? [lista produktów]

Ceny miały mocno skoczyć z powodu wzrostu ceny energii elektrycznej, ale na koniec grudnia Sejm i prezydent zablokowali podwyżki. Jednak za wiele usług i towarów i tak zapłacimy w 2019 roku więcej. Sprawdziliśmy, gdzie odczujemy podwyżki. Kliknij w "zobacz galerię" i sprawdź raport.

CENY 2019: CO PODROŻEJE W NOWY MROKU?

Jesienią dowiedzieliśmy się, że cena prądu od stycznia 2019 może wzrosnąć od 30 do 60 procent. To miałoby ogromny wpływ na ceny innych usług i towarów - na przykład na bilety kolejowe, wejście do aquaparku, nie mówiąc o zwykłych rachunkach za prąd w naszych domach. Ale rzutem na taśmę 30 grudnia 2018 podwyżki zablokowano.

Prąd drożeje, ale mamy nie płacić więcej
Owszem, cena energii wzrośnie, ale zmniejszą się inne opłaty. Sejm po burzliwej debacie przyjął ustawę o obniżeniu akcyzy oraz opłaty przejściowej na energię elektryczną. Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Efekt? Obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh. Tzw. opłatę przejściową obniżono o 95 procent. To posunięcie pozwoli na utrzymanie rachunków na tym samym poziomie.

Ale wiele instytucji już zapowiedziało podwyżki, mając na uwadze prognozowany wzrost cen energii. To np. Koleje Mazowieckie. Koleje Śląskie podwyżek nie planowały, ale też analizowały, jak wzrost cen energii wpłynie na funkcjonowanie spółki. Jednak jeśli firmy podpisały już umowy na dostawę droższej energii, te umowy miały zostać anulowane i podpisane nowe.

ZOBACZ W GALERII, CO ZDROŻEJE W 2019

Czy to znaczy, że podwyżki zostaną cofnięte? W aquaparku w Rudzie Śląskiej od 1 stycznia bilety podrożały o 1-2 złote. Jak dowiedzieliśmy się w Aquadromie, ceny zostaną wyższe, bo podwyżki związane są też z wyższą prognozowaną ceną wody oraz inwestycjami, jakie park wodny chce przeprowadzić, a nie tylko z ceną energii.

A co z towarami i usługami, gdzie ceny związane są nie tylko z ceną energii, ale i tendencjami na rynkach całego świata, koniecznymi inwestycjami, czy nawet pogodą? Już wiadomo, że w 2019 skoczą ceny za przejazd niektórymi autostradami, cena paliwa, a nawet papieru toaletowego. Szczegóły - obok.

red

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.01.2019, 09:08

Pis żądzi -wszystko drożeje. Mają co rozdawać po rzadach PO-PSL.

07.01.2019, 10:15

Dobrze że wino stoi w normie,a tam co innego niech drożeje

06.01.2019, 23:03

ekonomista z bożej łaski

06.01.2019, 19:38

Racja sprzedac kopalnie niemcom a oni nas tak lubia ze beda nam wegiel sprzedawac po koszach. Sprzedac im inne zaklady bo sa tak glypcy ze je kupia a potam nam beda sprzedawac. To sprzedajcie awoj dom sasiadowi i go od niego wynajmujcie. Barany

06.01.2019, 12:50

Musi drożeć, bo rząd PISu sztucznie podtrzymuje kopalnie, które piwinny już dawno upaść, bo tańszy jest wengiel z Rosji a nawet statkami z Australii. Niemcy zamknęli już wszystkie kopalnie węgla, a teraz biorą się za likwidację kopalń wegla brunatnego.

06.01.2019, 10:36

Mówi drożeć po PO-PSL nie tak łatwo będzie to wszystko odbudować choćiaż by się chciało głosujecie na PO to wszystko Wam pozbierają ludziska,chyba że jesteście bogaci to będziecie mieć coraz to lepiej

05.01.2019, 21:19

@Georg to znaczy na tego kurdupla co to o ojcu zapomniał, a matkę okłamywał aż po grób??

05.01.2019, 21:18

@georg

05.01.2019, 21:16

Czy OlaTV ciągnie druta komu popadnie??

05.01.2019, 14:26

dalej głosujcie POlaczki na żydów wrogów Polski i Polaków

05.01.2019, 10:33

Masz problem z rozumem? Świat wg ciebie jest tylko czarno-biały i każdy, kogo wkurza pis, musi z automatu być za PO? Tymczasem PiS i PO to jeden wielki ch...
Za PO przynajmniej nie było sortowania dzieci na lepsze i gorsze.

05.01.2019, 10:28

Dojna zmiana. Ciekawe, czy pisiory przyznają sobie znów wielotysięczne nagrody "bo sie należało"?

05.01.2019, 08:19

Czy w PO i Nowoczesnej to tylko analfabeci i złodzieje ? Czytając artykuly i komentarze odnoszę takie wrażenie.

04.01.2019, 20:40

do aaaaa

Beneficjenci "pińcetplus" nie odczuja wzrostu cen paliwa, bo oni na piechotę chodzą pod monopolowe... A jak im zacznie brakować to będzie podwyżka na "szejsetplus"... elektorat trzeba utrzymać (w liczbach oczywiście).

04.01.2019, 18:55

Walczą o zatrzymanie podwyżek, bo jesienią wybory. Biorcy pińcetplus tłumnie ruszą do urn zagłosować na swoich, a potem hulaj dusza (dojna zmiana), piekła nie ma... :-) Może gdy chleb, masełko i benzynka będą po 10 zł, a ludziom nawet to pińcetplus przestanie wystarczać na życie, to niektórym otworzą się oczy. Ale wtedy będzie już za późno.

04.01.2019, 16:19

KTO TO powiedział ''odbiorcy indywidualni nie odczują podwyżek''

04.01.2019, 15:56

O napisał znawca rynku buhaja ! "Dziennikarz" z playboya!

04.01.2019, 15:06

Wszystko,bo ZUS też poszedł do góry. A ten "niższy" ZUS to lipa. Nie nalicza sie od niego lat przepracowanych a w razie wypadku w pracy nie ma co liczyć na rentę.