Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa strefa kultury w Katowicach. Może zepsuć ją betonowy parking

Justyna Przybytek
W strefie kultury, powstającej na terenie po kopalni Katowice, miasto chce postawić pięciopiętrowy parking naziemny z miejscami na blisko dwa tysiące samochodów. Będzie zapleczem dla powstających w okolicy: Międzynarodowego Centrum Kongresowego, nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz gmachu Muzeum Śląskiego.

Tomasz Konior, architekt NOSPR, ostrzega jednak, że parking nijak nie będzie korespondował z architekturą sąsiedztwa.

- Obawiam się tego obiektu, uważam, że można go było zaprojektować lepiej i zgrabniej. W tym przypadku nie zostały spełnione nawet minimalne kryteria - komentuje.

Parking dla strefy kultury to konieczność. Trzy obiekty - MCK, NOSPR i Muzeum Śląskie - pomieszczą tysiące osób. Tylko największa z sal centrum kongresowego

- 12 tysięcy. Tymczasem ogólnodostępny parking na ponad 200 aut będzie miało jedynie Muzeum. Zarówno w MCK i NOSPR przewidziane są niewielkie parkingi, ale tylko dla pracowników i spełniające funkcje zaplecza technicznego.

Parking wielopoziomowy, którego zaprojektowanie zleciło miasto, ma powstać powyżej NOSPR. Będzie liczył 5 kondygnacji nad ziemią oraz jedną podziemną. Pomieści ponad 1800 aut. - Na parterze chcemy zlokalizować usługi i gastronomię, aby ożywić to miejsce - zapowiada Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji katowickiego magistratu. Budynek będzie pozbawiony tradycyjnej elewacji - jej rolę spełni siatka i porastająca ją roślinność. Na przeszkodzie w realizacji inwestycji stoi jej cena - budowa miałaby pochłonąć od 180 do 190 mln zł.

- Dlatego rozważamy dwie możliwości realizacji: w formule partnerstwa publiczno-prywatnego albo koncesji - tłumaczy Kochański. Oba rozwiązania to procedury długotrwałe, więc nie wiadomo, kiedy parking może powstać. Wiadomo za to, że wszystkie obiekty w strefie kultury mają być czynne już w przyszłym roku. - Dlatego prezydent podjął decyzję o przygotowaniu postępowania na wykonanie parkingów jednopoziomowych. Mamy w okolicy strefy kilka działek, analizujemy, na których można by je ulokować - wyjaśnia Kochański.

Każdy z nich miałby pomieścić około tysiąca miejsc. Taki mógłby powstać także w miejscu planowanego obiektu wielopoziomowego.

Na terenie po kopalni Katowice powstaną trzy obiekty i układ drogowy (60 mln zł). Najbardziej zaawansowana jest budowa Muzeum Śląskiego (324 mln zł), inwestycja jest gotowa w 50 proc. Trwa też budowa siedziby NOSPR (ponad 200 mln zł). Jak dotąd nie rozpoczęła się budowa MCK (ok. 303 mln zł). Dopiero w przyszłym tygodniu na działce, gdzie centrum ma powstać, zostaną zabezpieczone dawne szyby górnicze. Jeśli operacja się uda, roboty rozpoczną się w czerwcu. Wszystkie trzy gmachy mają być gotowe w 2013 roku.

Rozmowa z Tomaszem Koniorem, projektantem NOSPR

Widział pan już projekt tego parkingu?
Tak, i obawiam się tego obiektu. Uważam, że można go było zaprojektować lepiej i zgrabniej. Oczywiście zawsze można zrobić coś lepiej, ale w tym przypadku nie zostały spełnione nawet minima.

Ale potrzeby jego powstania pan nie kwestionuje?
Parking jest tu potrzebny. Problem tego terenu polega na tym, że nie ma tu zapewnionego i rozwiniętego transportu publicznego. Ludzie będą więc przyjeżdżać samochodami.

Zatem problem w estetyce?
Oś kultury to obszar, którym będziemy się chwalić, to wyzwanie w Polsce bez precedensu - jedna z największych inwestycji nie tylko w kulturę, ale i w miasto, z publicznych pieniędzy. Chciałbym więc, żeby każda rzecz na tym terenie była zaprojektowana na wysokim poziomie. W przypadku tego parkingu tak nie jest. Dlatego my, architekci, z wielkimi obawami patrzymy na to, jak ten budynek będzie korespondował z tym, co z mozołem próbowaliśmy tam zaprojektować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto