Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj, żeby zapomnieć o zerze

Aleksandra Kowalska
Dzwonisz z numeru stacjonarnego? Pamiętaj, że powinieneś zrezygnować z poprzedzania krajowych numerów telefonicznych zerem. W związku ze zmianą trzeba też przeprogramować niektóre urządzenia i usługi.

Już za niespełna pięć miesięcy, od 15 maja 2010 r., będziemy wybierać bowiem numery krajowe wyłącznie bez zera. To zmiana wynikająca z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28 lutego 2008 r. Do przeprowadzenia tej rewolucji zobowiązani są wszyscy operatorzy telekomunikacyjni.

- Od 15 maja 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. wszystkie "niepoprawnie" wybrane połączenia będą kierowane do bezpłatnej zapowiedzi, a następnie rozłączane - zapowiada Wojciech Jabczyński z Telekomunikacji Polskiej.

Jeszcze tylko do 15 maja można będzie się pomylić - do tej daty obowiązuje bowiem okres przejściowy. W tym czasie losowo wytypowane połączenia z numerem wybranym po staremu, są kierowane do bezpłatnej zapowiedzi z informacją o zmianie, a następnie rozłączane. Ktoś, kto się pomyli, musi po prostu wybrać numer po raz kolejny. Ilość połączeń z cyfrą zero na początku kierowanych do zapowiedzi przypominających o zmianach będzie stopniowo wzrastać. Obecnie jest to ok. 1 proc., ale już od 1 stycznia 2010 r. - od 15 do 20 proc.

Zmiana oznacza konieczność przeprogramowania różnego rodzaju urządzeń telefonicznych oraz niektórych usług.

Przestawienia wymagają wszelkie urządzenia ułatwiające wybieranie numeru za pomocą pamięci: aparaty telefoniczne i faksowe, systemy monitoringu, systemy przeciwpożarowe, centralki alarmowe tp. Klienci powinni samodzielnie przeprogramować pamięć urządzeń, wpisując numery bez zera.

Trochę czasu zajmie nam zapewne dokonanie zmian w elektronicznych książkach telefonicznych. Wszystkie numery wpisane do książki trzeba kolejno edytować i usuwać z wpisów początkowe zero.

Trzeba też dostosować do zmian modemy internetowe. W oprogramowaniu zarządzającym modemami należy zmienić zapisy wybieranych numerów. Dotyczy to np. usługi numer internetowy (sprzed dotychczasowych numerów 020 21 22 i 020 24 22 trzeba usunąć zero) oraz usługi pakiety internetowe tp (dotychczasowy numer 020 21 30).

Firmy pamiętać muszą o przeprogramowaniu central abonenckich. Klienci powinni samodzielnie dokonać zmian zapisów w tablicach taryfikacyjnych oraz dokonać zmian w konfiguracji usług.

Likwidacja zera ma też wpływ na niektóre usługi dodatkowe, np. w przypadku TP są to takie usługi jak przekierowanie połączeń tp, automatyczne połączenie tp, wybieranie skrócone tp. - Osoby korzystające z tych usług powinny dezaktywować je, a później aktywować ponownie, już z numerem bez zera - radzi Wojciech Jabczyński.

Z kolei osoby korzystające z usługi domowy SMS tp powinny samodzielnie zmodyfikować numer centrum wysyłania i odbierania wiadomości w swoim aparacie na numer bez zera na początku.

- Sugerujemy, aby osoby korzystające z aparatów telefonicznych, modemów bądź innych urządzeń z zaprogramowanymi numerami, przeprogramowały je zgodnie z nowymi zasadami jak najszybciej. W przeciwnym razie po zakończeniu okresu przejściowego mogą mieć problemy z korzystaniem z tych urządzeń - radzi TP.

Tekst powstał we współpracy z ekspertami Grupy TP

Kontakt do eksperta TP:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto