Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O rozwoju gminy przesądza… woda

Agnieszka Zielińska
Położona w centralnej części woj. śląskiego gmina Świerklaniec jest lubiana przez turystów. Dzięki rozwojowi ekoinfrastruktury wiele osób chce tu też zamieszkać. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu realizuje właśnie m.in. nowe stacje hydroforowe.

Zlokalizowana w strefie podmiejskiej konurbacji śląskiej, w jej centralnej części gmina Świerklaniec składa się z 4 sołectw: Świerklaniec, Nakło Śląskie, Orzech, Nowe Chechło. Łącznie zajmują one powierzchnię 44,3 km kw. Świerklaniec leży w odległości 25 km od Katowic, 60 km od Częstochowy i 80 km od Opola. Geograficznie gmina znajduje się w makroregionie Wyżyny Śląskiej. Ma falistą i równinną rzeźbę. Gminę zamieszkuje ok. 11,5 tys. osób i liczba mieszkańców wzrasta, bo coraz więcej osób decyduje się tu zamieszkać na stałe. Pod względem walorów środowiska przyrodniczego Świerklaniec jest jednym z najatrakcyjniejszych w regionie. Do jego atutów należą: duża ilość lasów, czystsze niż w okolicznych przemysłowych miastach powietrze i zlokalizowane tu: zbiorniki wodne „Nakło-Chechło” i „Kozłowa Góra” oraz parki w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Lasy (głównie sosnowe) zajmują 47,4 proc. powierzchni gminy i są skoncentrowane w jej północnej części. Ważne dla turystyki na terenie gminy są liczne zabytki, park w Świerklańcu i ośrodki nad Zalewem „Nakło-Chechło”. Zbiornik „Kozłowa Góra” stanowi unikatową kompozycję składającą się z terenów leśnych, łąk, alejek i stawów. Z kolei jezioro „Nakło-Chechło” powstało w dawnym wyrobisku piaskowym. Ma wodę pierwszej klasy czystości i jest jedynym w okolicy udostępnionym do kąpieli.

Nic dziwnego, że władze gminy podejmują liczne działania z zakresu ochrony środowiska. Obejmują one głównie uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, walkę z niską emisją (już zmodernizowano choćby źródła ciepła w budynkach użyteczności publicznej) i uregulowanie gospodarki odpadami. Konsekwentnie realizowana od kilku lat polityka proekologiczna przynosi wymierne efekty - poprawę jakości wód, powietrza i gleby. Jedną z najważniejszych inwestycji (realizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu) była modernizacja oczyszczalni ścieków „Lemna”, gdzie powstała instalacja typu biologiczno-mechanicznego. Celem głównym była poprawa stanu środowiska i osiągnięcie norm jakościowych dotyczących odprowadzania ścieków oczyszczonych, zgodnie z unijną dyrektywą. Zyskały sołectwa. Czystsze cieki wodne znacznie przyczyniły się też do poprawy jakości wody w gminie, poprawiając tym samym warunki życia oraz walory turystyczne gminy Świerklaniec.

W „Lemnej” zastosowano nowoczesną technologię przepływową zintensyfikowaną w dwóch reaktorach biologicznych. (Ograniczenie do minimum emisji bioaerozoli zostało osiągnięte poprzez przykrycie reaktora biologicznego, wgłębnego drobno-pęcherzykowego układu napowietrzania i przygotowanie pasa zieleni wokół obiektów technologicznych). Dodatkowo wprowadzono tu także gospodarkę osadową, której dotąd w oczyszczalni brakowało. Koszt inwestycji „Przebudowa oczyszczalni ścieków Lemna typu stawowego (...) na oczyszczalnię mechaniczno-biologiczną” to ponad 11 mln zł, w tym około 8 mln pochodziło z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Oczyszczalnia może teraz przyjąć 1500 m sześc. ścieków na dobę, (przedtem tylko ok. 920 m sześc.). Miało to ogromne znaczenie dla rozwoju gminy Świerklaniec, która wcześniej nie mogła rozbudować sieci kanalizacyjnej sanitarnej i remontować sieci wodociągowej. To jednak nie koniec inwestycji.

- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu uruchomił właśnie pierwszą z dwóch zaplanowanych w tym roku stacji hydroforowych. Znajduje się przy ul. Konopnickiej. Druga stacja wraz z siecią wodociągową, mieszcząca się przy ulicy Orzechowskiej, jest w fazie projektowej. Na jej budowę zostały zabezpieczone środki w budżecie zakładu - podkreśla Marek Klinner, dyrektor ZWiK w Świerklańcu. Te inwestycje pozwalają rozwijać budownictwo mieszkaniowe w najwyższych punktach gminy: w Nakle Śląskim przy ul. Na Wzgórzu i w Świerklańcu przy ul. Górnej. Poprawi się też i ustabilizuje ciśnienie wody w Nakle Śląskim przy ul. Szopena oraz Wieczorka, gdzie problem słabego ciśnienia wody sieci wodociągowej mieszkańcy sygnalizowali od wielu lat. Dzięki inwestycji zostaną też otwarte nowe tereny pod budownictwo jednorodzinne w Nakle Śląskim przy ulicy Wieczorka.

- Stacje zlokalizowane w niższych partiach terenu będą podnosiły ciśnienie w sieci. Ciśnienie będzie utrzymywane na stabilnym jednakowym poziomie także dzięki wyposażeniu systemu w urządzenia monitorujące zapotrzebowanie w wodę oraz tzw. wielostopniowość - dodaje Marek Klinner.

W każdej stacji zamontowanych jest po kilka pomp, które pracują naprzemiennie w zależności od potrzeb. W przypadku zwiększonego poboru wody - włączają się kolejne pompy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto