Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plessówka - powiat można też poznać z siodełka

Michał Dudek
Na trasie jednej ze ścieżek jest pszczyński skansen.
Na trasie jednej ze ścieżek jest pszczyński skansen. fot. Sylwia Plucińska.
Wspólną dla całego powiatu trasą rowerową jest "Plessówka". Biegnie przez Pawłowice, Suszec, Kobiór i Pszczynę. Stanowi wspólną oś dla całego systemu tras rowerowych w powiecie. W każdej z gmin od "Plessówki" odgałęziają się lokalne trasy gminne (w postaci okrężnych szlaków tematycznych lub łączników do atrakcyjnych miejsc) i inne oznakowane trasy rowerowe o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

"Plessówka" w większości przebiega przez lasy m.in. Lasy Kobiórskie, Lasy Pszczyńskie i Kuziak, a także obok użytków zielonych. Szlak omija duże aglomeracje miejskie, wkraczając na krótko w bardziej zwartą zabudowę wiejską. Przy trasie znajdują się zbiorniki wodne i płyną niewielkie rzeczki (Pawłówka, Pszczynka, Nierad i Korzeniec).

Typową pszczyńską trasą są "Pszczyńskie Parki". Ma 18 kilometrów, biegnie przez najatrakcyjniejsze zakątki parku pałacowego, parku Zwierzyniec oraz park Dworcowy.

"Drewniane perełki" to trasa 26-kilometrowa, podczas której możemy zobaczyć Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, pomniki postawione na cześć żołnierzy walczących w 1939, które znajdują się w Ćwiklicach czy kościółek św. Klemensa w Miedźnej a następnie św. Marcina w Ćwiklicach.

Atrakcją trasy "Wiślana Pętla" jest przede wszystkim wycieczka dookoła Jeziora Goczałkowickiego oraz znajdująca się w Goczałkowicach zapora. Wartym odwiedzenia jest również zamek myśliwski w Promnicach.

W Pawłowicach do dyspozycji mamy kilka ciekawych tras. Jest nią m.in. Trakt Cesarsko - Pruski biegnący od Pawłowic do Strumienia (ok. 4 km). Nazwa trasy ma związek z jej historycznym ukształtowaniem. Przebiega ona wzdłuż grobli stanowiącej dawniej granicę Cesarstwa Niemieckiego i Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Atrakcjami są liczne stawy, stary drzewostan oraz historyczne kamienie graniczne oraz słup graniczny.

Kolejną propozycją jest "Tr-akt Reitzensteinów". Ścieżka rozpoczyna się w Pawłowicach i biegnie przez Pielgrzymo-wice, Jarząbkowie, Golasowice i wraca do Pawłowic. Nazwa trasy wywodzi się od rodziny von Reitzensteinów, która od połowy XIX wieku do 1945r. władała dużym obszarem dzisiejszej gminy Pawłowice. Trasa jest trudna i liczy 23 kilometry. Obfituje w lasy, stawy i liczne pagórki.

"Trakt Czarnego Skarbu" to ścieżka prowadząca przez Pawłowice, Krzyżowice i Warszowice. Długość 25 kilometrów. Łączy się z trasą rowerową biegnącą w kierunku gminy Suszec i dalej z gminą Orzesze. Na trasie znajdują się punkty mogące posłużyć rowerzystom za bazę turystyczną.

Do ciekawszych tras należy "Trakt Książęcy" wiodący z Pawłowic do Studzionki. Trasa prowadzi wzdłuż pół uprawnych, lasów oraz gospodarstw wiejskich. Teren leśny jest szczególnie atrakcyjny dla amatorów grzybobrania.

Od północy powiat graniczy z Tychami. Tu warto plecić trasę wokół Jeziora Paprocańskiego. Jest to trasa na jakieś 40-60 minut. Zaczyna się od parkingu za hotelem Piramida, skąd jedzie się w kierunku dzikiej plaży i początku trasy oznaczonej na czerwono. Mija się przepompownię, mo-stki na Gostynce i na jej odnodze. Ta trasa kończy się na os. Z-1. Jedynym jej minusem jest brak gastronomii po drodze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto