Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pić kranówkę czy nie? Pić. W Katowicach z kranów płynie czysta tania woda

DN
Litr wody z kranu kosztuje pół grosza. Kranówka jest czysta i zdatna do picia - zapewniają wodociągi. W restauracjach i kawiarniach w Katowicach dostaniemy kranówkę za darmo. Czy można bezpiecznie pić wodę z kranu?

Woda z kranu w Katowicach jest zdatna do picia. Jeśli jeszcze jej nie próbowaliście, może zaczniecie właśnie w upały? Dźwiganie zgrzewek butelkowanej wody ze sklepu jest uciążliwe. A wodociągi zapewniają, że woda z kranu jest czysta i zdatna do picia. To już nie te czasy, jak dawniej, kiedy dużo w niej było chloru i tego, co "zebrała" płynąc starymi, zardzewiałymi rurkami. Sieć jest wymieniona, a woda regularnie badana.

- Woda z kranu w Katowicach jest zdatna do picia, i zachęcamy mieszkańców, by ją pili, szczególnie w upały, bo odwodnienie jest przecież groźne - zachęca Jolanta Wszędyrówny z działu komunikacji Katowickich Wodociągów. - Prowadzimy zresztą kampanię pt. Szluknij sie z kokotka, zachęcającą do picia wody z kranu. Woda jest badana na bieżąco.

Rada: żeby woda była smaczniejsza, kiedy puszczamy ją np. rano, po kilku godzinach nieużywania sieci, pozwólmy jej "przejść" przez sieć i wszystkie rurki - w RPWiK mówią, by ją odpuścić, czyli puścić na kilkanaście sekund - i dopiero potom pić. Wtedy nie będzie miała żadnego niepożądanego posmaku z rurek. Bo to wewnętrzna instalacja i nasze krany mogą być źródłem wtórnego zanieczyszczania wody.

- Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że doleciała do nas woda z sieci - radzi Jolanta Wszędyrówny.

Badania wody pitnej w Katowicach

W Katowicach nad jakością wody codziennie czuwa akredytowane Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów. Woda dostarczana do mieszkańców musi spełniać normy dla wody zdatnej do spożycia przez ludzi, określone w prawie polskim i unijnym. Na terenie całego miasta wyznaczono ponad 50 punktów monitoringu. Są równomiernie rozmieszczone, tak aby dawać obraz jakości wody w całej sieci. Badania jakości wody prowadzone są w oparciu o harmonogram zatwierdzony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W ciągu roku z wytypowanych punktów pobieranych jest ponad 200 próbek - informują Katowickie Wodociągi.

Woda w kranach w Katowicach:

  • pochodzi z ujęć powierzchniowych
  • nie jest wysokozmineralizowana.
  • Ma niski poziom magnezu i wapnia
  • to woda miękka, co jest korzystne dla pralek, zmywarek i czajników

Argument za - cena. Obecnie metr sześcienny wody - 1000 litrów, czyli tona wody - kosztuje 5,82 zł. Jeden litr wody kosztuje zatem 0,005 zł. Czyli - pół grosza. Półtoralitrowa butelka wody ze sklepu - od ok. złotówki. Mowa o zwykłej wodzie, gazowanej lub nie, bo woda mineralna, ze specjalnych ujęć i z certyfikatem, jest droższa.

Ważne w upały: Poidełko z darmową wodą jest w Urzędzie Miasta w Katowicach przy rynku - w BOK-u.

Kiedy opisywaliśmy początek akcji, promującej picie wody z kranu, pisaliśmy, ze wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe (Katowickie Wodociągi nie posiadają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych) oraz Sanepid. Woda pochodzi z ujęć powierzchniowych i jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale nie jest też gorsza od „wody źródlanej”.

- Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Dodatkowo laboratorium naszej spółki, posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, które jest oficjalnym potwierdzeniem, że uzyskiwane w laboratorium wyniki badań są rzetelne, obiektywne i wiarygodne – podkreślał wtedy Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Przeszkodą do picia wody z kranu może być zły stan instalacji wodnej w samym budynku - pamiętajcie, że za to odpowiada zarządca.
Co więcej, w wielu lokalach w Katowicach od dawna dostaniemy do picia wodę z kranu za darmo.

Oto lista miejsc z darmową kranówką:

  • Bistro Petit, ulica Wojewódzka
  • Bistro Moodro, Muzeum Śląskie
  • Bistro Kafej. Chorzowska
  • Miejscownik, Warszawska
  • Bistro Synergia, Andrzeja
  • Teoria, Dworcowa
  • Botanika, Sienkiewicza
  • Bistro Oficyna, Teatralna
  • Kawiarnia Fotograficzna, Teatralna
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto