Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKO Bank Polski w Starym Dworcu. Na hali zegarowej pojawił się szyld banku ZDJĘCIA

lota
Stary Dworzec w Katowicach
Stary Dworzec w Katowicach LOTA
Ujawnił się nowy najemca Starego Dworca w Katowicach. To PKO Bank Polski. Szyld banku pojawił się już na hali zegarowej dawnego dworca. Hala to jeden z najbardziej charakterystycznych - a po remoncie elewacji jeden z najładniejszych - budynków zabytkowego kompleksu

Na hali zegarowej Starego Dworca w Katowicach zawieszono szyld banku PKO BP. Jest też informacja, że to oddział 2 w Katowicach i że będzie tu działał Punkt Obsługi Klienta oraz Dom Maklerski. Oddział 2 PKO Banku Polskiego jak dotąd znajdował się w kamienicy przy ulicy Warszawskiej, nowa placówka będzie przy Dworcowej.

Remont Starego Dworca trwa już dwa lata

Przypomnijmy, że Stary Dworzec to jeden z najcenniejszych zabytków w Katowicach. Został sprzedany w licytacji komorniczej w 2015 roku. Za ponad 7 mln zł kupiła go spółka Opal Maksimum z Katowic. Licytacja komornicza dotyczyła gruntu oraz prawa własności budynków na nim posadowionych należących do spółki Eurostar Real Estate, która w 2007 roku kupiła dworzec od PKP za 45 mln zł. To znaczy, że Opal ma pawilony dworca z numerami 2,4, 6 i 8, w tym największą część – budynek biurowy oraz segment na rogu ul. Dworcowej i św. Jana.

Remont Starego Dworca rozpoczął się jesienią 2016 roku. Roboty prowadzone są w segmentach należących do spółki Opal Maksimum (omijają zatem halę należącą do Holdingu Liwa, znajdującą się naprzeciw hotelu Monopol).

Najbardziej widoczne są zmiany w budynkach o numerach 2, 4 i 6 – to trzy przylegające do siebie budynki od strony ulicy Mariackiej. Wyczyszczono tu elewację, wymieniono dach, wstawiono nowe okna i drzwi. Całość ładnie podświetlono. We wnętrzach jednego z nich działa już już lokal Pasibus.

Znacznie lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu prezentuje się też gmach z numerem 6, czyli hala zegarowa starego dworca. Tu również oczyszczono elewację z nagromadzonego przez dekady brudu i kurzu, wymieniono dach, wstawiono nowe okna i drzwi, w końcu zawieszono też szyld najemcy.

Stary Dworzec to kompleks kilku budynków

Dodajmy, że Sary Dworzec to olbrzymi kompleks, zajmujący całą pierzeję południową ulicy Dworcowej w Katowicach, a poszczególne jego segmenty zajmują numery od 2 do 10. Składa się z głównego gmachu i czterech pawilonów dobudowywanych na przestrzeni lat. To dlatego całość przypomina budowlaną mozaikę stylów architektonicznych. Dziś kompleks ma ponad 3,3 tys. m kw. Najstarsza część - z czasem zamieniona w budynek administracyjny - pochodzi z 1859 roku, ale wcale na najstarszą nie wygląda, bo w w latach 30. ubiegłego wieku została nadbudowana i wyglądem przypomina budynek modernistyczny, a nie neoklasycystyczny. A właśnie neoklasycystyczny był gmach dworca, który ukończono w 1859 roku. Powstał w miejscu wyburzonego parterowego budynku ze spadzistym dachem, który wcześniej służył za katowicki dworzec.

Kolejne segmenty dworca dobudowywano w późniejszych latach. Kiedy powstała hala zegarowa? Hale są tu tak naprawdę dwie. Obie dobudowano między 1906 a 1908. Od strony zachodniej i wschodniej powstały dwie secesyjne hale z półkoliście wygiętymi sklepieniami. Wschodnia powstała w miejscu ogrodu dworcowego i lodowni, wraz z nią otwarto pawilon dla pasażerów klas od pierwszej do trzeciej. Hala wschodnia to hala, którą dziś nazywamy zegarową. Natomiast zachodnia (to segment dworca należący do Holdingu Liwa, znajdujący się bliżej ul. św. Jana) była dedykowana podróżnym klasy IV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto