Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nikiszowiec: Odpust u babci Anny

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
Odpust w kościele św. Anny w Katowicach połączony z jarmarkiem odbywa się w niedzielę 24 lipca 2016 roku już po raz ósmy. Co roku przyciąga tłumy. Biorą w nim udział nie tylko parafianie, ale i rzesze gości spoza miasta. Odbywający się na Nikiszowcu jarmark stał się tak popularny, że chętnie przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy całego Śląska, ale słychać także gwarne rozmowy Francuzów, Włochów czy Anglików.

Tegoroczny odpust odbywa się już po raz ósmy. Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje. Na Nikiszowcu pojawiło się ponad 100 wystawców, którzy rozstawili swoje stragany z pięknym rękodziełem, regionalnymi wyrobami, czy punkty gastronomiczne. W ramach imprezy planowane są m.in. koncerty plenerowe, zabawy dla dzieci z animatorami, karuzela łańcuchowa „keciok”, zamki dmuchane, widowisko dla dzieci, wioska wojów

Impreza rozpoczęła się o godzinie 9.00 i potrwa do 20.30. Odpust obchodzony jest nie tylko jako święto religijne, ale także jako wydarzenie integrujące mieszkańców tej zabytkowej dzielnicy ze społecznością Katowic, ale i całego regionu.

Uroczysta suma odpustowa została odprawiona o godzinie 11.00. Natomiast część integracyjna, w tym zabawy dla dzieci, rozpoczęła się o godz. 12.00. Natomiast występy artystów planowane są od godziny 13.00. Dla uczestników imprezy zagrają m.in.: zespół „Prognoza na Życie”, Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek. Na scenie wystąpi także Magdalena Stoll z recitalem "Listotne Słowa", „Metrum” i Michalina Starosta. W finale zagra DJ Basgrow.

Odpust to jedno z wielu wydarzeń organizowanych na Nikiszowcu, dzięki którym zmieniło się postrzeganie osiedla oraz udało się wypromować to magiczne miejsce, które do niedawna było nieco zapomniane.

Przypomnijmy, że „Odpust u Babci Anny” współrealizowany jest środków budżetu Miasta Katowice w ramach inicjatywy lokalnej „Świątecznie i sąsiedzko na Nikiszu”. Impreza wpisuje się w obchody Światowych Dni Młodzieży oraz 70 lat Grupy Janowskiej.

Warto dodać, że parafia św. Anny została ustanowiona 1 sierpnia 1912 r. Powstała przy tymczasowym kościele, znajdującym się na miejscu starej kotłowni przebudowanej na koszt kopalni Giesche w 1910 r. Natomiast 6 maja 1914 r. przystąpiono do budowy nowego neobarokowego kościoła, który zaprojektowali Emila i Georg Zillmannowie z Charlottenburga. Świątynię ufundowali pospołu kopalnia Giesche (w 5/7 części) oraz parafia Janów (w 2/7 części).

Jeszcze w lipcu tego samego roku położono kamień węgielny. Podczas I wojny światowej budowa została wstrzymana. Poświęcenie kościoła odbyło się 23 października 1927 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto